PRP terapie pro zahušťování vlasů: Jak funguje a jaké jsou její výhody

Už jste slyšeli o PRP terapii? Používá se při ní plazma bohatá na krevní destičky, která má vynikající schopnost hojit a obnovovat tkáň. Díky tomu má široké využití při různých zraněních pohybového aparátu, popáleninách, při léčbě chronické bolesti kloubů, ale také například při řešení problémů se ztrátou vlasů.

Co je to PRP terapie

PRP terapie je lékařský zákrok, který využívá regenerační schopnosti krevní plazmy bohaté na trombocyty (platel-rich plasma). Předpokládá se, že růstové faktory a bioaktivní proteiny obsažené v plazmě bohaté na krevní destičky stimulují přirozené regenerační procesy v těle, a urychlují tak obnovu tkání.

PRP terapie se proto čím dál častěji využívá v nejrůznějších lékařských oborech. V ortopedii a sportovní medicíně má široké využití díky svým hojivým účinkům, zatímco dermatologie a estetická medicína se zaměřují na její schopnost obnovovat tkáně v souvislosti s omlazováním pleti.

K čemu se používá plazma bohatá na krevní destičky (PRP)

Terapie plazmou bohatou na krevní destičky je založená na regeneračních schopnostech krevních destiček (trombocytů) a jejich roli v hojení. V případě poranění jsou krevní destičky mezi prvními buňkami, které zastavují krvácení a zapojují se do procesu hojení.

Kromě toho, že v místě rány vytvářejí zátku, aby zabránily nadměrné ztrátě krve, také uvolňují růstové hormony, které iniciují a posilují zánětlivou reakci nezbytnou pro zahájení hojení. Tyto růstové faktory také přitahují další typy buněk, které se podílejí na regeneraci poškozené tkáně, a podporují tvorbu kolagenu, základní strukturální složky nových tkání.

PRP terapie se proto používá v mnoha oborech medicíny k podpoře hojení a obnovy tkání. Nejčastěji se s ní setkáte při léčbě těchto potíží:

  • poranění pohybového aparátu (natržené šlachy, vazy, bolesti kloubů)
  • hojení pro extrakci zubů
  • popáleniny
  • defekty oční rohovky
  • pooperační léčba
  • chronická bolest (osteoartritida a degenerace kloubů)
  • vyplňování jemných linek a vrásek
  • ztráta vlasů

Jak funguje PRP terapie pro zahušťování vlasů

PHP terapie pro zahušťování vlasů spočívá v odebrání vlastní krve jedince a opětovné aplikaci vybraných složek krve (trombocytů) do oblasti, kde jsou potřeba jejich regenerační schopnosti. Prvotní ošetření plazmou bohatou na krevní destičky se většinou skládá ze 3 sezení, která se absolvují s odstupem 4–6 týdnů. Aby byla PRP terapie efektivní, je nutné ji každých 4–6 měsíců opakovat.

Jak probíhá PRP terapie?

Prvním krokem v PRP terapii je odběr krve. Probíhá úplně stejně jako běžný odběr, krev se odebírá nejčastěji z paže. Odebraný vzorek krve se následně vloží do centrifugy (odstředivky). Centrifuga dokáže pomocí rychlého otáčení oddělit kapaliny o různé hustotě, a tak i krev rozdělí na několik komponent: červené krvinky, bílé krvinky, plazmu chudou na krevní destičky a koncentrovanou plazmu bohatou na krevní destičky.

Z oddělených částí krve se extrahuje plazma bohatá na krevní destičky, která má vyšší obsah trombocytů a růstových hormonů. Tato složka krve se následně pomocí injekční stříkačky vstřikuje do té části těla, která vyžaduje podporu hojení – ať je to poraněný kloub, pleť obličeje, nebo právě pokožka hlavy v případě zahušťování vlasů.

Výzkum efektivity PRP terapie

PRP terapie se sice používá k hojení tkání už od 80. let 20. století, ale na výzkumech, které by definitivně potvrdily její účinnost, odborníci stále pracují. Řada výzkumů a studií, které byly dosud provedeny, poukazuje na to, že PRP terapie snižuje vypadávání vlasů a podporuje růst a hustotu vlasů u osob s androgenní alopecií a alopecií areata.

Většina z nich ovšem pracuje s poměrně malým vzorkem lidí, na kterých se účinky trombocytů zkoušejí. A tak i když budoucnost PRP terapie vypadá slibně, bude ještě potřeba několik let výzkumu, než bude možné s jistotou vysvětlit její efektivitu a aplikaci.

