Hledáte účinné řešení problému s padáním a řídnutím vlasů, ale transplantace vlasů pro vás zatím není to pravé? Pak vás možná zaujala mikropigmentace vlasů. Je to rychlá a nenáročná metoda, která vám pomůže ztrátu vlasů tak trochu „zamaskovat“. V tomto článku se zaměříme na to, jak mikropigmentace vlasů funguje, jak probíhá a pro koho je vhodným řešením.
Co je to mikropigmentace vlasů
Mikropigmentaci vlasů můžete znát také jako tetování vlasů. Jedná se o kosmetický zákrok, při kterém se do pokožky hlavy aplikuje pigment. Prakticky se tak na hlavu tetují tečky v barvě vlasů, které vytvářejí dojem oholených nebo krátce střižených vlasů.
Mikropigmentaci mohou využít lidé, kteří trpí vypadáváním a ztrátou vlasů. Ti často volí oholení hlavy a mikropigmentace dodává jejich vlasům iluzi větší hustoty. Mohou ji ale zvolit také ti, kdo se potýkají s řídnutím vlasů. Mikropigmentace „zabarví“ pokožku hlavy, a tím pádem nejsou prořídlá místa na první pohled tolik viditelná.
Je mikropigmentace forma transplantace vlasů?
Transplantace vlasů je chirurgický zákrok, který se provádí v lokální anestezii. Dochází při něm k přesouvání vlasových štěpů z dárcovské oblasti (místa s vyšší hustotou vlasů, jako je postranní nebo zadní část hlavy) do oblasti, kde vlasy vypadávají či řídnou. Transplantace vlasů představuje trvalé řešení problémů se ztrátou vlasů.
Mikropigmentace vlasů je nechirurgický zákrok, jehož provedení je podobné jako při běžném tetování. Na rozdíl od transplantace žádným způsobem neřeší vypadávání vlasů a nijak nestimuluje jejich růst. Úkolem mikropigmentace je problém umně „zamaskovat“. Nepoužívá se při ní ovšem stejný typ inkoustu jako při skutečném tetování, a mikropigmentace tak časem vybledne a společně s pokožkou se odlupuje. Je tak dlouhodobým, ale ne trvalým řešením.
Pro koho je mikropigmentace vlasů vhodná
Mikropigmentace vlasů je vhodné řešení pro ty, kdo se potýkají s vypadáváním či řídnutím vlasů a z nejrůznějších důvodů nemají zájem o řešení v podobě transplantace. Mezi vhodné kandidáty patří:
- Muži trpící vypadáváním vlasů, kouty, řídnutím nebo ustupující linií vlasů
- Ženy, které se potýkají se ztrátou vlasů (nejčastěji řídnutím)
- Lidé s jizvami nebo jinými nedostatky na pokožce hlavy, které chtějí zakrýt
- Onkologičtí pacienti, kteří trpí ztrátou vlasů po chemoterapii
- Lidé, kteří trpí ztrátou vlasů z jiných důvodů – onemocnění, úraz…
Pro koho může být mikropigmentace vlasů nevhodná?
Mikropigmentace vlasů je sice neinvazivní zákrok, ale přesto byste ji měli nejprve konzultovat s lékařem. Někteří lidé totiž nepatří mezi vhodné kandidáty a buď by se měli mikropigmentaci vlasů úplně vyhnout, nebo alespoň postupovat opatrně a sledovat případné nežádoucí projevy.
Jedná se zejména o lidi, kteří trpí kožním onemocněním, jako je dermatitida, psoriáza nebo atopický ekzém. Mikropigmentace vlasů také není vhodná pro lidi se sklonem k tvorbě keloidů – velkých jizev, které přerůstají původní ránu a vystupují nad povrch kůže.
Jak se provádí mikropigmentace vlasů
Mikropigmentace vlasů je nechirurgický zákrok, který nevyžaduje anestezii a další nepříjemnosti spojené s invazivními zákroky. Přesto se jedná o významnější proces, který vyžaduje určitou míru přípravy a zodpovědnou péči o pokožku hlavy po zákroku.
Příprava na mikropigmentaci vlasů
Mikropigmentace vlasů začíná konzultací s odborníkem, který společně s vámi naplánuje nejen celý proces, ale zejména požadovaný výsledek. Navrhne umístění, linku a hustotu mikropigmentace a zvolí odpovídající barvu pigmentu.
Před zákrokem se nevyžaduje žádná výraznější příprava, kterou byste museli podstoupit. Je ovšem se důležité den před mikropigmentací vlasů, v den zákroku a nejlépe i následující den úplně vyhnout pití alkoholu. Ředí totiž krev a mohl by způsobit nadměrné krvácení.
Proces mikropigmentace vlasů
Mikropigmentace vlasů se provádí podobně jako tetování pomocí jehel. V porovnání s tetovacími jehlami jsou jehly na mikropigmentaci obvykle menší a tenčí, a jejich použití tak není tolik bolestivé. Často se také před zákrokem používá znecitlivující krém, který bolest ještě o něco umenší.
Pomocí jehliček se do pokožky začne postupně nanášet a vrstvit pigment. Počet a hustota pigmentových teček záleží na tom, jak pokročilá je ztráta vlasů a jaký je požadovaný výsledek. Cílem mikropigmentace je napodobit přirozené rozložení vlasových folikulů a vytvořit vlasovou linii tak, aby odpovídala tvaru obličeje.
