Které hormony mají vliv na růst a ztrátu vlasů

Růst a ztrátu vlasů může ovlivňovat celá řada faktorů – od genetiky přes péči o vlasy až po styl stravování. A jedním z nejvýznamnějších vlivů jsou také hormony. V tomto článku se podíváme na to, které hormony ovlivňují růst vlasů nejvíce a jak je možné řešit ztrátu vlasů způsobenou hormonálními změnami.

Růstový cyklus vlasu

Abychom pochopili, jakým způsobem mohou různé hormony působit na růst a ztrátu vlasů, je nutné porozumět tomu, jak vlasy rostou. Každý vlas totiž prochází růstovým cyklem, který se skládá ze tří fází.

Anagenní (růstová) fáze

V této fázi začíná z vlasového folikulu vyrůstat nový vlas. Vlas v této fázi setrvá průměrně 2–6 let, během nichž neustále roste.

Katagenní (přechodná) fáze

Růstová fáze vlasu pomalu končí. Vlasový folikul přestává vlas vyživovat, a ten slábne. Tato fáze trvá několik týdnů.

Telogenní (klidová) fáze

Po několika týdnech vlas úplně přestane růst a vypadne. Vlasový folikul se v tuto chvíli začne připravovat na růst nového vlasu. Tato fáze trvá 3 až 4 měsíce.

Které hormony ovlivňují růst vlasů

Na růstu, potažmo ztrátě vlasů se podílí řada faktorů, mezi které patří i hormony a jejich hladiny v lidském těle. Pojďme si představit ty nejvýznamnější.

Testosteron

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který je produkován ve varlatech. Hraje zásadní roli při vývoji mužských reprodukčních orgánů a tvorbě spermií. Během puberty působí při vytváření sekundárních pohlavních znaků, jako je růst ochlupení tváře i těla, prohlubování hlasu a nárůst svalové hmoty.

V menší míře dochází k produkci hormonu testosteronu i v ženském těle, a to konkrétně ve vaječnících. U žen je testosteron důležitý pro udržení hustoty kostí, svalové hmoty a celkové hladiny energie.

Dihydrotestosteron (DHT)

Dihydrotestosteron, zkráceně DHT, je hormon, který vzniká přeměnou testosteronu enzymem zvaným 5-alfa-reduktáza. Tento enzym se nachází v různých tkáních v těle, včetně prostaty, vlasových folikulů a nadledvin, a působí na hormon testosteron. Jakmile z molekuly testosteronu odstraní dva atomy vodíku a změní jeho chemickou strukturu, vzniká derivát – DHT.

DHT se stejně jako testosteron podílí na vývoji sekundárních pohlavních znaků a mužského reprodukčního systému a v menší míře působí také u žen, a to podobně jako testosteron. Ačkoliv v těle plní několik zásadních funkcí, jeho nadměrná hladina je spojena s vypadáváním vlasů.

Přečtěte si také: 5 přírodních DHT blokátorů

Estrogen

Estrogeny tvoří skupina ženských pohlavních hormonů – estradiol, estron a estriol. Jsou produkovány ve vaječnících a v ženském těle plní podobnou funkci jako testosteron u mužů – přispívají k rozvoji sekundárních pohlavních znaků, jako je růst ochlupení nebo zvětšování prsou, a regulují menstruační cyklus. Kromě toho je estrogen zodpovědný za udržování hustoty kostí, regulaci nálady a podporu kognitivních funkcí.

Ačkoliv je estrogen primárně ženský hormon, vyskytuje se i u mužů. Vzniká přeměnou testosteronu pomocí enzymu aromatázy a hraje roli při udržování hustoty kostí, kardiovaskulárního zdraví a celkové pohody.

Progesteron

Dalším pohlavním hormonem je progesteron, který je produkován ve vaječnících zejména v druhé polovině menstruačního cyklu a během těhotenství. Připravuje děložní sliznici na budoucí těhotenství, případně pomáhá těhotenství udržet. Má vliv na náladu a regulaci tělesné teploty.

I u mužů dochází k produkci hormonu progesteronu, ale pouze v malém množství. Jeho význam v mužském těle není v současné době zcela známý, ale má se za to, že přispívá ke správné funkci nervového systému a kvalitnímu spánku.

Hormony štítné žlázy

Hormony štítné žlázy, tedy tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3), jsou klíčové pro regulaci metabolismu, využívání energie a udržování tělesné teploty. Mají vliv i na některé orgány včetně srdce, mozku nebo jater.

Při poruchách funkce štítné žlázy může docházet buď k jejich nadprodukci, nebo naopak nedostatečné tvorbě. To vede k řadě problémů, které mohou zahrnovat změny v hmotnosti, únavu nebo poruchy funkce ostatních systémů v těle.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Androgenní alopecie

Androgenní alopecie je jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů. Je způsobena zejména genetickými predispozicemi, kvůli kterým jsou vlasové folikuly (jmenovitě folikuly na temeni hlavy a linii čela) citlivější na působení hormonu dihydrotestosteronu

DHT se váže na androgenní receptory ve vlasových folikulech a postupně způsobuje jejich zmenšování. Anagenní fáze růstového cyklu se začne zkracovat, a vlasy jsou tak s každým opakováním cyklu kratší, křehčí a snáze vypadávají. Postupně tak dochází ke snižování hustoty vlasů a nevyhnutelnému plešatění.

