Děsíte se pohledu do zrcadla a nejradši byste neustále nosili čepici? Řídké vlasy se mohou pořádně podepsat na vašem sebevědomí. Máme pro vás řešení. A hned několik! Podívejte se na 5 tipů, jak zahustit řídké vlasy.
Co způsobuje řídké vlasy?
Řídnutí vlasů může být způsobeno celou řadou faktorů – od genetických predispozic, přes stárnutí a hormonální změny až po nemoci. S řídkými vlasy se mohou potýkat muži i ženy. Pojďme se podívat na nejčastější příčiny.
Genetické predispozice k řídkým vlasům
Genetika je nejčastějším faktorem, který má na svědomí řídké vlasy. Dědičnost rozhoduje o barvě vlasů, o tom, zda budou rovné, vlnité, či kudrnaté, o jejich kvalitě a také o tom, kdy a jak moc začnou řídnout.
Řídnutí vlasů můžete předvídat. Pokud vaši rodiče trpěli vypadáváním vlasů a/nebo měli řídké vlasy, pak to pravděpodobné čeká i vás.
Ačkoliv se řídnutí vlasů týká obou pohlaví, rozlišujeme mužskou a ženskou plešatost. U mužů se vypadávání vlasů obvykle projeví kouty a ustupováním linie vlasů z čela, případně tzv. kolečkem na temeni. Ženy se typicky potýkají spíše s řídkými vlasy po celé pokožce hlavy.
Stárnutí a řídké vlasy
Když se narodíme, máme nejvíc vlasových folikulů, co kdy budeme mít. Postupem času se folikuly smršťují a poškozují. Rostou z nich tenčí, kratší a řídké vlasy, rostou pomaleji, a některé folikuly dokonce úplně přestanou vlasy produkovat.
S věkem také klesá produkce některých hormonů, jako je například estrogen, progesteron a testosteron, což může vést ke zkrácení růstového cyklu vlasů. To se časem projeví vypadáváním vlasů a řídkými vlasy.
Vliv zdravotního stavu na řídké vlasy
Zdravotní stav může mít na růst a vypadávání vlasů obrovský vliv. Nemoci, zranění a změny hladin hormonů mohou způsobit řídké vlasy.
Vlasové folikuly mohou například při vážném onemocnění přejít do klidové (telogenní) fáze. Dochází k tomu proto, že se tělo snaží využít veškerou sílu k zotavení, a všechny procesy, které nejsou životně důležité, včetně růstu vlasů, odsouvá dočasně do pozadí.
Řídké vlasy při hormonálních změnách
Změny v růstu vlasů se mohou také objevit v obdobích, která se vyznačují výraznými hormonálními výkyvy, jako je těhotenství, období po porodu a menopauza. V případě těhotenství a porodu bývají dočasné a po několika měsících se samy upraví. Pokud k vypadávání vlasů dojde v období menopauzy, řídké vlasy už obvykle nezhoustnou.
Řídké vlasy vás také mohou potrápit při poruchách funkce štítné žlázy – hypotyreóze a hypertyreóze. Nerovnováha hormonů, která při nich vzniká, se často projeví vypadáváním vlasů.
Řídké vlasy ze stresu
Stres dokáže tělo pěkně potrápit, vlasy nevyjímaje. Stresové hormony, jako je kortizol, mohou způsobit, že vlasové folikuly náhle přejdou do klidové fáze a přestanou dočasně produkovat vlasy.
Stres může také vyvolat tzv. trichotillomanii – poruchu, při které má člověk nutkání vytrhávat si vlasy. Výsledkem jsou řídké vlasy a lysá místa na hlavě.
5 tipů, jak zahustit řídké vlasy
Jak na řídké vlasy? Tip č. 1: Používejte vhodnou vlasovou kosmetiku
Používání správných přípravků je v péči o vlasy zásadní, ať vás trápí řídké vlasy, nebo ne. Vhodné vlasové přípravky dokážou vaše vlasy posílit a dodat jim výživu, kterou potřebují, ale existují i takové, které je mohou poškodit.
Pokud se potýkáte s řídkými vlasy, sáhněte po šamponu a kondicionéru speciálně navrženému proti řídnutí vlasů. Poznáte je podle vysokého obsahu biotinu, keratinu a kofeinu, které pomáhají posilovat a vyživovat vlasové folikuly.
Skvělými pomocníky pro posílení řídkých vlasů jsou také vlasové oleje, které díky přírodnímu složení hydratují a vyživují pokožku hlavy. Vyzkoušejte například arganový, kokosový nebo ricinový olej na vlasy.
Jak na řídké vlasy? Tip č. 2: Dodávejte tělu dostatek vitamínů
Dostatečný přísun vitamínů je důležitý pro správné fungování celého těla. Jejich nedostatek se okamžitě projeví na zdraví, náladě, obranyschopnosti a také na vlasech. Pokud vás trápí řídké vlasy, zamyslete se, jestli vlasovým folikulům dopřáváte tolik výživy a vitamínů, kolik potřebují.