Celý proces může trvat 2–5 hodin v závislosti na tom, jak velká část pokožky hlavy se mikropigmentací pokrývá. Je běžné, že se mikropigmentace vlasů rozdělí do několika sezení, během nichž se zdokonaluje umístění a zbarvení pigmentu.
Co očekávat po mikropigmentaci vlasů
Mikropigmentace vlasů je nenáročný, neinvazivní zákrok, který nevyžaduje zvláštní režim při rekonvalescenci. Přesto existuje několik tipů, které pomohou ke snadnějšímu zotavení a lepšímu výsledku zákroku. Krátce po mikropigmentaci se obvykle doporučuje:
- Nenamočit si hlavu – Pigment potřebuje čas, aby se mohl do pokožky plně integrovat, a vlhkost může tento proces narušit, způsobit rozmazání nebo vyblednutí pigmentu.
- Nechodit na sluníčko – V první fázi hojení je potřeba minimalizovat působení slunečních paprsků a UV záření. Než se pigment naplno vsákne do pokožky, přímé slunce ho může rozmazat nebo změnit jeho barvu. Doporučuje se proto vyhýbat se sluníčku, používat pokrývku hlavy a mazat pokožku přípravky s SPF.
- Neškrábat se na hlavě – Pokožky hlavy může po mikropigmentaci vlasů svědit nebo škrábat. Je ale důležité odolat nutkání se podrbat. Předejdete tak nerovnoměrné pigmentaci nebo podráždění pokožky.
- Vyhnout se alkoholu – První den po mikropigmentaci vlasů je doporučeno vyhnout se konzumaci alkoholu. Mezi jeho účinky patří totiž ředění krve, které by mohlo způsobit nadměrné krvácení z ranek na hlavě.
Efekt mikropigmentace je dlouhotrvající, ale ne trvalý. Pigment v pokožce vydrží v průměru 4–6 let. Postupně začne blednout a odlupovat se společně s odumřelými kožními buňkami. Po několika letech je proto nutné absolvovat buď úpravu, nebo celý proces znovu.
Výhody mikropigmentace vlasů
Mikropigmentace vlasů si mezi způsoby řešení vypadávání vlasů v posledních letech vydobyla své místo. Má totiž celou řadu výhod, mezi které patří například:
- Jedná se o neinvazivní zákrok. Na rozdíl od transplantace vlasů je mikropigmentace rychlý zákrok, který nevyžaduje anestezii ani pobyt v nemocnici. Ačkoliv se běžně používají znecitlivující přípravky, mikropigmentace se provádí za plného vědomí.
- Poskytuje okamžité výsledky. Zatímco na účinky přípravků na růst vlasů, vitamínů i transplantace je potřeba čekat i několik měsíců, mikropigmentace vlasů poskytne výsledky okamžitě.
- Je méně bolestivá než jiné metody. Při mikropigmentaci se využívají jehličky, které jsou menší než například tetovací jehly. Zákrok sice může být pro některé jedince trochu bolestivý, ale většina lidí zažívá při mikropigmentaci vlasů spíše mírný diskomfort nebo svědění než vyloženě bolest.
- Není potřeba dlouhá rekonvalescence. Po mikropigmentaci vlasů není potřeba se dlouho zotavovat. Doporučuje se po několik týdnů dodržovat některé drobné změny v režimu, ale zákrok nijak neovlivňuje běžné fungování a pracovní ani osobní život.
- Nabízí univerzální řešení různých typů ztráty vlasů. Mikropigmentace vlasů je vhodná pro řešení opravdu rozsáhlého vypadávání vlasů, koutů i nenápadného řídnutí.
- Je levnější než některé jiné metody. V porovnání s transplantací vlasů i některými přípravky na růst vlasů je mikropigmentace levnějším řešením. Vyžaduje ale opakované kontroly a úpravy, a tak výdaj není na rozdíl od transplantace vlasů jednorázový.
Má mikropigmentace vlasů nějaké nevýhody?
I když je mikropigmentace vlasů jako řešení problémy s padáním vlasů rychlá, spolehlivá a bezpečná, může mít i několik nevýhod či rizik. Před zákrokem je potřeba mít na paměti:
- Mikropigmentace vlasů není trvalé řešení. Mikropigmentace na pokožce hlavy vydrží i několik let, obzvlášť pokud o ni správně pečujete. Není ale trvalá a po 4–6 letech je nutné zákrok absolvovat znovu.
- Mikropigmentace nepodporuje růst vlasů. Mikropigmentace sice problém s vypadáváním vlasů vyřeší z estetického hlediska, nijak ho ale nezastaví ani nezpomalí a nemá žádný vliv na růst vlasů. Pokud chcete problém skutečně řešit a ztrátu vlasů zvrátit, je potřeba zvolit jinou metodu.
- Může dojít k alergické reakci. I když to není časté, pigment s sebou nese riziko alergické reakce. Vždy je proto dobré konzultovat plánovanou mikropigmentaci vlasů s lékařem.
Mikropigmentace je v současné době velmi oblíbená pro svou jednoduchost, bezbolestnost a okamžitě viditelné výsledky. I když na rozdíl od jiných metod, jako je například transplantace vlasů, nepředstavuje trvalé řešení problémů, přináší spoustu výhod a z estetického hlediska dokáže vypadávání vlasů efektivně skrýt.