5 nejčastějších příčin vypadávání vlasů

Trápí vás vypadávání vlasů a snažíte se zjistit, co za ním může být? Nebo se mu naopak toužíte vyhnout a chcete vědět, čemu se při tom vyvarovat? Právě proto jsme pro vás připravili tento článek. Přečtěte si, kterých 5 příčin nejčastěji způsobuje vypadávání vlasů a co můžete udělat pro to, abyste jejich riziko minimalizovali.

Jak se projevuje vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je nepříjemný estetický problém, který se nezávisle na příčině projevuje jednoduše ubýváním vlasů na pokožce hlavy. Přesto se od sebe jednotlivé typy vypadávání vlasů mohou trochu lišit. Závisí to nejen na tom, co ztrátu vlasů způsobilo, ale i na individuálním stavu a předpokladech postiženého.

Ne každé vypadávání vlasů je plešatění! Člověku průměrně vypadne zhruba 100 vlasů denně, což souvisí s růstovým cyklem vlasu a je to naprosto v pořádku. O alopecii (plešatění) ovšem mluvíme ve chvíli, kdy vlasů vypadává více než toto běžné množství.

Ustupující linie vlasů

Pomalým ustupováním vlasů z čela začíná vypadávání vlasů nejčastěji, a to konkrétně u mužů. Vlasy začnou řídnout, vypadávat a vlasová linie začne postupně připomínat písmeno M. Tento způsob vypadávání vlasů se také označuje jako kouty.

Přečtěte si také: Kouty na hlavě: Proč vznikají a co s nimi?

Řídnutí vlasů na temeni

Dalším typem, který často trápí muže, ale do určité míry se objevuje i u žen, je řídnutí vlasů na temeni hlavy. To je zpočátku nenápadné, ale postupně se rozšiřuje a vytváří viditelné „kolečko“.

Rovnoměrné řídnutí

Vlasy mohou také kromě vypadávání v konkrétních oblastech celkově řídnout, a to poměrně rovnoměrně po celé pokožce hlavy. Tento způsob vypadávání je ze začátku relativně nenápadný, ale postupně samozřejmě přes řídké vlasy začne prosvítat vlasová pokožka. Celkové řídnutí je nejčastějším typem vypadávání vlasů zejména u žen.

Lysá místa

U některých lidí mohou vlasy vypadávat v „trsech“. Nedochází u nich k postupnému řídnutí ani ústupu vlasové linie, ale k vypadávání vlasů na několika místech po celé pokožce hlavy, které může připomínat skvrny. Tento typ vypadávání je obvykle spojen s nemocí.

Náhlé padání vlasů

Vypadávání vlasů je nejčastěji velmi pomalý proces, který se postupně stává více a více viditelným. V některých případech ale může dojít i k náhlé ztrátě, kdy vlasy vypadají (často i kompletně) ve velmi krátkém časovém úseku. Po česání, mytí nebo i spánku můžete v takové situaci objevovat i celé chomáče vlasů. V tomto případě se ale jedná o ztrátu vlasů způsobenou nemocí, léky, případně velkým stresem.

Přečtěte si také: Kolik má člověk vlasů a jak probíhá jejich růst

To, jak konkrétně se vypadávání vlasů projeví u konkrétního jedince, záleží mimo jiné také na jeho příčině. Pojďme se nyní podívat na to, čím může být ztráta vlasů nejčastěji způsobena.

Genetické predispozice k padání vlasů

Nejčastější příčinou vypadávání vlasů u mužů i u žen je androgenetická alopecie. Jedná se o dědičně podmíněné vypadávání vlasů, ke kterému navíc přispívá i věk.

Genetika hraje ve vypadávání vlasů velikou roli a to, kdy a jak moc vám samotným začnou vypadávat vlasy, jde obvykle velmi snadno odhadnout na základě toho, jakým způsobem postihla ztráta vlasů vaše rodiče a prarodiče.

Geneticky vyšší hladina hormonu DHT

Vypadávání vlasů při androgenetické alopecii je do určité míry způsobeno hormonem dihydrotestosteronem. Jedná se o mužský pohlavní hormon (který se ovšem v menším množství vyskytuje i v ženském těle), který se váže na androgenní receptory a spouští různé buněčné děje.

