Vypadávání vlasů si často spojujeme s muži v pokročilém věku. Plešatění ale poměrně běžně trápí i mladé muže. Ustupující linie nebo řídnutí vlasů na temeni se může objevit už po dvacítce. Pojďme se blíže podívat na příčiny plešatění u mladých mužů a možná řešení tohoto problému.
Kdy začínají muži plešatět?
Věk, ve kterém začínají muži plešatět, je u každého trochu jiný. Závisí to na genetických faktorech, hormonální aktivitě, ale i stresu a životním stylu. U většiny mužů se ovšem první známky vypadávání vlasů objeví mezi 18. a 25. rokem, a u některých mladých mužů se plešatění dokonce projeví poměrně výrazně.
Plešatění je obzvláště u mužů velmi přirozený proces a vyvíjí se pozvolna. Řada mužů si proto projevů ztráty vlasů všimne až ve chvíli, kdy jsou opravdu výrazné a kdy je těžší zahájit účinnou léčbu. Plešatění u mladých mužů by tak mělo sloužit jako varovný signál.
Věděli jste, že…
- u 40 % mužů dojde k vypadávání vlasů před 40. rokem života a před 60. rokem už je to 65 %?
- dvě třetiny mužů zaznamenají projevy plešatění před 35. rokem života?
- přibližně 25 % mužů, kteří trpí ztrátou vlasů, zaznamenali první projevy plešatění před 21. narozeninami?
Co způsobuje plešatění u mladých mužů?
Androgenní alopecie je nejčastější příčinou plešatění u mladých mužů
Androgenní alopecie je nejčastějším důvodem plešatění u mužů v jakémkoliv věku, ale obzvláště u mladých mužů. Je způsobena kombinací genetických a hormonálních faktorů.
Vliv genetických faktorů je zásadní. Sklony k vypadávání vlasů, především v nižším věku, jsou totiž dědičné. Pokud má někdo v rodině problém s plešatěním, ať už se jedná o ustupování vlasové linie, kouty nebo řídnutí vlasů na temeni hlavy, znamená to, že vám hrozí geneticky podmíněné plešatění v mladém věku.
Plešatění u mladých mužů je také spojeno s přítomností androgenního hormonu dihydrotestosteronu (DHT) v těle. Hormon DHT je zodpovědný za rozvoj druhotných pohlavních znaků u mužů – mimo jiné tedy růst vlasů, vousů a chlupů. Tím, že se váže na vlasové folikuly a postupně je zmenšuje, se ale následně podílí také na vypadávání vlasů.
Muži do 25 let jsou citlivější na působení hormonu dihydrotestosteronu (DHT). Proto tak často způsobuje plešatění u mladých mužů.
Špatná zpráva je, že plešatění u mladých mužů, které je způsobeno androgenní alopecií, se nelze vyhnout. Je ale možné ho účinně řešit. Za pomoci správného životního stylu či léků lze vypadávání vlasů zpomalit, a díky transplantaci vlasů můžete dokonce získat své vlasy zpět.
Jaký vliv má zdravotní stav na plešatění u mladých mužů?
Zdravotní stav se u mladých mužů odrazí i v plešatění
Zdravotní problémy a onemocnění se mohou projevovat i na těch částech těla, s nimiž přímo nesouvisejí. Mimo jiné tak mohou způsobovat u mladých mužů plešatění. Může se jednat například o autoimunitní onemocnění zvané alopecia areata, systémový lupus erythematodes nebo poruchy štítné žlázy.
Alopecia areata je autoimunitní porucha, při které imunitní systém napadá vlastní vlasové folikuly. To způsobuje vypadávání a poruchy růstu vlasů, ale i vousů a ochlupení po celém těle.
Dalším autoimunitním onemocněním, které souvisí s plešatěním u mladých mužů, je systémový lupus erythematodes. Způsobuje celou řadu nepříjemných projevů včetně únavy, bolesti kloubů, horečky a v neposlední řadě vypadávání vlasů.