Pro koho je PRP terapie vhodná

PRP terapie je vhodná pro lidi, kteří trpí vypadáváním a řídnutím vlasů – muže i ženy. Nejefektivnější je v případech, kdy je ztráta vlasů způsobena androgenní alopecií a nejlepší výsledky má v počátečních stádiích vypadávání vlasů.

Mějte ale na paměti, že účinnost PRP terapie se může lišit v závislosti na příčinách ztráty vlasů, dalších onemocněních, medikaci i individuální reakci a studie, které byly dosud provedeny, zatím o vlivu těchto faktorů na efektivitu PRP terapie neposkytují dostatek informací.

Existují ovšem zdravotní stavy a/nebo léky, se kterými se PRP terapie nedoporučuje kombinovat. Týká se to zejména pacientů, kteří užívají léky na ředění krve, jsou těžcí kuřáci nebo pravidelně užívají alkohol či drogy. Problém může představovat také chronické onemocnění jater, kožní infekce, onkologické onemocnění, dysfunkce krevních destiček, onemocnění štítné žlázy nebo probíhající infekce.

Výhody PRP terapie pro zahušťování vlasů

I když je PRP terapie z velké části teprve ve fázi výzkumu, už teď víme, že má řadu výhod. Které jsou ty nejvýznamnější?

PRP terapie je minimálně invazivní zákrok

PRP terapie sice zahrnuje odběr krve a vstříknutí plazmy pomocí jehly, ale v porovnání s jinými metodami je poměrně neinvazivní. Nejsou při ní potřeba chirurgické řezy, šití ani anestezie a nehrozí žádná rizika s tím spojená.

Použití vlastní krevní plazmy

Hlavní výhodou je, že se při PRP terapii používá pacientova vlastní krev, která se pouze zpracuje tak, aby měla požadované účinky. Nehrozí tak například infekce přenášená krví nebo alergické reakce, ke kterým může dojít při injekčním podání přípravků, jako jsou kortizon nebo kyselina hyaluronová.

PRP terapie zlepšuje kvalitu vlasů

Efektivita PRP terapie bude muset být ještě potvrzena dalším výzkumem. Ukazuje se ale, že by se mohla zařadit mezi ta nejúčinnější řešení ztráty vlasů. V dosud provedených výzkumech bylo zjištěno, že má potenciál stimulovat vlasové folikuly, a to včetně těch v klidové fázi, k tomu, aby produkovaly silnější vlasy.

Krátká rekonvalescence po PRP terapii

Na rozdíl od některých jiných metod nevyžaduje PRP terapie dlouhou rekonvalescenci a nijak výrazně pacienta neomezí v běžném životě. Krátce po zákroku je možné bez obav provádět veškeré každodenní činnosti.

Nevýhody PRP terapie

PRP terapie je poměrně novou, zatím málo prozkoumanou metodou zahušťování vlasů a jako taková s sebou přináší i několik potenciálních nevýhod.

PRP potřebuje více výzkumu

Jednou z největších nevýhod PRP terapie je zejména nedostatečné množství vědeckých studií, které by potvrzovaly její účinnost. Stále tak není úplně jasné, jak moc je skutečně efektivní a u kterých skupin lidí funguje nejlépe.

PRP terapie vyžaduje více opakování

PRP terapie není na rozdíl od některých jiných metod, jako je například transplantace vlasů, jednorázovou záležitostí. Hned na začátku vyžaduje 3 sezení obvykle ve zhruba měsíčních rozestupech, a aby její účinky vydržely dlouhodobě, je potřeba PRP každých 4–6 měsíců opakovat.

PRP nabízí jen dočasné zlepšení

Podle dosavadních výzkumů PRP terapie ani při pravidelném opakování neposkytuje trvalé řešení ztráty vlasů. Aby stimulovala vlasové folikuly, je potřeba ji po několika měsících podstupovat znovu. Jinak její účinky postupně vyprchají a vlasy začnou opět řídnout.

Má PRP terapie nějaké nežádoucí účinky?

PRP terapie je bezpečná metoda a díky tomu, že využívá pacientovu vlastní krevní plazmu, jsou její nežádoucí účinky minimální. Přesto nelze riziko vedlejších účinků zcela vyloučit. Mohou se vyskytnout následující potíže:

  • mírná bolest v místě vpichu
  • podrážděná pokožka hlavy
  • svědění
  • otok
  • zjizvení tkáně

Další metody zahušťování vlasů

PRP terapie je jen jedním z mnoha způsobů, jak zastavit nebo alespoň zpomalit vypadávání vlasů. Existuje celá řada dalších metod, více či méně invazivních, které mohou pomoci. Které jsou ty nejoblíbenější?

Přečtěte si více o tom, jak se řeší problémy s padáním vlasů: Trichologie: Čím se zabývá a jak řeší vypadávání vlasů

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?