Androgenetická alopecie: Jak se projevuje a jak ji léčit
Co je androgenetická alopecie
Výskyt androgenetické alopecie
Androgenetická alopecie postihuje až 50 % populace. Ačkoliv někdy bývá označována také jako mužská plešatost, týká se zcela běžně i žen. Stále ale platí, že u mužů se vyskytuje výrazně častěji než u žen.
Androgenetická alopecie je dědičná. Pokud jí trpí některý z vašich rodičů nebo prarodičů, je pravděpodobné, že se s ní během života setkáte také.
U mužů se začíná projevovat obvykle už po dvacítce. Do 40 let života se s vypadáváním vlasů setká 40 % mužů, do 60 let už je to 65 % a v 80 % se týká 90 % mužů.
Přečtěte si také: Co způsobuje plešatění u mladých mužů?
U žen sice může vypadávání vlasů také začít mezi 20. a 40. rokem života, výrazněji se ale obvykle projeví až okolo menopauzy, kdy souvisí s hormonálními změnami. Androgenetickou alopecií během života trpí „pouze“ přibližně 30–40 % žen.
Příčiny androgenetické alopecie
K tomuto procesu a jeho urychlení přispívá několik dalších faktorů:
Role hormonů v androgenetické alopecii
Na vznik a rozvoj androgenní alopecie mají vliv hormony androgeny, zejména dihydrotestosteron. Ten se v pubertě podílí na vývoji pohlavních znaků, včetně ochlupení, prohlubování hlasu a nárůstu svalové hmoty. Později ovšem může jeho přítomnost v těle vést ke zmenšování vlasových folikulů a vypadávání vlasů. Protože se jedná primárně o mužský pohlavní hormon, je tento typ plešatění častější u mužů.
Přečtěte si také: Které hormony mají vliv na růst a ztrátu vlasů?
Genetické předpoklady k androgenetické alopecii
Sklony k androgenetické alopecii jsou dány v největší míře genetikou. Ačkoliv není dědičnost plešatosti zcela objasněna, předpokládá se, že s ní má co dočinění gen pro androgenní receptor na chromozomu X. Androgenní receptor je protein, který se váže na androgenní hormony, jako je testosteron a dihydrotestosteron.
Jak už jsme zmínili, dihydrotestosteron způsobuje postupné zmenšování folikulů. Citlivost v AR genu, která je dědičná, ovlivňuje, jak citlivé jsou vlasové folikuly na působení androgenů, zejména dihydrotestosteronu, a jak tím pádem podléhají smršťování.
Androgenetická alopecie přichází s věkem
I když je androgenetická alopecie daná především genetikou, pravděpodobnost jejího výskytu se výrazně zvyšuje s věkem. Jak člověk stárne, je prakticky jisté, že nějaké formě vypadávání vlasů se zkrátka nevyhne.
Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci
Jak poznat androgenetickou alopecii
Androgenetická alopecie přichází pomalu a nenápadně. Kromě vypadávání vlasů nezpůsobuje žádné jiné potíže, a tak ji většina lidí nezpozoruje ihned – i když, především u mužů, mnohdy začíná už okolo dvacítky, člověk si jí často všimne až okolo třiceti, kdy začíná být ztráta vlasů výraznější.
U mužů se projevuje několika typickými vzorci. Obvykle začíná ustupováním vlasové linie z čela a vytvářením takzvaných koutů. Časté je také vypadávání vlasů na temeni, kde se vytváří tvar kruhu. U žen probíhá alopecie většinou méně nápadně. Místo vzniku holých míst dochází spíše k celkovému řídnutí vlasů po celé hlavě.
- Ustupováním vlasové linie z čela a vznikem takzvaných koutů
- Řídnutím vlasů na temeni a vzniku lysiny ve tvaru kruhu
- U žen celkovým, rovnoměrným řídnutím vlasů
Stádia androgenetické alopecie
Už jsme zmínili, že androgenetická alopecie se projevuje velmi pomalu a postupně. Do určité míry probíhá v několika stádiích. Jejich intenzita a rychlost nástupu se sice liší případ od případu, ale obecně platí u všech.
- stádium: Vypadávání vlasů se neprojevuje nijak nebo jen zcela minimálně.
- stádium: Mezi ušima a čelem dochází k mírnému vypadávání vlasů.
- stádium: V oblasti spánků dochází k výraznému ústupu vlasů. Linie vlasů připomíná tvar písmene M.
- stádium: Vlasové linie výrazně ustoupila z čela a vlasy na temeni vypadávají.
- stádium: Ústup vlasové linie se spojuje s pleší na temeni.
- stádium: Vlasy mezi spánky a temenem prořídly nebo vymizely.
- stádium: Na temeni hlavy nejsou žádné vlasy a po stranách hlavy je pouze tenký proužek vlasů.
1543
Provedených transplantací s Newhair
Léčba androgenetické alopecie
Přípravky na androgenetickou alopecii
Oblíbeným řešením vypadávání vlasů jsou volně prodejné přípravky, které nejčastěji seženete ve formě pěny nebo tekutého roztoku. K nejoblíbenějším patří minoxidil a finasterid. Oba přípravky jsou při léčbě padání vlasů způsobeného androgenetickou alopecií velmi efektivní, i když je samozřejmě v obou případech nutné počítat s možnými vedlejšími účinky.
Přečtěte si také: Jak funguje lék minoxidil proti padání vlasů
U minoxidilu se můžete setkat s bolestí hlavy, podrážděním pokožky hlavy a neobvyklým růstem vlasů, zatímco k vedlejším účinkům finasteridu patří alergické reakce, bolest varlat a také erektilní dysfunkce.
PRP terapie pro zahuštění vlasů
V poslední době si své místo mezi řešeními androgenetické alopecie nachází i takzvaná PRP terapie. Ta využívá regenerační schopnosti krevní plazmy bohaté na trombocyty. Stimuluje přirozené regenerační procesy v těle, a urychluje tak obnovu tkání.
Kromě léčby androgenetické alopecie má také využití v estetické dermatologii, při poraněních pohybového aparátu, pooperačním hojení, léčbě popálenin a v dalších medicínských oborech, kde přijde vhod její schopnost regenerace tkání.
Mikropigmentace vlasů
Mikropigmentace vlasů patří k „maskovacím“ strategiím, které se při vypadávání vlasů často používají. Můžete si ji představit jako tetování na pokožce hlavy, jehož hlavním úkolem je zakrýt prořídlá místa a vytvořit dojem hustších vlasů. Mikropigmentace je oblíbeným řešením v případech, kdy dochází k celkovému řídnutí vlasů. Na rozdíl od klasického tetování ale účinky mikropigmentace vydrží pouze 4–6 let a poté je potřeba proces opakovat.
Micrografting
Micrografting patří podobně jako PRP terapie k novějším metodám. Využívá princip biorevitalizace, tedy obnovu tkání pomocí tělu vlastních buněk. Pacientovi se při micrograftingu odebírá tkáň, z níž se izolují progenitorové buňky, kmenové buňky a růstové faktory, které následně v příjemcovské oblasti spouští proces regenerace a obnovy tkání.
Tento způsob léčby dokáže efektivně stimulovat aktivitu vlasových folikulů. Kromě androgenetické alopecie se pomocí micrograftingu řeší také vrásky nebo strie.
Transplantace vlasů
Nejefektivnějším řešením androgenetické alopecie je transplantace vlasů. Ta spočívá v odebrání vlasových štěpů z míst, kde je jich dostatek (takzvané dárcovské oblasti) a jejich přemístění do oblastí, ve kterých dochází k vypadávání vlasů (kouty, temeno hlavy…).
Transplantace je v porovnání s předchozími způsoby léčby nejvíce invazivní zákrok a vyžaduje nejdelší dobu rekonvalescence. Také od ní ale můžete očekávat skutečné a prakticky zaručené výsledky. Navíc se jedná o trvalé řešení, které není potřeba po několika letech opakovat.
Kdy je vhodná transplantace vlasů
Trápí vás androgenetická alopecie a přemýšlíte o transplantaci vlasů jako vhodném řešení? Transplantace se doporučuje zejména v těchto případech:
- Dochází k výraznému, viditelnému vypadávání vlasů
- Ztráta vlasů ovlivňuje kvalitu života
- Další způsoby léčby selhaly
- V dárcovské oblasti se nachází dostatek vlasových štěpů
- Pacient hledá trvalé řešení problémů s padáním vlasů
Hledáte řešení androgenetické alopecie?