Jak funguje lék minoxidil proti padání vlasů

Pokud se dlouhodobě potýkáte s vypadáváním a řídnutím vlasů, pak jste už dost možná slyšeli o minoxidilu. Původně měl sice sloužit jako lék proti hypertenzi, ale když po něm pacientům začaly růst vlasy jako o závod, jeho účel se rychle změnil. Přečtěte si, jak funguje, jak se používá a jak účinný je minoxidil proti padání vlasů.

Co je to minoxidil

Minoxidil je jedním z nejčastěji používaných přípravků proti padání vlasů. Byl vyvinut už v 60. letech minulého století, ale původně měl sloužit jako lék na vysoký krevní tlak. Ukázalo se ovšem, že díky svým vazodilatačním účinkům u některých pacientů způsobuje také zvýšený růst vlasů.

Co bylo původně nepříjemným vedlejším účinkem, se postupně stalo hlavní předností minoxidilu. V 80. letech se začal minoxidil používat proti padání vlasů u mužů a o něco později i u žen.

Minoxidil je u nás volně prodejný léčivý přípravek. Nejčastěji se prodává ve formě pěny, případně tekutého roztoku. Seženete ho běžně v lékárně pod obchodními názvy Rogaine, Belohair, Minorga či Neocapil.

Komu může pomoci minoxidil

Minoxidil má největší přínos pro ty, kdo trpí ztrátou, řídnutím nebo padáním vlasů vlivem androgenní alopecie. Nejúčinnější je, pokud se s jeho užíváním začne v raných fázích alopecie. U lidí s výrazně prořídlými vlasy nebo velkými lysinami nemusí léčba minoxidilem mít tak uspokojivé výsledky.

Co je to androgenní alopecie

Androgenní alopecie je vůbec nejčastější příčinou padání vlasů, a to mezi muži i ženami. U mužů je ale výrazně častější. Jedná se o geneticky podmíněný jev – to znamená, že pokud vaši rodiče trpěli tímto typem ztráty vlasů, nejspíš vás čeká totéž.

Při androgenní alopecii je padání vlasů způsobeno hormonem dihydrotestosteronem (DHT), který vzniká přeměnou testosteronu. DHT způsobuje postupné zmenšování vlasových folikulů, které následně přestávají produkovat vlasy.

Androgenní alopecie u mužů typicky začíná vznikem koutů a ústupem vlasové linie z čela. U žen většinou probíhá padání vlasů trochu odlišně a projevuje je spíše jako celkové, méně nápadné řídnutí vlasů.

Minoxidil v ostatních případech padání vlasů

Poměrně účinný může být minoxidil proti padání vlasů při autoimunitní poruše zvané alopecia areata. Projevuje nepravidelným vypadáváním vlasů, které způsobuje vznik nevzhledných lysin a holých míst.

V některých případech padání vlasů ale minoxidil není vhodným řešením, a navíc může situaci dokonce ještě zhoršit. Minoxidil se nedoporučuje, pokud trpíte ztrátou vlasů vlivem onemocnění, léků (např. po chemoterapii) nebo úrazu. Takové vypadávání vlasů je způsobeno mechanismy, které minoxidil nedokáže napravit.

Je potřeba mít na paměti, že minoxidil proti padání vlasů nefunguje u každého stejně. Záleží na rozsahu plešatění, na příčině ztráty vlasů i na celkovém stavu organismu. Dva lidé se stejným problémem se ztrátou vlasů tak mohou s monixidilem dosáhnout dvou velmi odlišných výsledků.

Jak působí minoxidil proti padání vlasů

Účinnost minoxidilu proti padání vlasů spočívá především v jeho vazodilatačních účincích. To znamená, že rozšiřuje cévy, které přivádějí kyslík a živiny k vlasovým folikulům. Folikuly jsou tak lépe zásobené krví a lépe vyživené.

V některých případech může minoxidil také zvětšit a posílit vlasové folikuly. Stimuluje totiž tvorbu některých bílkovin, které jsou důležité pro vývoj folikulů a růst vlasů.

