Vypadávání vlasů může být způsobeno celou řadou méně či více ovlivnitelných faktorů. Věk, genetika, stres… A velmi často mezi příčinami objevuje také právě DHT, tedy hormon dihydrotestosteron. I když ho v těle v určité míře potřebujeme, jeho nadbytek může přidělat spoustu starostí. Naštěstí existují látky, které umí jeho tvorbu zpomalit – takzvané DHT blokátory. Pojďme se podívat, které přírodní DHT blokátory fungují nejlépe.
Co je DHT (dihydrotestosteron)
DHT nebo také dihydrotestosteron je hormon, který má v těle vliv na růst vlasů a vousů, budování svalové hmoty, prohlubování hlasu a další mužské sekundární pohlavní znaky. I když hraje větší roli v mužském těle, i u žen je jeho úloha důležitá.
DHT vzniká z testosteronu působením enzymu 5-alfa-reduktázy. 5-alfa-reduktáza se nachází v různých tkáních v celém těle, včetně prostaty, vlasových folikulů a nadledvin. Pokud tento enzym z molekuly testosteronu odstraní dva atomy vodíku a změní jeho chemickou strukturu, testosteron se rázem přemění na dihydrotestosteron. DHT se následně váže na androgenní receptory v různých tkáních.
Jak funguje DHT v těle
Potom, co 5-alfa-reduktáza vytvoří dihydrotestosteron přeměnou z testosteronu, se DHT naváže na androgenní receptory v různých tkáních v těle, zejména v prostatě, kůži a vlasových folikulech, kde spouští řadu buněčných dějů.
DHT je v těle důležitý především pro rozvoj mužských sekundárních pohlavních znaků – zajišťuje růst ochlupení na těle i obličeji, prohlubuje hlas a podílí se na nárůstu svalové hmoty a celkové síly. Dále stimuluje růst a proliferaci buněk prostaty a podporuje jejich zrání.
DHT ale není výhradně mužský hormon. Tvoří se také v ženském těle, i když v menším množství. Je zodpovědný za vývoj některých sekundárních pohlavních znaků u žen, jako je růst ochlupení. Zároveň podporuje růst svalové hmoty a udržuje hustotu kostí.
Co způsobuje nadbytek DHT v těle
Dihydrotestosteron patří mezi důležité hormony, které v těle přispívají k nezbytnému rozvoji. Může ale dojít k tomu, že se hladina DHT v těle zvýší nad normální hodnotu. V takovém případě má DHT celou řadu nepříjemných účinků, a to jak u mužů, tak u žen. Nadbytek DHT může způsobit několik faktorů. Nejčastěji jsou to tyto:
Genetika
Někteří lidé mají zkrátka genetickou predispozici k vysokým hladinám DHT v těle. Může to být způsobeno buď zvýšenou produkcí, nebo naopak sníženým metabolismem dihydrotestosteronu.
Hormonální nerovnováha
Ke zvýšení hladiny DHT v těle může vést i hormonální nerovnováha. Nejčastěji je spojena s poruchami štítné žlázy nebo jiných endokrinních funkcí. U žen může vysokou hladinu DHT v těle způsobit například syndrom polycystických vaječníků (PCOS).
Léky a doplňky stravy
V některých případech mohou za vyšší hladinu DHT léky a často také doplňky stravy. Zvýšení hladiny DHT je běžně spojeno s užíváním anabolických steroidů a bylo zaznamenáno také při užívání kreatinu.
Věk
Nejčastější příčinou zvýšené hladiny DHT v těle je stárnutí. S přibývajícím věkem se totiž zvyšuje aktivita enzymu 5-alfa reduktázy, který je zodpovědný za přeměnu testosteronu na DHT.
Proč potřebujeme DHT blokátory
DHT je v těle prospěšný jen tehdy, když je ho tak akorát. Příliš vysoké hladiny DHT způsobují následující problémy:
Vypadávání vlasů
Pokud je DHT nadbytek, může se začít vázat na vlasové folikuly a postupně způsobovat jejich zmenšování. Vlasy, které z folikulů vyrůstají, jsou kratší, tenčí a nakonec vypadávají. Z dlouhodobého hlediska tak nadbytek DHT vede k plešatosti.
Zvětšení prostaty
Nadbytek DHT může také způsobit zvětšení prostaty tím, že se naváže na androgenní receptory v prostatické tkáni a stimuluje růst buněk prostaty.
Hirsutismus
Hirsutismus je projev nadbytku DHT, se kterým se setkáváme zejména u žen. Vlasové folikuly se mohou stát citlivějšími na androgenní hormony. V důsledku toho mohou na určitých částech těla, jako je obličej, hrudník a záda, začít růst silnější a tmavší chloupky.
Přírodní DHT blokátory
Naštěstí existují způsoby, jak negativní účinky nadbytku DHT řešit. Jednou z nejoblíbenějších cest je využití takzvaných DHT blokátorů – látek, které působí na aktivitu enzymu 5-alfa-reduktázy a snižují tak produkci DHT. DHT blokátory mohou být syntetické nebo přírodní.
Přírodní DHT blokátory mají oproti těm syntetickým řadu výhod. Jsou pro tělo bezpečnější a při jejich užívání nehrozí tolik vedlejších účinků. Je to proto, že přírodní blokátory DHT způsobují spíše inhibici (snížení) aktivity 5-alfa-reduktázy než úplné blokování enzymu. Navíc jsou snadno dostupné a kromě blokování DHT mají i řadu dalších pozitivních účinků na zdraví.
