Jak se vyrovnat s psychologickým dopadem vypadávání vlasů
Co způsobuje vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů, které se odborně označuje jako alopecie, je proces, při kterém člověk ztrácí vlasy na místech, kde předtím rostly. Může se jednat o mírné řídnutí, ustupování linie vlasů z čela, vznik výrazných lysin, ale také úplné plešatění celé hlavy. Ztráta vlasů může být dočasná či trvalá, záleží na její příčině.
Vypadávání vlasů může být způsobeno různými faktory a jejich kombinací. K těm, které nelze ovlivnit, patří genetické predispozice, hormonální výkyvy, onemocnění nebo věk, s nímž vlasy postupně ubývají většině populace (především mužů). Tento problém si ale často sami zhoršujeme nezdravým životním stylem, nedostatkem vitamínů, kouřením, nesprávnou péčí o vlasy nebo stresem.
Zajímá vás více o příčinách vypadávání vlasů? Přečtěte si také náš článek: 5 nejčastějších příčin vypadávání vlasů
Jak vypadávání vlasů ovlivňuje psychiku
Jaké psychické následky má vypadávání vlasů
Je běžné, že vypadávání vlasů způsobuje v běžném životě rozpaky, nízké sebevědomí, pocit méněcennosti a změnu vnímání sebe sama. Pokud se s těmito pocity člověk nedokáže sám vyrovnat, mohou vést k postupnému omezování společenského života a zájmů, izolaci, úzkosti a depresi. V takovém případě už ztráta vlasů výrazně ovlivňuje kvalitu života jedince.
Z psychiatrického hlediska může ztráta vlasů způsobit antisociální poruchu osobnosti, posttraumatickou stresovou poruchu, generalizovanou úzkostnou poruchu, těžkou depresi, poruchy přizpůsobení, obsedantně-kompulzivní poruchu, panickou poruchu a sociální fobii.
Společenské dopady vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů může mít vliv nejen na pocity jedince, ale i na jeho sociální život. Může se to týkat především romantických vztahů, kdy si člověk kvůli vypadávajícím vlasů nepřipadá dostatečně atraktivní, má strach z odmítnutí a kontaktu s potenciálními romantickými partnery se rovnou vyhýbá.
Stejně tak může vypadávání vlasů ovlivnit i pracovní život jedince. Na pracovišti, kde může vzhled často hrát roli při vnímání kompetence a profesionality, může ztráta vlasů ovlivnit ovlivnit kariérní vyhlídky a profesní vztahy jedince. Pokud se člověk kvůli ztrátě vlasů cítí méně sebevědomý, může vědomě či podvědomě odmítat případná povýšení a možnosti kariérního růstu.
Psychický dopad vypadávání vlasů u mužů vs. u žen
Vypadávání vlasů je mnohem častější u mužů než u žen. Postihuje více než polovinu mužů starších padesáti let, ale ve velké části případů se objevuje už o několik dekád dříve. A to je pro muže špatná i dobrá zpráva zároveň. Mají sice vyšší pravděpodobnost, že je ztráta vlasů postihne, na druhou stranu je ale mužská plešatost obecně mnohem lépe přijímána a méně stigmatizována.
Vypadávání vlasů se však může týkat i žen. Je sice méně časté a mnohdy méně nápadné (u žen vlasy spíše řídnou, než že by vytvářely vyloženě lysá místa), ale o to větší dopad na psychiku může mít. Vlasy jsou považovány za symbol ženskosti a jejich ztráta, ať už z jakéhokoliv důvodu, může být pro ženy velmi traumatizující.
Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci
Může psychika ovlivňovat vypadávání vlasů?
Vztah mezi vypadáváním vlasů a psychikou funguje oboustranně. Ztráta vlasů negativně ovlivňuje psychiku jedince, ale může to být i naopak. Vlasy mohou vypadávat proto, že člověk zažívá psychickou nepohodu, ať dlouhodobě, nebo jako krátkodobou traumatickou událost.
Telogenní efluvium
Nejčastější příčinou vypadávání vlasů, která je spojená s psychikou, je takzvané telogenní efluvium. Když se v těle začne uvolňovat větší množství stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, může dojít k narušení růstového cyklu vlasů. Ty pak hromadně předčasně přejdou do telogenní (klidové fáze).
