Chcete si nechat narůst delší vlasy a zajímá vás, jak dlouho budete muset čekat? I když to často může trvat i několik měsíců, nemusíte hned zoufat. Existuje totiž řada způsobů, jak růst vlasů alespoň trochu popohnat. Pojďme se společně podívat na to, jak rychle rostou vlasy a jak můžeme jejich růst urychlit.
Jak rychle rostou vlasy
Vlasy za normálních podmínek rostou poměrně rychle. Jako průměrná rychlost růstu vlasu se udává 0,5 až 1,7 centimetru za měsíc, což je v průměru 15 centimetrů ročně. Rychlost růstu vlasů nicméně ovlivňuje mnoho různých faktorů.
Věděli jste, že naše vlasy rostou o něco rychleji ve dne než v noci?
Rodíme se s přibližně 5 miliony vlasových folikulů, z toho zhruba 100 000 folikulů je na hlavě. Jsou to malé kožní váčky, ze kterých vyrůstají vlasy. Během života už nám žádné folikuly nepřibývají, a některé postupem času naopak přestávají produkovat vlasy. Tím dochází k plešatění a řídnutí vlasů.
Vlasy rostou ve třech fázích. Každý vlas má svůj vlastní cyklus:
- Anagenní (růstová) fáze – V této fázi z folikulu vyrůstá nový vlas a po dobu 2 až 6 let rovnoměrně roste. Většina vlasů na hlavě je v této vývojové fázi.
- Katagenní (přechodná) fáze – V této fázi přestává vlas růst. Nedostává žádné živiny, slábne. Přechodná fáze trvá 2 až 3 týdny.
- Telogenní (klidová) fáze – Během poslední fáze cyklu vlas vypadává a folikul se postupně připravuje na růst nového vlasu. Tato fáze trvá 3 až 4 měsíce.
Běžně platí, že průměrně 90 % vlasových folikulů se nachází v anagenní fázi, asi 1 % v katagenní fázi a asi 9 % v telogenní fázi. Telogenní fáze vlasového cyklu způsobuje, že nám denně vypadne až 150 vlasů.
Jak působí genetika a věk na růst vlasů
Genetické předpoklady
O tom, jak rychle nám rostou vlasy, jaký typ vlasů máme a hlavně kdy nám začnou vypadávat, rozhodují ve velké míře naše geny. Dědičné vypadávání vlasů je totiž celosvětově nejčastější příčinou ztráty vlasů.
Pokud zdědíme geny, které způsobují, že vlasové folikuly ztrácejí svou schopnost tvorby vlasů, postupně nám začne vypadávat více vlasů, než bude růst. U mužů se to většinou projevuje ústupem vlasové linie nebo výskytem lysin, u žen dochází k rovnoměrnějšímu řídnutí vlasů.
Padání vlasů u mužů se může začít objevovat ještě před třicátými narozeninami, v extrémních případech už v pubertě. Ženy začnou vypadávání vlasů pozorovat většinou až po čtyřicítce, typicky s nástupem menopauzy.

Věk
Když se narodíme, máme všechny vlasové folikuly, jaké kdy budeme mít. A nejen, že nám během života už nepřibývají, některé z nich navíc postupně přestávají tvořit vlasy, a proto se zdá, že nám roste méně vlasů nebo že rostou pomaleji.
Někteří lidé s věkem začnou plešatět nebo jim vlasy prořídnou, a to právě z tohoto důvodu. Většině lidí rostou vlasy nejrychleji mezi 15. a 30. rokem života. Poté se jejich růst zpomaluje.
Životní styl je pro růst vlasů důležitý
Stravovací a pitný režim
Stejně jako všechno ostatní v našem těle, i vlasy ovlivňuje naše životospráva a především to, co jíme. Nejlepší způsob, jak podpořit růst zdravých vlasů, je vyvážená strava s nízkým obsahem tuků. Dbejte na to, abyste do každého jídla zahrnuli dostatečné množství celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny.
Kromě jídla ze velmi důležitý také pitný režim. Aby naše tělo správně fungovalo, je třeba ho dostatečně hydratovat. Ve chvíli, kdy nemá dost vody, přesune zásoby tam, kde je nejvíce potřebuje, a naše vlasy tak zůstanou doslova na suchu. Dojde ke zpomalení nebo zastavení růstu vlasů, jejich lámavosti a roztřepeným konečkům.
Stres
Během období, kdy prožíváme výjimečně náročnou situaci, jako je třeba úmrtí někoho blízkého nebo rozvod, může dojít k zastavení růstu vlasů, a dokonce jejich zvýšenému vypadávání.
Ženy pozorují zvýšenou míru vypadávání několik týdnů až měsíců také po narození dítěte. Porod je totiž pro tělo obrovskou zátěží, a kromě hormonálních změn způsobí i extrémní stres, a tím zpomalení růstu vlasů.
Vliv stresu na růst vlasů ale většinou nebývá trvalý. Jakmile stres odezní, tělo se znovu přizpůsobí a nadměrné padání vlasů přestane.
Péče o vlasy
Barvení, trvalá, narovnávání… to vše může vlasům škodit. Postupné poškozování může časem vést i k vypadávání vlasů. Mějte na paměti, žejakmile jednou poškodíte vlasový folikul, už z něj nemohou růst vlasy. Větší množství poškozených vlasových folikulů vytváří trvalou pleš.
Stejný dopad má i časté vytrhávání vlasů způsobené taháním. Dochází k němu, pokud často nosíme vlasy v culíku, drdolu nebo zaplatené v copáncích. Tento typ ztráty vlasů se nazývá trakční alopecie.
Zdravotní stav se projeví na růstu vlasů
Hormonální změny
Změny v hladinách hormonů a jejich výkyvy velmi výrazně ovlivňují růst vlasů.
Může se jednat o chorobné příčiny, které způsobí zpomalení růstu vlasů, jako jsou například problémy se štítnou žlázou.
Většina žen zažívá vypadávání vlasů v období menopauzy, kdy klesnou hladiny estrogenu a progesteronu. Vlasy pak rostou pomaleji a jsou mnohem tenčí. Obdobím velkých hormonálních změn je také těhotenství, během kterého většina žen naopak pozoruje zlepšení růstu vlasů a jejich kvality. Je to proto, že během těhotenství má žena díky hormonu estrogenu vyšší procento vlasových folikulů v růstové fázi. Po porodu se vlasové folikuly vrátí do klidové fáze, takže se může zdát, že vypadává více vlasů.
Léky
Některé léky, nejčastěji například antidepresiva, léky na ředění krve, beta blokátory, léky na štítnou žlázu nebo léky na vysoký cholesterol, mohou způsobovat vypadávání nebo zpomalení růstu vlasů.
Pokud máte pocit, že vám nasazení konkrétních léků způsobilo ztrátu vlasů, konzultujte to se svým doktorem. Nikdy ale léky sami od sebe nevysazujte!
Dobře známou příčinou vypadávání vlasů je také chemoterapie. Během několika týdnů od zahájení léčby onkologického onemocnění může dojít ke ztrátě všech (nebo většiny) vlasů. Po ukončení léčby ovšem začnou opět dorůstat.
Jak urychlit růst vlasů změnou životního stylu
Růst vlasů do určité míry záleží hlavně na tom, jak o ně pečujeme. Správná péče a životospráva může přispět ke zdravému růstu vlasů. Co tedy dělat, abychom růst vlasů urychlili?
Doplňte vitamíny a další živiny
Správná výživa je důležitá nejen pro vaše tělo, ale také vlasy. Dostatečný přísun zdravých tuků, jako jsou omega 3 mastné kyseliny, může pomoci nastartovat růst vlasů. Výbornými potravinovými zdroji omega 3 mastných kyselin jsou například losos, tuňák, semínka, vlašské ořechy a rostlinné tuky.
Růstu vlasů napomáhají také bílkoviny, zinek, biotin, železo a vitamín C. Ten tělo využívá k tvorbě kolagenu, který je zásadní pro růst vlasů.

Omezte stres
Stres ovlivňuje naše tělo v mnoha ohledech. U někoho může být dokonce příčinou vypadávání vlasů. Skutečně významný stres může způsobit, že velké množství vlasů přejde do klidové fáze. Během následujících měsíců mohou postižené vlasy náhle začít vypadávat při běžném česání nebo mytí.
Vypadávání vlasů spojené se stresem nemusí být trvalé. Pokud se vám podaří snížit stres, vlasy vám mohou opět začít růst.
Pečujte o vlasy, aby rychleji rostly
Chraňte vlasy před teplem
Určitě víte, že úprava za pomoci tepla vašim vlasům neprospívá. Fény a žehličky na vlasy mohou vaše vlasy poškodit tím, že je vysušují a ničí, což může vést k jejich lámavosti a pomalému růstu.
Ideálním řešením je úplně se vyhnout používání tepla při úpravě vlasů a nechat je uschnout bez fénu nebo za použití studeného vzduchu. Pokud se fénování za tepla a žehlení vlasů nedokážete vzdát, vyzkoušejte přípravky na ochranu vlasů před teplem.
Nemyjte si vlasy příliš často
Nadměrné mytí může vést k lámavým, suchým a slabým vlasům, protože šampon zbavuje vlasy přirozených olejů.
Jak časté mytí vyžadují právě vaše vlasy, záleží především na jejich typu. Silnější a hustší typy vlasů se bez mytí obejdou i několik dní, zatímco slabší vlasy se mohou mastit i po jednom dni. V každém případě se pro lepší růst snažte nemýt si vlasy častěji než obden.
Pravidelně zastřihávejtejte roztřepené konečky
I když se vám nechce roztřepené konečky stříhat, protože tím vlasy zase o něco zkrátíte, z dlouhodobého hlediska se to vyplatí. Pravidelným stříháním se zbavíte suchých a poškozených konečků a podpoříte přirozený a zdravý růst vlasů.
Podle aktuálního stavu vašich vlasů, účesu a každodenní péče vaše konečky potřebují zastřihnutí každých šest týdnů až šest měsíců.

Používejte produkty na bázi keratinu
Keratin zásobuje vlasy důležitými živinami, které potřebují k růstu, a vytváří tak optimální prostředí pro růst zdravých vlasů.
Přípravky na bázi keratinu zabraňují vysoušení vlasů a dodávají jim zářivější vzhled, ale dokážou také vlasy posílit a zabránit jejich lámavosti.
Co dělat, když vlasy rostou pomaleji, než byste chtěli
Máte pocit, že vám vlasy rostou pomaleji, než by měly, nebo nerostou vůbec? Pokud se jedná pouze o problém s délkou vlasů, mohou vám pomoci uvedené tipy. Nezapomínejte, že růst vlasů je dlouhodobá záležitost. A dlouhodobá by měla být i vaše snaha o podporu jejich růstu. Na viditelné výsledky si možná budete muset chvíli počkat.
Pokud ale kromě pomalého růstu pozorujete také vypadávání vlasů, je na čase vyhledat odborníka. Může jít o důsledek onemocnění, které je třeba léčit.
Nejčastěji se jedná o nevyhnutelné plešatění z důvodu genetických predispozic či věku. V takovém případě se nabízí jednoduché a rychlé řešení v podobě transplantace vlasů. Transplantace je vhodným řešením pro ty, komu na plešatění nezabírá žádný jiný způsob léčby. Nejčastěji ji vyhledávají muži s tzv. androgenní alopecií, které trápí kouty, ustupování vlasů z čela nebo temene či řídnutí vlasů. Mohou ji ale podstoupit i ženy, které často řeší řídnutí vlasů po menopauze.