Růst vlasů v těhotenství

Během těhotenství dochází k výrazným hormonálním změnám. Mimo jiné se zvyšují hladiny estrogenu a progesteronu. To způsobuje prodloužení anagenní fáze růstového cyklu. Tím, že méně folikulů přechází do klidové fáze, se snižuje počet vypadaných vlasů. Vlasy jsou tím pádem viditelně hustší.

Vypadávání vlasů po porodu

Zahuštění vlasů vlivem hormonů v těhotenství si ovšem vybírá svou daň hned po porodu. Hladiny hormonů rychle klesají, a velký počet vlasových folikulů tak náhle přechází do telogenní (klidové) fáze. Mnoho žen tak zhruba 2–3 měsíce po porodu zaznamená zvýšené vypadávání vlasů. Jedná se ale o dočasný problém, který postupně vymizí, jakmile se růstový cyklus vyrovná. 

Syndrom polycystických vaječníků a ztráta vlasů

Ke zvýšenému vypadávání vlasů může docházet také u žen, které trpí syndromem polycystických vaječníků (PCOS). Jedním z projevů této hormonální poruchy je zvýšená hladina androgenů, mužských pohlavních hormonů. 

Androgeny, konkrétně testosteron a DHT, se vážou na vlasové folikuly a způsobují jejich předčasný přechod do telogenní (klidové) fáze růstového cyklu. To vede ke snižování hustoty vlasového porostu a kvality produkovaných vlasů.

1543

Provedených transplantací s Newhair

Vliv hormonů štítné žlázy na růst vlasů

Hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin mají velký vliv na řadu metabolických procesů v těle. Při poruchách funkce štítné žlázy může docházet buď k nedostatečné produkci těchto hormonů (hypotyreóze), nebo naopak k nadměrné produkci (hypertyreóze). Obě tyto možnosti mají vliv na růst vlasů a jejich kvalitu.

Při hypotyreóze se zpomaluje celkový metabolismus, což mimo jiné způsobí, že se k vlasovým folikulům nedostává tolik výživy, kolik potřebují. Vlasové folikuly tak produkují slabší, jemnější a křehčí vlasy. Vlasy jsou tak viditelně prořídlé. Dlouhodobě nedostatečná funkce štítné žlázy může také narušit růstový cyklus a přinutit větší množství vlasů k předčasnému přechodu do telogenní (klidové) fáze.

Při hypertyreóze, nadměrné funkci štítné žlázy, se růstový cyklus vlasů může naopak zrychlovat. To znamená, že vlasy sice rostou rychleji, ale podepisuje se to na jejich kvalitě. Ve výsledku jsou jemnější a lámavější.

Vliv hormonů v menopauze

Hormony estrogen a progesteron přispívají k udržení anagenní (růstové) fáze cyklu vlasu. V menopauze ovšem dochází k postupnému poklesu hladiny těchto hormonů, a s tím může souviset i narušení růstového cyklu vlasů. Ženy tak v období menopauzy často pozorují snížení kvality a celkové řídnutí vlasů.

Stresový hormon a ztráta vlasů

Kromě výše zmíněných hormonů existuje ještě jeden, který může mít na ztrátu vlasů zásadní vliv – a to stresový hormon kortizol. Kortizol se uvolňuje v reakci na stresovou situaci, což v menší míře nezpůsobuje žádné potíže. Pokud je ale stres  chronický, dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu může začít narušovat růstový cyklus vlasů

Stresový hormon kortizol zkracuje anagenní (růstovou) fázi a nutí vlasové folikuly, ale předčasně přešly do telogenní (klidové) fáze cyklu. To způsobí vypadávání velkého počtu vlasů najednou. Je potřeba si uvědomit, že vlasy začnou vzhledem k trvání růstového cyklu vypadávat až 2–3 měsíce po stresujícím období. Dobrá zpráva ale je, že jakmile stresová situace pomine, vlasy se obvykle rychle vrátí do normálu.

Léčba ztráty vlasů způsobené hormony

Na problémy s vypadáváním vlasů způsobené hormonálními změnami neexistuje jednotný lék. Ztrátu vlasů je v takovém případě nutné řešit s ohledem na její příčinu. Tohle jsou nejčastější způsoby léčby ztráty vlasů způsobené hormony:

Léky na vypadávání vlasů

Obzvláště při geneticky podmíněné androgenní alopecii mohou být alespoň podpůrným řešením léky proti padání vlasů, jako je například minoxidil nebo finasterid, které můžete užívat ve formě tablet nebo roztoků a lokálních mastí.

Transplantace vlasů

V situaci, kdy je ztráta vlasů nevratná – při androgenní alopecii, po menopauze a podobně – může být jediným skutečně efektivním řešením transplantace vlasů. Na rozdíl od ostatních způsobů léčby se jedná o trvalé řešení.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Léky na štítnou žlázu

Pokud je vypadávání vlasů způsobeno hypo- nebo hypertyreózou, je nutné nejprve řešit samotný problém se štítnou žlázou. 

Hormonální substituční léčba

Léčba pomocí hormonů estrogenu a progesteronu může být řešením ztráty vlasů spojené s hormonálními změnami v období menopauzy.

Zvládání stresu

Je-li ztráta vlasů způsobena stresem, pak je nejlepším (a jediným efektivním) řešením snížit stres. Může při tom pomoci jóga, cvičení či meditace. Jakmile poleví stres, růstový cyklus vlasů se postupně sám srovná.

Podívejte se na naše reference