Nezapomínejte, že tělo si některé vitamíny neumí samo vyrobit. Musíme je proto denně přijímat ze stravy.
Pro zdraví vlasů je důležitá celkově vyvážená dieta s ideálním poměrem všech živin. Některé vitamíny a minerály jsou ale pro vaše vlasy o něco důležitější než jiné. Které to jsou?
Biotin
Biotin patří mezi vitamíny skupiny B a představuje silnou zbraň v boji proti řídkým vlasům. Přispívá k tvorbě proteinu keratinu, jedné ze základních složek kůže, nehtů a vlasů. Když má vaše tělo dostatek biotinu, vaše vlasy jsou silnější a pružnější. Mezi potraviny bohaté na biotin patří vejce, ořechy a celozrnné výrobky.
Vitamín D
Vitamín D pomáhá v těle regulovat hladiny hormonů, jejichž nadprodukce může přispívat k vypadávání a řídnutí vlasů. Pokud vás trápí řídké vlasy, pravděpodobně máte také nedostatek vitamínu D. Vitamín D můžete získat konzumací ryb, vajec a mléčných výrobků.
Vitamín C
Vitamín C je důležitý pro tvorbu kolagenu, díky kterému jsou vlasy zdravé, silné a pružné. Antioxidační účinky vitamínu C zároveň chrání vlasové folikuly před působením volných radikálů. Velké množství vitamínu C, který vám pomůže vyřešit problém s řídkými vlasy, najdete v citrusech, lesních plodech, kiwi nebo v některých druzích zeleniny.
Zinek
Zinek pomáhá mimo jiné hlídat produkci androgenů v těle. Nadprodukce těchto hormonů totiž může mít na svědomí řídké vlasy. Dostatek zinku získáte z ústřic, hovězího masa a čočky.
Železo
Železo hraje roli při dodávání kyslíku vlasovým folikulům, což je pro zdravý růst vlasů nezbytné. Dostatek železa vám může pomoci posílit řídké vlasy. Mezi potraviny s vysokým obsahem železa patří špenát, čočka a červené maso.
Jak na řídké vlasy? Tip č. 3: Dopřejte si masáž hlavy
Masáž pokožky hlavy je překvapivě efektivní řešení problémů s řídkými vlasy, a navíc vás nestojí ani korunu. Při mytí vlasů jemně masírujte pokožku hlavy konečky prstů. Kromě toho, že je masáž příjemná, také dokáže rozproudit krev. To stimuluje činnost vlasových folikulů a podporuje růst vlasů.
Pro dokonale uvolňující masáž hlavy použijte masážní kartáč. Kromě podpory cirkulace dokáže také odstranit odumřelé kožní buňky, a je tak účinným pomocníkem v boji proti řídkým vlasům.
Pokud chcete svým vlasům dopřát opravdu luxusní zážitek, použijte k masáži hlavy vlasové oleje. Například arganový nebo mandlový olej řídké vlasy při masáži zároveň hydratuje a vyživí.
Jak na řídké vlasy? Tip č. 4: Buďte k vlasům jemní
Celou řadu faktorů, které způsobují řídké vlasy, může být těžké ovlivnit – ale tenhle je zcela ve vašich rukou. Když budete při česání a úpravě k vlasům šetrní, zabráníte zbytečnému poškození a lámání.
Při česání používejte hřeben se širokými zuby nebo kartáč. Začněte rozčesávat od konečků, ne od hlavy. A buďte k vlasům jemní. Pokud jdou ztuha rozčesat, netahejte za ně a pomozte si kondicionérem nebo sprejem. Řídkým vlasům nesvědčí ani příliš těsné účesy, jako jsou culíky, copy či drdoly.
Snažte se chránit řídké vlasy před teplem. Fén, žehlička ani kulma jim nesvědčí. Pokud přesto chcete vlasy upravovat za použití tepla, nastavte přístroj na nižší teplotu a použijte sprej na ochranu vlasů před teplem.
Jak na řídké vlasy? Tip č. 5: Transplantace vlasů
Někdy ovšem ani jeden z uvedených tipů nestačí. V případech, kdy žádné jiné řešení problému s řídkými vlasy nepřineslo uspokojivé výsledky, může být transplantace vlasů jediná šance. Jde například o řídké vlasy způsobené genetikou, věkem nebo nevratným poškozením pokožky hlavy.
Transplantace vlasů spočívá v chirurgickém odebrání vlasových štěpů z oblasti, kde je jich dostatek (typicky vzadu na hlavě nebo po stranách), a jejich umístění do míst s řídkými vlasy. Samotný zákrok trvá v průměru šest hodin a probíhá v lokální anestezii, díky které je naprosto bezbolestný.
Než uvidíte výsledky transplantace vlasů, může to trvat i několik měsíců. Výhodou je ovšem to, že na rozdíl od předchozích tipů jde o trvalé řešení problému s řídkými vlasy.