Trichologie: Čím se zabývá a jak řeší vypadávání vlasů

Potýkáte se s vypadáváním a řídnutím vlasů? Pak by vám mohla pomoci věda zvaná trichologie – i když jste o ní možná dosud neslyšeli. Přečtěte si, čím se trichologie zabývá, jaké metody využívá při řešení problémů s řídnoucími vlasy a jak může pomoci třeba právě vám.

Nejčastější příčiny problémů s řídnoucími vlasy

Vypadávání a řídnutí vlasů je problém, se kterým se alespoň do určité míry setká naprostá většina populace. Může souviset s věkem, dědičností, onemocněním, ale také s péčí o vlasy a životním stylem. 

Mezi nejčastější příčiny problémů s řídnoucími a padajícími vlasy patří:

  • Genetické predispozice
  • Stárnutí
  • Hormonální nerovnováha (těhotenství, menopauza…)
  • Stres
  • Onemocnění (alopecia areata, infekce vlasové pokožky, telogenní effluvium, poruchy funkce štítné žlázy…)
  • Léčba (chemoterapie, některá antidepresiva, antikoagulační léčba…)
  • Nešetrná péče o vlasy a agresivní vlasová kosmetika
  • Nedostatek vitamínů

Přečtěte si také: O vypadávání vlasů a jeho příčinách

Čím se zabývá trichologie

Slovo trichologie pochází z řeckého thríx (vlasy) a logia (věda). Trichologie je tedy v podstatě věda o vlasech. Zabývá se zdravím vlasů a zejména pokožky hlavy a komplexně zkoumá proces růstu vlasů na chemické i mechanické úrovni. Do oboru trichologie samozřejmě spadají také nejrůznější problémy, které s růstem vlasů souvisejí – od onemocnění pokožky hlavy až po vypadávání vlasů.

Kdo je tricholog

Odborník, který se zabývá studiem vlasů a léčbou souvisejících problémů, se nazývá tricholog. I když se můžete setkat s tvrzením, že trichologie je obor medicíny, není to tak docela pravda – a tím pádem ne každý tricholog je lékař. Tricholog má obvykle (nemedicínské) vzdělání v oblasti zdraví a specializuje se právě na vlasy. Velmi schopné trichology můžete potkat například mezi kadeřníky. 

Trichologie vs. dermatologie: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Na první pohled se může zdát, že trichologie a dermatologie (obor medicíny zabývající se kůží) jsou tentýž obor. I když se v mnoha ohledech prolínají, poměrně hodně se také liší

Dermatologie se věnuje kůži jako takové. Tedy nejen pokožce hlavy, ale také na obličeji a zbytku těla. Pokožka hlavy, vlasové folikuly a růst vlasů do dermatologie sice spadají, ale v podstatě jen z pohledu medicíny. To znamená, že dermatolog vám pomůže řešit kožní onemocnění, jako je dermatitida nebo psoriáza, ale estetickými problémy, jako je řídnutí vlasů spojené s věkem nebo tvorba koutů, se pravděpodobně dopodrobna zabývat nebude.

Trichologie naopak neřeší pokožku na obličeji ani na těle a zabývá se striktně jen pokožkou hlavy. Tricholog skutečně dobře rozumí tomu, jak rostou vlasy, co jejich růst ovlivňuje a jak jej podpořit. Dokáže vám proto poradit i s velmi specifickými problémy, které nemusejí být nutně způsobeny onemocněním vlasové pokožky, a pomůže vám nejen s léčbou, ale také s prevencí.

Jak může trichologie pomoci se ztrátou vlasů

Ztráta, vypadávání a řídnutí vlasů patří k těm nejnepříjemnějším problémům, se kterými se lidé v souvislosti s vlasy potýkají. A proto představuje řešení problémů se ztrátou vlasů jednu z klíčových expertíz trichologie. 

Diagnostika problémů s vlasy

Řešení problémů s řídnoucími vlasy začíná pro trichology vždy důkladným vyšetřením. Protože se ve zdraví vlasové pokožky a růstu vlasů opravdu vyznají, mohou odhalit i příčiny, které se ztrátou vlasů na první pohled vůbec nesouvisí

Diagnostika zdraví vlasů u trichologa může zahrnovat následující kroky:

Anamnéza

Stejně jako u lékaře i u odborníka na vlasy vše začíná anamnézou pacienta. Tricholog nejprve získává veškeré informace nejen o tom, jaké problémy s vlasy člověka trápí, ale také jaký je jeho životní styl, jak pečuje o vlasy, zda prodělal nějaké nemoci nebo užívá léky… Na těchto informacích pak dále staví.