DHT se v pubertě podílí na rozvoji sekundárních pohlavních znaků a je pro mužský i ženský organismus nezbytný. Pokud je ho ale v těle nadměrné množství, začne způsobovat nepříjemné komplikace – včetně miniaturizace vlasových folikulů, a tím pádem také vypadávání vlasů.

Postupem času se hladiny hormonu DHT v lidském těle zvedají u každého, mimo jiné i proto je vypadávání vlasů podmíněno do velké míry věkem. Někteří lidé mají ale geneticky danou predispozici k vyšším hladinám DHT a to může vést k vypadávání vlasů už v mladším věku.

Přečtěte si také: Co způsobuje plešatění u mladých mužů?

Zdravotní příčiny vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů může také souviset se zdravotním stavem. Ať se jedná o hladiny hormonů, některá onemocnění, nebo vybrané typy léků, zdraví se na stavu vašich vlasů může významně podepsat.

Hormonální nerovnováha

Kromě dihydrotestosteron se na růstu a vypadávání vlasů podílí celá řada dalších hormonů a jejich nerovnováha může snadno vést k vypadávání. Ženy proto prožívají výrazné změny v růstu vlasů zejména v souvislosti s těhotenstvím, kdy jsou vlasy obvykle hustší, silnější a zářivější, a porodem, po kterém mohou vlasy dočasně prořídnout. Velké změny pak nastávají v období menopauzy, po níž řada žen začne pozorovat celkové řídnutí vlasového porostu.

Růst vlasů ovlivňují také hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin, jejichž nadměrná nebo nedostatečná produkce může být také vidět na stavu vlasů. Na vině může být i syndrom polycystických vaječníků (PCOS) kvůli zvýšené hladině mužských hormonů androgenů nebo Cushingův syndrom se zvýšenou hladinou kortizolu, tzv. stresového hormonu.

Onemocnění

Vypadávání vlasů mohou přímo nebo nepřímo způsobovat i některá onemocnění. Ztráta vlasů je spojena nejčastěji s neléčeným diabetem, kožními infekcemi nebo některými autoimunitními onemocněními, jako je alopecia areata nebo lupus.

Léky

Běžnou příčinou vypadávání vlasů mohou být i některé léky a léčebné metody. Dobrá zpráva je, že v tomto případě se často jedná o dočasné vypadávání vlasů, které lze většinou zvrátit po dokončení léčby či změně léků.

K těmto lékům patří léky na ředění krve, perorální antikoncepce, antidepresiva, protizánětlivé léky a blokátory beta a vápníkových kanálů. Významným faktorem je, jak je dobře známo, také léčba onkologických onemocnění, tedy chemoterapie a radioterapie. Tyto způsoby léčby jsou významnou příčinou vypadávání vlasů – po ukončení léčby ale vlasy obvykle opět dorůstají.

Vypadávání vlasů ze stresu

Vlasy mohou poměrně náhle a rychle vypadat i z důvodu nadměrného stresu, a to fyzického i psychického. Významný stres, ať už akutní, nebo dlouhodobější, může donutit velké množství vlasových folikulů k tomu, aby předčasně přešly do klidové (telogenní) fáze. Tomuto jevu se říká také telogenní efluvium.

Účinky telogenního efluvia ovšem vzhledem k růstovému cyklu vlasů nejsou viditelné bezprostředně po stresující události. Obvykle se projeví zhruba s 3–6měsíčním zpožděním. Jakmile ale stresový faktor pomine, vlasy se začnou pomalu vracet do normálu.

Méně častou stresovou příčinou ztráty vlasů může být trichotillomanie. Tak se označuje stav, kdy má jedinec neovladatelnou potřebu tahat a vytrhávat si vlasy, obvykle způsobenou velkým stresem a úzkostí.

Špatná výživa jako příčina vypadávání vlasů

Za vypadáváním, slábnutím nebo třepením vlasů může být samozřejmě i výživa, přesněji řečeno její nedostatek. Vlasové folikuly ke svému správnému fungování potřebují živiny, vitamíny a minerály a jsou velmi citlivé na jejich nedostatečný přísun. Pokud jim výživa chybí déle, začne se to nevyhnutelně projevovat tvorbou slabších, lámavějších vlasů a jejich vypadáváním.