Přírodní DHT blokátor č. 1: Saw palmetto
Saw palmetto, česky palma trpasličí, je bylina, která se tradičně používá k léčbě močových a reprodukčních problémů u mužů. Jako blokátor DHT snižuje aktivitu enzymu 5-alfa-reduktázy, který tak tvoří méně hormonu DHT. Předpokládá se, že účinné látky v rostlině saw palmetto narušují vazbu DHT na androgenní receptory v těle.
Saw palmetto se nejčastěji konzumuje ve formě doplňků stravy, ať už v podobě tabletek, nebo tekutého extraktu. Přiměřená dávka saw palmetto by se měla pohybovat v rozmezí 160–320 mg denně. Kromě doplňků stravy můžete na tento přírodní DHT blokátor narazit také ve složení šamponů a kondicionérů.
Přírodní DHT blokátor č. 2: Kyselina azelaová
Kyselina azelaová je přirozeně se vyskytující kyselina, která se získává z obilovin, jako je ječmen, pšenice a žito. V těle funguje jako přírodní DHT blokátor, ale také silný antioxidant. Tato kombinace z ní dělá účinnou látku v boji proti vypadávání vlasů a mimo jiné také akné.
Kyselinu azelaovou můžete aplikovat přímo na pokožku v podobě krému, gelu a méně často i šamponu nebo kondicionéru.
Přírodní DHT blokátor č. 3: Kofein
Kofein je přírodní stimulant, který běžně najdete v kávě či čaji, ale také v některých potravinách a doplňcích stravy. Jeho účinky na bdělost, výkon a celkovou energii jsou všem dobře známy. Možná ale nevíte, že je také poměrně účinným přírodním DHT blokátorem. Má totiž schopnost inhibovat aktivitu 5-alfa-reduktázy, jejímž úkolem je přeměňovat testosteron na DHT. Jakmile kofein sníží aktivitu tohoto enzymu, sníží se i produkce DHT.
Kofein můžete kromě kávy, čaje a některých dalších nápojů přijímat také ve formě suplementů. Je ale potřeba dávat si pozor na celkovou dávku kofeinu, která by neměla přesáhnout 400 mg denně. Vyšší dávky kofeinu mohou způsobit nespavost, třes nebo zažívací potíže.
Přírodní DHT blokátor č. 4: Dýňový olej
Dýňový olej je dobře známý přírodní DHT blokátor. Obsahuje řadu sloučenin, včetně fytosterolů, které pomáhají snižovat hladinu DHT v těle. Stejně jako předchozí DHT blokátory funguje tak, že potlačuje aktivitu enzymu 5-alfa-reduktázy a snižuje tak tvorbu DHT v těle.
Pokud chcete využít účinky dýňového oleje jako DHT blokátoru, můžete ho užívat ve formě doplňku stravy (denní dávka by se měla pohybovat mezi 1000 a 2000 mg), vlasového oleje nebo masky na vlasy. Kromě toho můžete dýňový olej přidat do salátů nebo smoothies a snadno ho zařadit do jídelníčku.
Přírodní DHT blokátor č. 5: Zinek
Zinek je minerál, který hraje roli v nejrůznějších tělesných funkcích. Podílí se na růstu a dělení buněk, podporuje imunitní systém, napomáhá hojení ran… A kromě toho všeho také působí jako přírodní DHT blokátor.
Zinek je sice silný DHT blokátor, ale ke zdraví vlasů přispívá i dalšími způsoby. Podílí se na syntéze keratinu, což je bílkovina, která tvoří základ vlasů a nehtů. Také pomáhá regulovat činnost mazových žláz v okolí vlasových folikulů. Pomocí zinku tak můžete předcházet nejen vypadávání vlasů, ale také vysušování vlasové pokožky.
Zinek se přirozeně nachází v ústřicích, červeném mase, drůbežím mase, fazolích, ořeších a celozrnných produktech. Kromě toho jej můžete přijímat ve formě doplňků stravy, a to v dávkách až 40 mg denně.
Další přírodní DHT blokátory
Kromě těchto 5 přírodních DHT blokátorů se můžete setkat i s celou řadou dalších látek, které fungují na stejném principu. Patří mezi ně například:
- Zelený čaj
- Kořen kopřivy dvoudomé
- Houba reishi
- Rozmarýnový olej
- Pygeum
- Lněné semeno
Který přírodní DHT blokátor vybrat?
Přírodní DHT blokátory představují účinné řešení, jak zpomalit tvorbu hormonu dihydrotestosteronu v těle, a částečně tak zabránit vypadávání vlasů. Saw palmetto, kofein, dýňový olej, zinek a kyselina azelaová patří mezi nejznámější přírodní DHT blokátory a v současné době jsou považovány za jedny z nejúčinnějších.
Při výběru toho správného přírodního DHT blokátoru je potřeba mít na paměti, že na každého funguje něco trochu jiného. Možná budete muset vyzkoušet vícero látek, než najdete tu pravou. Saw palmetto a zinek nejčastěji najdete ve formě doplňků stravy, kyselina azelaová se používá jako krém či gel a kofein s dýňovým olejem můžete snadno přijímat ve stravě – vybírejte i podle toho, jaká forma vám nejlépe vyhovuje.
A nezapomínejte, že i když vám přírodní DHT blokátory mohou při vypadávání vlasů pomoci, nejsou všemocné. Vždy je proto doplňte o zdravou a vyváženou stravu, pravidelný pohyb a správnou péči o vaše vlasy.