Kouty na hlavě: Proč vznikají a co s nimi?

Kouty na hlavě: Proč vznikají a co s nimi?

Vypadávání vlasů u většiny lidí začíná nenápadně. Vlasy ztrácí na objemu, řídnou… a na spáncích se začnou objevovat kouty. Kouty na hlavě jsou častým estetickým problémem, který může negativně ovlivnit vaše sebevědomí. Mohou začít v jakémkoliv věku a nevyhýbají se mužům ani ženám. Přečtěte si, proč vznikají, jak se mohou rozšiřovat a hlavně jak je alespoň trochu zpomalit.

Co jsou to kouty na hlavě

Jako kouty na hlavě označujeme ztrátu vlasů v oblasti spánků a po stranách čela. Projevuje se vypadáváním, řídnutím vlasů a celkovým ústupem vlasové linie. Kouty se mohou postupně rozšířit a přejít v rozsáhlejší typ plešatění.

Kouty na hlavě jsou běžným problémem u obou pohlaví, ale výrazně častější jsou u mužů než u žen. Mohou být způsobeny nejrůznějšími faktory. Nejčastěji se jedná o genetické předpoklady, věk, nezdravý životní styl nebo onemocnění.

Proč zrovna kouty?

Vypadávání vlasů právě v koutech po stranách hlavy je nejčastějším typem plešatění. První známky vypadávání vlasů se často projeví ze všeho nejdříve řídnutím vlasů v oblasti koutů.

V oblasti spánků (a také na temeni) je totiž hustota vlasů o něco nižší než jinde na pokožce hlavy. Vypadávání vlasů je tak v této oblasti rychleji vidět. Vlasy v koutech jsou také citlivější na účinky androgenních hormonů, jako je dihydrotestosteron, který může způsobit smršťování vlasových folikulů a ztrátu vlasů.

Co způsobuje kouty

Vznik koutů na hlavě může mít celou řadu příčin. Některé z nich můžeme alespoň trochu ovlivnit, s některými nenaděláme vůbec nic. Které příčiny koutů jsou nejčastější?

Androgenní alopecie

Androgenní alopecie je u mužů i u žen nejčastějším důvodem vypadávání vlasů. Souvisí s hormony zvanými androgeny, které se vyskytují jak u mužů, tak i u žen. Jejich zvýšené hladiny způsobují smršťování vlasových folikulů a zkracování růstového cyklu vlasu.

Mužský typ alopecie se projevuje zejména vypadáváním vlasů na temeni a právě v koutech. Vlasová linie pak typicky připomíná písmeno M.

Androgenní alopecie u žen také způsobuje vypadávání vlasů, ale typicky spíše jako řídnutí vlasů na celé hlavě. Není výjimkou, že řídnutí začne právě v oblasti spánků a vytvoří na hlavě kouty.

U žen je ovšem mnohem častější řídnutí na temeni hlavy, zatímco u mužů androgenní alopecie většinou začíná právě kouty.

Alopecia areata

Alopecia areata je druh vypadávání vlasů, který je způsoben autoimunitní poruchou. Projevuje se vznikem typických holých míst ve vlasech, ale i kdekoliv jinde na těle. Při tomto onemocnění imunitní systém člověka chybně napadá vlastní vlasové folikuly, ze kterých pak vlivem poškození přestávají růst vlasy.

Trakční alopecie

Trakční alopecie je typ vypadávání vlasů, ke kterému dochází vlivem dlouhodobého silného tahání za vlasy. Může se objevit, pokud často nosíte vlasy v pevných a těsných účesech, jako jsou culíky, copy, drdoly nebo copánky.

Tahání a namáhání vlasů omezuje průtok krve, která vyživuje vlasové folikuly, a poškozuje folikuly také mechanicky. Pro folikuly je pak těžké udržet se ve svých čepech. To celé vede k vypadávání vlasů v místě, které je postižené trakční alopecií, například právě v koutech.

Genetika

Ve vypadávání vlasů, ať už je to v koutech, nebo kdekoliv jinde na hlavě, vždy hraje roli genetika. Podle toho, zda se ve vaší rodině vyskytuje plešatění, v jakém věku vaši příbuzní začali plešatět a která část hlavy je v rodině postižena vypadáváním vlasů nejvíce, můžete předpokládat i váš průběh ztráty vlasů.

Ztrátu vlasů způsobenou genetickými predispozicemi není možné nijak zvrátit. Vždy se ale můžete pokusit ji zmírnit pomocí zdravého životního stylu, vitamínů a správné péče o vlasy.

Hormonální dysbalance

Kouty na hlavě, stejně jako ztráta vlasů obecně, mohou být projevem hormonální nerovnováhy v těle.

U mužů se nejčastěji jedná o vliv hormonů androgenů, zejména dihydrotestosteronu (DHT). Nadbytek DHT může způsobit, že se vlasové folikuly na spáncích začnou smršťovat a produkovat kratší a jemnější vlasy, které pak snadno vypadávají. Ačkoliv se hormon DHT podílí především na vzniku koutů na hlavě u mužů, androgeny najdeme i u žen.