Tato fáze trvá obvykle 2–4 měsíce a končí vypadnutím vlasu a přípravou vlasového folikulu na růst nového. To znamená, že právě 2–4 měsíce po prožití stresové události může větší množství vlasů nečekaně vypadnout – a to i když už stres dávno polevil. Dobrá zpráva ale je, že pokud stresová situace nepřetrvává, vlasy se postupně vrátí do normálního stavu.
425
Provedených transplantací s Newhair
Trichotillomanie
Dalším typem stresové ztráty vlasů je tzv. trichotillomanie. Jedná se o poruchu, při které má jedinec výrazné nutkání vytrhávat si vlasy. Obvykle k němu dochází ve vypjatých situacích, kdy je ve stresu, a to zcela bezmyšlenkovitě – podobně jako například kousání nehtů.
Výsledkem je vznik lysých míst na pokožce hlavy. Problém ale je, že násilné vytrhávání vlasů poškozuje folikuly, a tak může být těžké až nemožné ztrátu vlasů způsobenou touto poruchou zvrátit.
Jak se vyrovnat s vypadáváním vlasů
Vyrovnat se s vypadáváním vlasů není vždy jednoduché, obzvlášť pokud se jedná o dlouhodobý, nezvratný stav, u kterého člověk nemá vyhlídky na zlepšení. Existují ale strategie, které mohou pomoci se s tímto problémem srovnat a žít plnohodnotný život.
Vyhledejte podporu
To, že vás vypadávání vlasů stresuje, není žádná ostuda – stejně jako vypadávání vlasů samotné. Pokud vás tento problém trápí, svěřte se s ním někomu. Může to být partner či partnerka, rodina, přátelé, ale klidně také psychoterapeut nebo podpůrná skupina. V úvahu připadá samozřejmě také lékař, který vám může zajistit pomoc při řešení příčin vypadávání vlasů, ale také závažnějších psychických problémů.
Zdravý životní styl je důležitý
Nepodceňujte roli zdravého stravování, dostatečného pohybu a kvalitního spánku. V první řadě vám zdravý životní styl pomůže ke zlepšení celkové psychické pohody, a vyrovnat se se ztrátou vlasů díky tomu bude jednodušší. Kromě toho ale působí i na vlasy a jejich růst. Možná vám nedokáže navrátit bujnou hřívu, ale může vypadávání vlasů zpomalit a postarat se o to, aby se nezhoršovalo.
Zajímá vás, jak zdravým stravováním podpořit zdraví vlasů? Přečtěte si také náš článek: Výživa a zdraví vlasů: Které potraviny podporují hustotu vlasů?
Pracujte na svém sebevědomí
Bez ohledu na vypadávání vlasů, vaše sebevědomí by nemělo stát a padat s vaším vzhledem. To ale neznamená, že ho ztráta vlasů alespoň trochu nepochroumá – vzhled přece jen představuje část naší identity a jeho změna může vést k pocitům nejistoty.
Pokud na sobě pozorujete, že vám společně s vlasy mizí i sebejistota, zamyslete, jak ji podložit něčím jiným než vzhledem. Zaměřte se na své vnitřní kvality, osobní hodnoty, schopnosti a talent. Rozvíjejte to, co dělá vašemu sebevědomí dobře. Ať je to práce, sport, kreativní činnosti, nebo smysluplné vztahy s lidmi okolo vás.
Řešení problémů s vypadáváním vlasů
Pokud vás vypadávání vlasů ovlivňuje více, než jste ochotni přijmout, je samozřejmě možné ho také začít řešit. Počítejte ale s tím, že některé metody nemusí být efektivní v léčbě všech typů ztráty vlasů a mohou být méně účinné v pokročilejších stádiích.
- Léky proti padání vlasů (minoxidil, finasterid)
- Laserová terapie
- Micrografting
- PRP terapie
- Mikropigmentace
Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci
Transplantace vlasů
Nejjistějším způsobem, jak získat své vlasy i sebejistotu zpět, je transplantace. Jedná se o krátký bezbolestný zákrok, při kterém se přesouvají vlasové štěpy z míst, kde je jich dostatek (obvykle po stranách hlavy), tam, kde naopak chybí. Je sice v porovnání s některými jinými způsoby náročnější a má delší rekonvalescenci, její výsledky jsou ale zaručené a trvalé, aniž byste museli celý proces po nějakém čase absolvovat znovu.