Které živiny jsou pro vlasy nejdůležitější

Za vypadáváním vlasů z důvodu nedostatečné výživy je většinou nedostatek železa, biotinu, vitamínu A, bílkovin a zinku. Pojďme se stručně podívat na to, bez kterých živin se vlasy neobejdou a jakou hrají v jejich růstu roli.

Tip: Dopřejte svým vlasům přesně tu výživu, kterou potřebují, díky speaciálně navrženým vlasovým vitamínům.

Bílkoviny

Dostatek bílkovin je potřebný zejména v růstové fázi cyklu. Vlasová vlákna jsou tvořena bílkovinou keratinem, který jim dodává sílu, pevnost a pružnost.

Biotin (vitamín B7)

Biotin se podílí na tvorbě keratinu, ze kterého se tvoří vlasy. Pro zdraví vlasů, ale i nehtů a pokožky je proto klíčový.

Železo

Železo se podílí na tvorbě červených krvinek, které pomáhají dostat k vlasovým folikulům kyslík a potřebné živiny.

Vitamín E

Vitamín E je silný antioxidant, který vlasy chrání před vnějšími vlivy, poškozením a předčasným vypadáváním.

Vitamín C

Vitamín C je rovněž silný antioxidant a zároveň se podílí na syntéze kolagenu, který zajišťuje vlasům pružnost a pevnost.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny pomáhají udržet prostředí vlasové pokožky zdravé, aby měly vlasové folikuly co nejlepší podmínky.

Zinek

Zinek se podílí na syntéze DNA a proteinů, která je zásadní pro růst vlasových buněk, reguluje činnost mazových žláz a udržuje vyrovnané hladiny hormonů.

Přečtěte si také: Které jsou nejlepší vitamíny na vlasy?

Nevhodná péče a padání vlasů

V neposlední řadě si vypadávání vlasů můžete způsobit i nesprávnou péčí, která vede k akutní ztrátě vlasů, ale také dlouhodobému poškození vlasových folikulů. Čemu se při péči o vlasy vyhnout?

Tepelný styling

Pravidelná aplikace tepla vlasům vůbec neprospívá. Používání fénů, žehliček, kulem a podobných přístrojů může vlasová vlákna dlouhodobě poškozovat a vést k jejich lámání a vypadávání. Nemluvě o tom, že se při žehlení nebo kulmování občas nějaký ten vlas i „upálí“.

Fénování a úpravě vlasů se nemusíte úplně vyhýbat. Stačí, když použijete nastavení na nižší teplotu a před úpravou vlasy ošetříte přípravky na ochranu před teplem.

Tahání za vlasy

Ztrátu vlasů si můžete způsobit i přímo, mechanicky. Pokud za vlasy příliš taháte, může docházet k jejich vypadávání, které nazýváme také trakční alopecie. Je to běžný problém například u těsných účesů, neopatrného stahování gumičky z vlasů nebo při rozčesávání.

Chemické přípravky

Trvalá, loknovače, narovnávače, spreje, barvy, to všechno může vaše vlasy poškodit a oslabit. V ideálním případě byste proto měli omezit četnost ošetření vlasů chemickými přípravky, a když už se pro ně rozhodnete, tak se svěřit do rukou profesionála, který ví, které přípravky může na vlasy použít.

Nadměrné mytí

Nadměrné mytí zbavuje vlasy jejich přirozených olejů. To z dlouhodobého hlediska vede k vysoušení pokožky hlavy a vlasových folikulů, zvýšené lámavosti vlasů a případně jejich vypadávání. Snažte se proto nemýt vlasy příliš často a používejte při tom jemný šampon bez sulfátů.

Jak řešit problémy s vypadáváním vlasů

Tak jako má vypadávání vlasů různé příčiny, má i různé možnosti řešení. Každý způsob léčby je trochu jiný a hodí se pro jiný typ ztráty vlasů. Většina lidí, které trápí vypadávání vlasů, si mezi nimi ale najde ten, který právě jim pomůže vypadávání vlasů zmírnit, zastavit nebo dokonce zvrátit.

Nejčastější způsoby řešení vypadávání vlasů: