Výhody a rizika laserové
terapie pro růst vlasů

Pokud se zajímáte o inovativní způsoby léčby vypadávání vlasů, pak vaší pozornosti určitě neutekla ani laserová terapie. Využívá laserovou světelnou energii k tomu, aby stimulovala vlasové folikuly v pokožce hlavy a podpořila růst vlasů. Je ale skutečně tak účinná, jak se uvádí? A má nějaké nežádoucí účinky? To všechno se dozvíte v následujícím článku.

Co je laserová terapie

Laserová terapie nebo také nízkoúrovňová laserová terapie (LLLT) je neinvazivní druh léčby, která se používá k obnovení růstu vlasů. Spočívá v přesné selektivní stimulaci pomocí laserové světelné energie, která působí na tkáně v pokožce hlavy, zvyšuje cirkulaci krve a podporuje aktivitu vlasových folikulů.

K léčbě nízkoúrovňovým laserem se využívají různá zařízení. Na specializovaných klinikách a v salonech, které se na léčbu vypadávání vlasů zaměřují, se můžete setkat s velkými přístroji. K dispozici jsou ale i malá zařízení pro terapii červeným světlem, která můžete klidně používat i doma. Máte přitom na výběr z různých typů včetně hřebenů,  helem a dalších. 

Zajímají vás inovativní způsoby léčby padání vlasů? Přečtěte si také náš článek: Inovativní technologie ve výzkumu vypadávání vlasů

Jak funguje laserová terapie

Laser se k léčbě vypadávání vlasů používá už od 60. let, kdy maďarský lékař Endre Mester zjistil, že světlo nízkoenergetického laseru stimuluje růst chlupů u myší. Od té doby se technologie samozřejmě zdokonalila a pokročily i poznatky odborníků o účincích laserové terapie na růst vlasů. Přesný mechanismus, kterým laserová terapie růst vlasů podporuje, ale vědcům není dosud znám. 
Laserová terapie využívá takzvanou laserovou fotobiomodulaci. Nízkoúrovňové lasery se při terapii umístí na pokožku hlavy, aby přímo do ní vyzařovaly fotony. Ty pronikají hluboko do oblasti, kterou lasery stimulují, a interagují s buňkami v organismu. Předpokládá se, že tím nejvýznamnějším mechanismem, ke kterému v těle po aplikaci laserové terapie dochází, je vazodilatace, tedy rozšíření cév a zvýšení krevního oběhu. V tomto směru tedy funguje podobně jako například minoxidil

Zvýšená cirkulace krve znamená, že se k vlasovým folikulům dostává více kyslíku a živin, které jsou transportovány právě pomocí krve. A když mají folikuly dostatek všeho, co potřebují, mohou správně fungovat a produkovat zdravé a silné vlasy.

Kdy očekávat výsledky laserové terapie

Stejně jako u ostatních způsobů léčby i u laserové terapie platí, že se výsledky nedostaví okamžitě. Abyste viděli skutečné výsledky, čeká vás několik laserových ošetření týdně (i proto řada lidí volí domácí zařízení pro laserovou terapii) po dobu 2–4 měsíců. I po uplynutí doby a poté, co si začnete všímat hustších, silnějších vlasů, je ale potřeba s terapií pokračovat.

0–3 měsíce laserové terapie

Během této doby začíná laserová terapie postupně působit a tělo na ni pomalu reaguje. Nelekejte se, pokud vám vlasy budou v této době paradoxně více padat. Je to proto, že vlasové folikuly přecházejí do anagenní (růstové) fáze a musí se nejprve zbavit stávajících, slabých vlasů.

3–6 měsíců laserové terapie

Vlasy v tuto chvíli už přestávají vypadávat a naopak se objevují nové, silnější. Oblasti, kde dříve docházelo k řídnutí vlasů, se mohou pomalu začít plnit. V tomto období je důležité neusnout na vavřínech a pokračovat v laserové terapii.

12 měsíců laserové terapie

Většina lidí, kteří laserovou terapii podstoupili, uvádí, že opravdu výrazné výsledky zaznamenali až po přibližně 12 měsících pravidelných ošetření.

Přečtěte si také náš článek: Co očekávat po transplantaci vlasů: Týden po týdnu

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Je laserová terapie skutečně účinná?

Laserová terapie je v podpoře růstu vlasů minimálně do určité míry účinná. Stále však neexistuje dostatečné množství výzkumů, které by její efektivnost jednoznačně prokázaly a dovedly přesně vysvětlit, v čem její účinek spočívá. Má tak přirozeně nejen řadu příznivců, ale i odpůrců.
Studie, které už byly provedeny, ovšem přinesly slibné výsledky. Výzkum z roku 2014 například prokázal bezpečnost této metody u mužů i žen a studie z roku 2013 provedená na mužích ukázala až 39% zvýšení růstu vlasů během čtyř měsíců. V kontrolovaných klinických studiích u mužů i žen vykazuje laserová terapie až 90% úspěšnost.

Ať patříte k příznivcům, nebo odpůrcům laserové terapie, je nutné si uvědomit, že spočívá především ve stimulaci aktivity vlasových folikulů a podpoře růstu zdravých vlasů. Může sloužit jako prevence a podpůrná léčba v méně závažných případech vypadávání vlasů, ale není možné se na ni plně spoléhat při léčbě výrazné, pokročilé alopecie. 

Jak probíhá terapie plazmou bohatou na krevní destičky (PRP)

Laserová terapie se samozřejmě k nejoblíbenějším způsobům neinvazivní léčby vypadávání vlasů nezařadila jen tak bezdůvodně. Přináší s sebou celou řadu výhod.

Je neinvazivní a bezbolestná

Jedním z hlavních důvodů, proč se mnozí rozhodnou vyzkoušet laserovou terapii, je to, že se jedná o neinvazivní zákrok, který nebolí. I zotavovací doba je mnohem kratší než u jiných metod, jako jsou PRP terapie, microneedling nebo zejména transplantace vlasů.

Má jen minimum vedlejších účinků

Tedy alespoň podle dosavadních výzkumů. Podle nich se jedná o bezpečnou metodu, která na rozdíl od jiných nezpůsobuje nijak výrazné vedlejší účinky. Pokud už se nějaké objeví, typicky se jedná o mírné zarudnutí nebo svědění pokožky hlavy, které rychle zmizí.

Vypadá to, že funguje

Už jsme zmínili, že pro definitivní potvrzení účinnosti laserové terapie bude ještě potřeba provést řadu dalších výzkumů. Podle těch současných se ale zdá, že se jedná o efektivní metodu, která dokáže skutečně pomoci při různých typech padání vlasů

425

Provedených transplantací s Newhair

Nevýhody laserové terapie

Ani laserová terapie ale nedokáže zázraky na počkání. Než se do ní pustíte, je dobré znát i její potenciální nevýhody.

Vyžaduje spoustu času

To, že si na výsledky laserové terapie musíte počkat několik měsíců, není nic neobvyklého a nepovažovali bychom to za výraznou nevýhodu. Potíž je ovšem v tom, že laserová terapie vyžaduje obvykle několik ošetření týdně. A pokud si chcete výsledky udržet, čeká vás aplikace laserové terapie už do konce života.

Vyjde draho

Laserová terapie vás může z dlouhodobého hlediska vyjít na hodně peněz. O něco více to samozřejmě bude v případě, že ji podstupujete u odborníka, ale ani domácí zařízení nepatří k nejlevnějším.

Může mít nežádoucí interakce s některými léky

Ačkoliv je laserovou terapii možné kombinovat s většinou dalších způsobů léčby vypadávání vlasů, s některými léky může způsobovat potíže. Jedná se zejména o ty, které jsou fotosenzibilizující. To znamená, že zvyšují citlivost na světlo, jako je třeba právě to laserové. Může se jednat o antibiotika, nesteroidní protizánětlivé léky, antimykotika, diuretika a některá antidepresiva.

Chybí výzkum

Největší nevýhodou je samozřejmě to, že laserovou terapii obklopuje spousta nezodpovězených otázek o její účinnosti a bezpečnosti. Dosavadní výzkum naznačuje, že se jedná o efektivní a bezpečnou léčbu vypadávání vlasů, ale abychom si mohli být stoprocentně jistí, bude potřeba provést ještě řadu dalších studií.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Laserová terapie vs. transplantace vlasů

Hledáte vhodný způsob léčby vypadávání vlasů a nejste si jistí, zda by právě laserová terapie pro vás mohla být ta pravá? Podívejte se na srovnání této metody s transplantací vlasů a sami se rozhodněte, která z nich pro vás nejlepší.
Transplantace vlasů Laserová terapie
Je metoda invazivní? Ano Ne
Jak dlouho trvá léčba? Jednorázový zákrok + několik týdnů hojení Několik ošetření týdně po celý život
Po jak dlouhé době jsou vidět výsledky? 12–14 měsíců 2–4 měsíce
Jaké výsledky očekávat? Trvalé výsledky, přirozeně vypadající vlasy Výsledky mohou být u každého trochu jiné, trvají jen po dobu léčby
Existují nežádoucí účinky? Dočasně se objevuje otok, podráždění a nepohodlí Nejsou známy
Kolik stojí? Jednorázová částka v řádu desítek tisíc

Domácí přístroje v řádu tisíců korun

Profesionální ošetření v řádu stovek korun (je nutné dlouhodobě opakovat)

Pro jaký typ vypadávání vlasů je vhodná? Výrazné vypadávání vlasů, řídnoucí vlasy nebo ustupující linie vlasů Počáteční fáze mírnějšího vypadávání vlasů

Podívejte se na naše reference

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den, můžeme Vám nějak poradit? Konzultace je u nás ZDARMA.

Dušan Štěpánek, zakladatel