Vyšetření pokožky hlavy

Tricholog důkladně vyšetří pokožku hlavy. Zběžným pohledem zjistí, zda není zarudlá, zanícená nebo suchá, a pomocí specializovaných nástrojů, jako je například dermatoskop, ji prozkoumá také zblízka. Základní vyšetření pokožky hlavy může odhalit některá onemocnění, včetně seboroické dermatitidy, lupénky nebo folikulitidy.

Analýza vlasů

Kromě pokožky zkoumá odborník také samotné vlasy, jejich hustotu, kvalitu a stav vlasových folikulů. Analýza vlasů se obvykle provádí za pomoci trichoskopie. Tato metoda využívá speciální mikroskop k tomu, aby pomohla určit, ve které fázi růstového cyklu se vlas nachází, a identifikovat případná poškození.

Další trichologická vyšetření

V případě podezření na příčinu vypadávání vlasů, která se nachází mimo vlasovou pokožku, mohou odborníci na vlasy k diagnostice využít i výsledky dalších vyšetření. Nejčastěji se jedná o krevní testy, ze kterých zjišťují případnou hormonální nerovnováhu, nedostatečnou výživu či poruchy funkce štítné žlázy.

Zahušťování řídnoucích vlasů

Na základě anamnézy a vyšetření je tricholog obvykle schopen odhalit příčinu padání vlasů a určit diagnózu. Dalším krokem je tak přirozeně hledání vhodného řešení problémů s řídnoucími vlasy

Přečtěte si také: 5 tipů, jak zahustit řídké vlasy

Trichologie je úzce zaměřený obor, který přistupuje k řešení problémů s vlasy velmi komplexně. Tricholog je proto schopen navrhnout skutečně individuální řešení, které přesně reaguje na potřeby pacienta. 

Mezi nejčastější způsoby léčby problémů s řídnoucími vlasy v trichologii patří:

Přípravky na podporu růstu vlasů

Odborník na vlasy může doporučit přípravky, které podporují růst vlasů. Jejich užívání je efektivním, a přitom neinvazivním způsobem, jak zabránit vypadávání vlasů a obnovit jejich zdravý růst.

Trichologové obvykle doporučují některou z těchto metod:

  • Doplňky stravy na podporu růstu vlasů – Dostatečná výživa vlasových folikulů je základem úspěchu. Odborník na vlasy proto může doporučit doplňky stravy s obsahem konkrétních živin, které vlasy ke zdravému růstu potřebují, jako je například biotin nebo vitamín D.
  • Lokální přípravky – Při závažnějších problémech s řídnoucími vlasy může tricholog doporučit užívání některých léčivých přípravků, které podporují růst vlasů. Mezi ty nejčastější patří minoxidil, který pomáhá stimulovat vlasové folikuly, podpořit růst vlasů a zpomalit jejich řídnutí.
  • Laserová terapie – Laserová vlasová terapie pomocí červeného světla stimuluje vlasové folikuly a podporuje jejich aktivitu. Většinou se používá ve formě laserových hřebenů nebo čepic, které vyzařují červené světlo. 

Styling řídnoucích vlasů

Kromě léčby problémů s řídnoucími vlasy vám odborník může pomoci i s „maskováním“ ztráty vlasů. Poradí vám, jak vytvořit dojem hustších vlasů a většího objemu pomoci správného střihu a stylingových technik, a doporučí kvalitní přípravky, které dodají vlasům objem a texturu.

Přípravky pro zakrytí řídnoucích vlasů

Kromě stylingu je možné zakrýt vypadávání vlasů pomocí speciálních přípravků, jako jsou vlasová vlákna a korektory. 