I u žen může docházet k vytváření koutů ve vlasech vlivem hormonální dysbalance. Může se jednat o hormonální změny v souvislosti s těhotenstvím a porodem nebo menopauzou. Ztráta vlasů v období po porodu je u žen velmi častá, a i když se nejčastěji projevuje celkovým řídnutím vlasů, mohou se objevit i kouty. Je ale ve většině případů dočasná a vlasy začnou několik týdnů až měsíců po porodu opět správně růst. Ženy se nejčastěji s trvalou ztrátou a řídnutím vlasů začnou potýkat v období menopauzy, kdy se nezřídka objevují také právě kouty ve vlasech.

Onemocnění

Některá onemocnění mohou způsobovat ztrátu vlasů včetně vzniku koutů na hlavě. Nejčastěji se jedná o poruchy štítné žlázy. Jak nadměrná (hypertyreóza), tak i nedostatečná (hypotyreóza) činnost štítné žlázy mohou způsobovat řídnutí vlasů v oblasti spánků a vznik koutů.

U žen může být ztráta vlasů vyvolána také syndromem polycystických vaječníků. Je to onemocnění, které způsobuje vznik cyst na vaječnících, hormonální nerovnováhu, přibývání na váze, vynechávání menstruace a často i vypadávání vlasů.

Jak se projevují kouty na hlavě

Konkrétní projevy ztráty vlasů na spáncích se mohou lišit podle toho, co problém způsobilo. Mezi nejčastější společné příznaky vypadávání vlasů v koutech patří:

  • Postupné řídnutí vlasů v koutech – Tímto příznakem vznik koutů na hlavě typicky začíná. I když člověk ještě nemá kouty, vlasy se v oblasti spánků zdají řidší a jemnější.
  • Ustupující linie vlasů – Jak vlasy čím dál více řídnou, vlasová linie začíná v některých místech ustupovat a vytvářet tvar písmene M.
  • Lysiny – V závažnějších případech se v koutech objevují lysiny a nevzhledná holá místa.
  • Svědění a podráždění pokožky hlavy – Některé stavy, které způsobují vznik koutů, jako jsou různá onemocnění, může provázet nepříjemné svědění a zarudnutí pokožky hlavy.

Jak se zbavit koutů na hlavě

Pamatujte, že ztráta vlasů je často nevratná. Vždy je ale možné vlasům alespoň trochu pomoci. Jak můžete zpomalit vznik koutů na hlavě?

Šetrné účesy, které netahají vlasy

Těsné účesy, které vlasy tahají a namáhají, jako jsou culíky a copy, mohou poničit vlasové folikuly. To způsobuje vypadávání a řídnutí vlasů v místech, kde jsou vlasy nejvíce namáhány.

Pokud chcete zabránit mechanickému poničení vlasů, vyhněte se nošení těsných účesů. I kratší pauza dovolí vlasovým folikulům trochu si odpočinout a začít produkovat silnější vlasy.

Zdravá strava bohatá na vitamíny skupiny B

Zdravá strava a celkový životní styl mohou pomoci zpomalit vypadávání vlasů a tvorbu koutů na hlavě. Je důležité, aby tělo dostávalo všechny živiny, které potřebuje ke správnému fungování organismu. Protože pokud je nemá, začne nejprve šetřit na těch částech těla, které nejsou životně důležité – jako jsou třeba vlasy.

Vypadávání vlasů můžete navíc zpomalit pomocí některých vitamínů, které podporují růst a zdraví vlasů. Patří sem zejména vitamíny skupiny B – biotin, niacin, vitamín B6, vitamín B12 a kyselina pantotenová.

Přečtěte si: Které vitamíny jsou na vlasy nejlepší?

Léky na vypadávání vlasů a kouty

Ve vážnějších případech ztráty vlasů, kdy se kouty na hlavě začínají rozšiřovat, je možné nasadit medikamentózní léčbu. Léky na vypadávání vlasů většinou nedokážou ztrátu vlasů zvrátit, ale jen zpomalit.

Transplantace vlasů

Pokud se vám nedaří koutů na hlavě zbavit ani pomocí vitamínů, zdravého životního stylu ani léčby, může být tím správným řešením transplantace vlasů. Provádí se zejména v případech, kdy je ztráta vlasů způsobena genetickými předpoklady, věkem nebo nevratným poškozením vlasových folikulů.

Při transplantaci vlasů dochází k odběru vlasových štěpů z jedné oblasti na hlavě (tzv. dárovská oblast) a jejich umístění do oblasti, ve které chybí, tedy oblasti koutů. Transplantace vlasů je trvalé a naprosto bezpečné řešení koutů na hlavě.

Chcete vyřešit kouty na hlavě jednou provždy?

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den, můžeme Vám nějak poradit? Konzultace je u nás ZDARMA.

Dušan Štěpánek, zakladatel