Hypotyreóza (nedostatečná činnost štítné žlázy) a hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy) mohou způsobovat plešatění u mladých mužů. Při zvýšené funkci vlasy nedostávají dostatečnou výživu, postupně odumírají a vypadávají. Naopak snížená funkce štítné žlázy se projeví křehkými, lámavými vlasy s roztřepenými konečky.
Některé léky mohou u mladých mužů způsobit plešatění
Některé léky mohou u mladých mužů vyvolávat vedlejší účinky včetně plešatění. Nejčastěji se jedná o tyto skupiny léků:
- Léky na ředění krve – Léky jako warfarin, heparin a aspirin ovlivňují mimo jiné cévy, které zásobují krví vlasové folikuly, a mohou snížit množství krve, které se k folikulům dostává. Tím způsobí zpomalení růstu vlasů a plešatění.
- Beta blokátory – Léky na vysoký krevní tlak mají podobný vliv na zásobování vlasových folikulů krví jako léky na ředění krve. Mohou tak u mladých mužů způsobit plešatění.
- Antidepresiva – Některé druhy antidepresiv jako například selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a tricyklická antidepresiva mohou u mladých mužů způsobit vypadávání vlasů a plešatost tím, že mění hladiny serotoninu a noradrenalinu.
- Chemoterapie – Chemoterapie, využívaná k léčbě nádorových onemocnění, zabíjí rychle se dělící buňky, včetně těch rakovinných. Při tom ale často zabíjí buňky ve vlasových folikulech, a může tak u mladých mužů způsobit nejen plešatost, ale často také vypadávání ochlupení po celém těle, včetně obočí a řas.
Léky ale na každého působí trochu jinak. U některých pacientů mohou způsobit vypadávání, u jiných mohou mít jiné vedlejší účinky a další nemusí zaznamenat žádné potíže. Často se ovšem na plešatění u mladých mužů výrazně podílejí.
Může životní styl ovlivnit plešatění u mladých mužů?
Extrémní stres může u mladých mužů způsobit plešatění
Stres může ovlivnit růst vlasů a způsobit plešatění, obzvláště u mladých mužů. Při stresu se v našem těle aktivují mechanismy, které nám pomáhají zvládnout extrémně náročné situace. Při tom se uvolňují hormony kortizol a adrenalin, které mohou mít negativní vliv na cyklus růstu vlasů. Tím způsobují u mladých mužů plešatění.
Plešatění u mladých mužů z důvodu stresu má na svědomí nejčastěji stav zvaný telogenní efluvium.
Vlasy rostou ve třech fázích. Každý vlas má svůj vlastní cyklus:
- Anagenní (růstová) fáze – V této fázi z folikulu vyrůstá nový vlas a po dobu 2 až 6 let rovnoměrně roste. Většina vlasů na hlavě je v této vývojové fázi.
- Katagenní (přechodná) fáze – V této fázi přestává vlas růst. Nedostává žádné živiny, slábne. Přechodná fáze trvá 2 až 3 týdny.
- Telogenní (klidová) fáze – Během poslední fáze cyklu vlas vypadává a folikul se postupně připravuje na růst nového vlasu. Tato fáze trvá 3 až 4 měsíce.
Telogenní efluvium vzniká, když je vlasový cyklus narušen a větší množství vlasových folikulů přejde předčasně do telogenní (klidové) fáze. Tím u mladých mužů dochází k plešatění.
Plešatění způsobené stresem je řešitelné. V první řadě je ale nutné odstranit příčiny, které k němu vedly. Může pomoci cvičení, meditace i psychoterapie. Jakmile pomine stresová situace, která plešatění u mladého muže způsobila, vlasové folikuly se vrátí do svého normálního cyklu a vlasy začnou opět růst.
Špatná výživa se u mladých mužů projeví i plešatěním
Stravování má vliv na vaše celkové zdraví včetně zdravého růstu vlasů. Pokud vám ve stravě chybí některé důležité živiny, můžete mít větší sklony k vypadávání vlasů a dalším potížím s vlasy. Nevhodná strava je tak častým důvodem plešatění u mladých mužů, který nás ale mnohdy hned nenapadne.
Které živiny pomáhají předcházet plešatění u mladých mužů?
- Bílkoviny – Bílkoviny jsou důležitou složkou stravy nejen pro růst vlasů. Pokud nepřijímáte dostatek bílkovin, tělo používá to málo, co dostává, na podporu životně důležitých funkcí, a na vlasy tak nezbývá dostatek bílkovin. To může u mladých mužů vést k plešatění.
- Železo – Železo je nezbytnou složkou při tvorbě hemoglobinu, který transportuje kyslík z plic do ostatních tkání – včetně vlasových folikulů. Nedostatek železa (a tím pádem kyslíku) může u mladých mužů způsobit plešatění.
- Zinek – Zinek napomáhá tvorbě vlasových a kožních buněk. Jeho nedostatek tak může vést ke snížené tvorbě vlasů a plešatění.
- Vitamín D – Vitamín D pomáhá v těle regulovat tvorbu bílkoviny zvané katelicidin a vápníku – látek, které jsou nezbytné pro správný růst vlasů. Nedostatek vitamínu D tak kromě dalších potíží může vést i k plešatění u mladých mužů.
Zdravé stravování, které zahrnuje všechny potřebné živiny, může být prospěšné pro růst vlasů i v případě, že není hlavní příčinou jejich vypadávání.
Jak zastavit plešatění u mladých mužů?
Změna životního stylu může zpomalit plešatění u mladých mužů
Pokud je plešatění u mladých mužů způsobeno stresem, špatným stravováním či jinými nedostatky souvisejícími s nezdravým životním stylem, pak je úpravou životního stylu také můžete vyřešit. Zdravý životní styl navíc podporuje růst vlasů i v případě, že je vypadávání způsobeno androgenní alopecií či zdravotními potížemi. Vyzkoušejte tyto tipy na podporu růstu vlasů:
- Dodávejte vlasům dostatek vitamínů, minerálů a živin
- Používejte šampon proti vypadávání vlasů
- Omezte stres
- Dopřejte si dostatek pohybu
- Přestaňte kouřit
Zajímá vás, jak podpořit a růst vlasů? Přečtěte si článek: Je možné urychlit růst vlasů?
Léky mohou s plešatěním u mladých mužů pomoci
V případech, kdy změna životního stylu na zastavení vypadávání vlasů nestačí, může lékař doporučit řešení pomocí léků. Nejúčinnější medikamenty určené k léčbě plešatění u mladých mužů jsou minoxidil a finasterid.
Léky mohou mít na plešatění u mladých mužů poměrně dobrý vliv a dokáží zpomalit vypadávání vlasů způsobené genetickými predispozicemi. Pokud je ale plešatění způsobeno například extrémním stresem nebo onemocněním, léky ve většině případů nepomohou. Používání léků proti vypadávání vlasů vždy nejprve konzultujte s lékařem.
Transplantace představuje trvalé řešení plešatění u mladých mužů
Je potřeba mít na paměti, že zdravý životní styl a léky na podporu růstu vlasů dokážou plešatění u mladých mužů zpomalit, ale ne zastavit. Pokud se vám vypadávání vlasů nedaří zpomalit a ustupující vlasová linie či řídnutí vlasů na temeni hlavy ovlivňuje váš každodenní život, je na čase zvážit trvalé řešení problému. Plešatění u mladých mužů sice není zdravotní problém, ale může ničit vaše sebevědomí.
Přečtěte si: Transplantace vlasů mi zvýšila sebevědomí, říká youtuber Freescoot
Transplantace vlasů je chirurgický zákrok, při kterém se odebírají vlasové folikuly z míst, kde jich je dostatek (tzv. dárcovská oblast), a přesouvají se do oblasti, která trpí jejich ztrátou – temeno, oblast koutů a podobně. Díky tomu, že jsou při transplantaci použity vaše vlastní vlasové folikuly, rostou nové vlasy naprosto přirozeně. Na rozdíl od paruk, příčesků a přípravků na růst vlasů je tak transplantace permanentním řešením plešatění u mladých mužů.
Zajímá vás transplantace vlasů? Rezervujte si vstupní konzultaci zdarma!