  • Vlasová vlákna jsou keratinová vlákna, která barvou odpovídají barvě vašich vlasů. Po nanesení přípravku přilnou ke stávajícím pramenům vlasů a zajistí okamžitý objem a krytí. 
  • Vlasový korektor je sprej, který můžete rovněž pořídit v barvě vašich vlasů a který vytváří iluzi vlasů v místech, kde vlasy chybí nebo řídnou. 

Mikropigmentace vlasů

Mezi způsoby, jak zakrýt vypadávání nebo řídnutí vlasů, patří také mikropigmentace. Jedná se o kosmetický zákrok, který se tak trochu podobá tetování. Do pokožky hlavy se pomocí jehličky aplikuje pigment, který vytváří dojem oholených nebo krátce střižených vlasů.

Mikropigmentace pokožku hlavy „zabarví“. Vlasy tak na první pohled vypadají hustší a místa s vypadanými nebo řídnoucími vlasy nejsou tolik viditelná

Transplantace vlasů

Tricholog může navrhnout také transplantaci vlasů, zejména v situacích, kdy je řídnutí vlasů opravdu výrazné a není možné jej napravit pomocí neinvazivních technik. Transplantace obvykle probíhá v lokální anestezii a trvá 4–6 hodin. Spočívá v přemístění vlasových štěpů z oblasti hlavy, ve které je jich dostatek, do oblastí, kde chybí. Výsledky nejsou vidět okamžitě – trvá i několik měsíců, než z implantovaných štěpů vyrostou nové vlasy. Počkat si ale stojí za to. Výsledky transplantace vlasů jsou totiž trvalé.

Prevence řídnutí vlasů jako základ trichologie

Trichologie se nezabývá pouze léčbou problémů spojených s vlasy. Stejně zásadní, ne-li ještě zásadnější součástí trichologie je předcházení těmto problémům. Odborníci na vlasy vám tak mohou pomoci se správnou péčí o vlasy a poradit, co proti vypadávání vlasů funguje nejlépe.

Péče o vlasy

Odborník na vlasy vám rád vysvětlí, jak o vlasy a pokožku hlavy pečovat, abyste v budoucnu nemuseli problémy s řídnoucími vlasy řešit. Může vám také doporučit šampon, kondicionér a další přípravky vhodné pro váš typ vlasů.

Dostatek vitamínů

Stravování hraje ve zdraví vlasů větší roli, než se může na první pohled zdát. Pokud tělo nemá dostatek živin, začne jimi šetřit, a k vlasovým folikulům se tak dostane jen minimum výživy. Odborník na vlasy vám může pomoci porozumět vlivu stravy na růst vlasů. 

Některé vitamíny a minerály navíc podporují zdraví vlasových folikulů ještě více než ostatní – patří k nim například biotin, niacin, vitamín D nebo zinek.

Masáž pokožky hlavy

Odborníci na vlasy velmi často doporučují pravidelnou masáž pokožky hlavy. Jemná masáž hlavy totiž podpoří cirkulaci krve, a k vlasovým folikulům bude moci proudit více kyslíku a živin.

Pravidelné prohlídky

K prevenci problémů s řídnoucími vlasy patří také pravidelné návštěvy odborníka na vlasy. Tricholog tak může včas odhalit projevy vypadávání a řídnutí vlasů nebo kožních problémů a zabránit jejich zhoršení.

Kdy navštívit trichologa

Problémy s řídnutím vlasů během života potkají naprostou většinu lidí. A tak je docela dobře možné, že i vy sami právě uvažujete o tom, zda by nebylo vhodné vyhledat pomoc odborníka. Možná si ale nejste jistí, jestli právě vám může tricholog pomoci. Obzvlášť, pokud jste dnes o trichologii jako oboru slyšeli poprvé. 

Proto uvádíme několik nejčastějších důvodů, proč lidé vyhledávají odborníka na vlasy. A pokud vám některé z nich znějí povědomě, nebojte se navštívit trichologa i vy.

  • Vypadávání vlasů (kouty, ustupující linie vlasů, lysá místa)
  • Celkové řídnutí vlasů
  • Náhlé změny struktury nebo vzhledu vlasů bez zjevné příčiny
  • Vypadávání vlasů vlivem stresu nebo onemocnění
  • Vypadávání vlasů v rodině
  • Potíže s pokožkou hlavy (lupy, svědění, zarudnutí…)
  • Prevence problémů s řídnutím vlasů