V neposlední řadě léčba minoxidilem dokáže zkrátit telogenní (klidovou) fázi růstu vlasů. Vlasy tak déle setrvávají v anagenní (růstové) fázi.

Jaké jsou fáze růstu vlasu?

Anagenní (růstová) fáze – Z vlasového folikulu začne vyrůstat nový vlas. Vlas v této fázi setrvá průměrně 2–6 let a rovnoměrně roste.

Katagenní (přechodná) fáze – Růstová fáze vlasu pomalu končí. Vlas nedostává žádné živiny a postupně slábne, až přestane růst úplně. Tato fáze trvá několik týdnů.

Telogenní (klidová) fáze – Jakmile vlas přestane růst, vypadne. Vlasový folikul, ze kterého vlas vyrůstal, se připravuje na růst nového vlasu. Tato fáze trvá 3 až 4 měsíce.

Jak se používá minoxidil proti padání vlasů

S minoxidilem se nejčastěji setkáte ve formě tekutého roztoku nebo pěny. Aplikuje se pomocí spreje nebo pipety přímo na pokožku hlavy. Aby byl minoxidil proti padání vlasů co nejúčinnější, je velmi důležité dodržovat pokyny výrobce k dávkování a způsobu samotné aplikace.

Minoxidil se obvykle používá dvakrát denně. Tady je několik základních kroků, které je potřeba dodržovat při užívání minoxidilu proti padání vlasů:

  1. Umyjte si vlasy. Před nanesením minoxidilu si umyjte vlasy jemným šamponem bez kondicionéru a dalších přípravků. Po umytí nechte vlasy úplně uschnout.
  2. Aplikujte minoxidil. Po uschnutí vlasů aplikujte minoxidil na místa, kde vám padají vlasy. Dodržujte při tom pokyny výrobce ke konkrétnímu přípravku.
  3. Vmasírujte minoxidil do pokožky. Několik minut jemně masírujte pokožku hlavy prsty (použijte jednorázové ochranné rukavice).
  4. Nechte uschnout. Než budete vlasy česat, stahovat do culíku a podobně, nechte minoxidil ve vlasech úplně zaschnout.

Minoxidil by neměl přijít do kontaktu s žádnou jinou částí těla, a obzvlášť to platí pro okolí očí a úst. Pokud je vaše pokožka hlavy jakkoliv narušená, poškozená nebo spálená od slunce, počkejte s aplikací mimoxidilu, než se plně uzdraví.

Za jak dlouho jsou vidět výsledky minoxidilu proti padání vlasů?

Za jak dlouho uvidíte výsledky minoxidilu na padání vlasů, záleží na celé řadě faktorů. Některé z nich můžete ovlivnit – například správnou aplikaci přípravku, pravidelné používání a podobně. A některé z nich ovlivnit nemůžete – zejména to, jak právě vaše tělo na minoxidil zareaguje a jak závažné je u vás padání vlasů.

Během prvních pár týdnů používání minoxidilu zaznamená většina lidí zvýšené padání vlasů. Je to naprosto normální jev. Minoxidil způsobuje, že se vlasové folikuly přesunou do růstové fáze, což může vyvolat padání slabších vlasů. Není to ale důvod k obavám – na jejich místě totiž vyrostou silnější a zdravější vlasy.

Většina lidí, kteří užívají minoxidil proti padání vlasů, vidí první výsledky zhruba po čtyřech měsících. Po šesti měsících by měl být vidět konečný výsledek léčby. Nejvýraznější účinky na růst vlasů má po dobu 6 měsíců až 2 let, poté se efekt začne postupně snižovat. Nevýhodou je, že pro udržení výsledků je potřeba minoxidil používat dlouhodobě. Pokud jej vysadíte, padání vlasů se může znovu objevit.

Má minoxidil nějaké vedlejší účinky?

Při léčbě padání vlasů minoxidilem se může objevit několik vedlejších účinků. Stejně jako u jakéhokoliv jiného přípravku, nežádoucí účinky nemusí postihnout každého a jejich intenzita může být velmi individuální. K těm nejčastějším patří tyto nežádoucí účinky:

  • Podráždění pokožky – Pokud přípravek aplikujete na poškozenou, spálenou nebo citlivou pokožku hlavy, může dojít k svědění, zarudnutí a podráždění. Tento efekt bývá pouze dočasný.
  • Bolest na prsou – Někteří lidé mohou při užívání minoxidilu zažít bolest na prsou, zrychlený tep nebo ztížené dýchání.
  • Nežádoucí růst chloupků – Při kontaktu s jinou částí těla, než je pokožka hlavy (nejčastěji obličej, krk nebo ruce), může na daném místě dojít k nadměrnému růstu chloupků. Je proto velmi důležité aplikovat minoxidil opatrně, přesně a za použití ochranných prostředků.
  • Bolest hlavy – Výjimečně se mohou objevit bolesti hlavy nebo závratě.

Další možnosti léčby padání vlasů

Minoxidil je jen jednou z možností, jak řešit padání vlasů. Při výběru řešení problémů se ztrátou vlasů vždy vycházejte z toho, jak závažné je u vás padání vlasů, jaká je jeho příčina a jaký je váš zdravotní stav. Pokud minoxidil proti padání vlasů nezabere, možná pro vás bude lepší jiné řešení.

Vitamíny na podporu růstu vlasů

Vitamíny a jejich kombinace mohou růst vlasů významně podpořit. Záleží samozřejmě na rozsahu a příčině padání vlasů, ale za zkoušku to stojí. Už jen proto, že kromě podpory růstu vlasů mají vždy i celou řadu dalších pozitivních účinků na zdraví.

  • Biotin – Biotin neboli vitamín B6 je pro zdraví a růst vlasů extrémně důležitý. Podporuje tvorbu keratinu, což je bílkovina, která tvoří strukturu vlasů, a zlepšuje prokrvení pokožky hlavy.
  • Niacin – Niacin (vitamín B3) má podobné účinky jako biotin. Prokrvuje pokožku hlavy, takže se k vlasovým folikulům může dostat více kyslíku a živin, a podílí se na tvorbě keratinu.
  • Vitamín C – Vitamín C hraje důležitou roli v tvorbě kolagenu a keratinu, dvou nejdůležitějších bílkovin pro růst vlasů.
  • Kyselina pantotenová – Kyselina pantotenová nebo také vitamín B5 vyživuje vlasové folikuly, prokrvuje vlasovou pokožku a podílí se na syntéze hormonů a neurotransmiterů, které jsou pro zdraví a růst vlasů důležité.
  • Vitamín E – Vitamín E rozšiřuje cévy, takže se k vlasovým folikulům dostane více krve. Pomáhá je tak zásobovat živinami a kyslíkem.

Kromě výše zmíněných vitamínů vaše vlasy ocení také vitamín A, vitamín B6, vitamín B12 nebo vitamín D.

Přečtěte si: Které jsou nejlepší vitamíny na vlasy?

Trvalé řešení padání vlasů

V situacích, kdy jiné metody selhaly, a v závažných případech padání vlasů se jako řešení nabízí transplantace vlasů. Jedná se o chirurgický zákrok, který se provádí v lokální narkóze. Během celého procesu jste při vědomí, ale zároveň necítíte žádnou bolest.

Při transplantaci vlasů se využije oblast hlavy, ve které máte dostatek vlasových štěpů (typicky zadní či postranní část), a odeberou se z ní štěpy. Ty se následně umisťují do těch míst, ve kterých trpíte ztrátou a padáním vlasů. Všechny transplantované vlasy jsou tak vaše, jen se v rámci vaší hlavy přemístí.

Transplantace vlasů je sice o něco více invazivní řešení padání vlasů, ale v porovnání s minoxidilem je jednorázová a trvalá.

Hledáte řešení problému s padáním vlasů?