Micrografting je inovativní způsob řešení problémů s vypadáváním vlasů, který využívá vlastní buňky těla k tomu, aby podpořil regeneraci a obnovu tkání. Kromě ztráty vlasů se proto používá také při omlazování pleti nebo hojení jizev. V tomto článku se podíváme na to, jak přesně micrografting funguje, s čím vám může pomoci a pro koho je vhodný.
Co je micrografting
Micrografting je poměrně nová, inovativní léčba, která využívá princip biorevitalizace, tedy obnovení a omlazení tkání pomocí tělu vlastních buněk. Používá se v regenerativní medicíně – například při řešení vrásek, hojení jizev nebo obnově kloubů. A své využití samozřejmě našla také při řešení problémů s vypadáváním vlasů.
Jedná se o miniinvazivní zákrok, při němž se odebírá pacientova vlastní tkáň. Z ní jsou izolovány progenitorové buňky, kmenové buňky a růstové faktory, které následně v příjemcovské oblasti spouští proces regenerace a obnovy tkání. Stimuluje se tak činnost vlasových folikulů.
Jaké problémy micrografting řeší
Micrografting může být vhodným řešením problémů, které vyžadují obnovu tkání. Nejčastěji se proto používá při léčbě následujících potíží.
Vyhlazení vrásek
Micrografting má schopnost účinně regenerovat pokožku a vracet jí její elasticitu. Velmi často se proto používá jako anti-agingová metoda k vyhlazení vrásek a celkovému omlazení pokožky, obzvláště v obličeji.
Strie
Na stejném principu jako v obličeji může micrografting působit i kdekoliv jinde na těle. To znamená, že může být efektivním pomocníkem v boji proti striím, které jsou následkem těhotenství či prudké změny hmotnosti. Obnovuje tkáně kůže, podporuje elasticitu a pokožku znatelně omlazuje.
Androgenní alopecie
Největší využití má ovšem micrografting v současné době v řešení androgenní alopecie, tedy vypadávání vlasů. Androgenní alopecie je geneticky podmíněné vypadávání vlasů, které je ovlivněno také dalšími faktory, jako je věk, způsob péče o vlasy, stravování a životní styl.
Androgenní alopecie, ačkoliv je často považována spíše za mužský problém, se objevuje u mužů i u žen. U každého pohlaví se ale projevuje trochu jinak. Zatímco u mužů spočívá vypadávání vlasů spíše ve vzniku holých míst a ustupování vlasové linie z čela, ženy se potýkají s postupným, méně nápadným řídnutím vlasového porostu rovnoměrně po celé pokožce hlavy.
Přečtěte si také: Které hormony mají vliv na růst a ztrátu vlasů?
Pro koho je micrografting vhodný
Micrografting mohou podstoupit muži i ženy, které trápí vypadávání vlasů způsobené androgenní alopecií. Může se také využít jako doplňková léčba k PRP terapii nebo k posílení vlasových folikulů před transplantací vlasů. Přesto je nutné zákrok nejprve konzultovat s lékařem, který zváží, zda se jedná o vhodnou léčbou, případně doporučí jiné metody.
Micrografting má také několik závažných kontraindikací, při kterých se nesmí provádět:
- Alergie na anestetikum
- Těhotenství nebo kojení
- Poruchy srážlivosti krve
- Autoimunitní onemocnění
- Jizvící alopecie
- Probíhající zánět vlasové pokožky
- Nádorové onemocnění
- Užívání léků na ředění krve
- Jiná regenerační léčba v posledních 6 měsících
Jak micrografting probíhá
Jednou z výhod micrograftingu je zejména jeho časová nenáročnost. Celý proces proběhne během jediného sezení, které obvykle zabere zhruba hodinu, a provádí se v lokální narkóze, takže je zároveň zcela bezbolestný. Pojďme se podívat, jak probíhá micrografting krok po kroku.
Odběr z dárcovské oblasti
Prvním krokem při micrograftingu je odběr tkáně z dárcovské oblasti. Tou je obvykle zátylek, který je nejméně náchylný k vypadávání vlasů. Konkrétně se odebírá jeden až tři malé štěpy vlasové pokožky o velikosti zhruba 2,5–3 milimetry. Odebrané kousky kůže jsou tak malé, že se velice rychle spontánně zahojí bez vzniku jizev.
Příprava suspenze
Během jedné biopsie se získá až 80 000 buněk. Dalším krokem je izolace progenitorových buněk, kmenových buněk a růstových faktorů z odebraných biopsií. Provádí se pomocí speciálního patentovaného přístroje, který může trochu připomínat kuchyňský mixér a v němž dochází k rozdělení a přefiltrování buněk. Proces filtrování buněk je velice rychlý, trvá přibližně 2–4 minuty. Vzniká účinná koncentrovaná suspenze, která má schopnost podpořit proces regenerace tkání.
Aplikace do pokožky hlavy
Suspenze, která vznikla oddělením progenitorových buněk, kmenových buněk a růstových faktorů, se následně aplikuje zpět do pokožky hlavy. Ranky po biopsiích se překryjí gázou a sterilizovanou náplastí a během pár dní se plně zahojí bez vzniku jizev.
Účinky micrograftingu
Suspenze začne velmi rychle působit na okolní vlasové folikuly, reaktivovat je a stimulovat. Z folikulů tak postupně vyrůstají vlasy (v závislosti na fázi růstového cyklu) a během prvních 30 dnů můžete začít pozorovat výsledky micrograftingu. Celkově ovšem účinnost a její rychlost samozřejmě záleží na tom, v jakém stavu byly vlasové folikuly před zákrokem a jak silná je regenerační schopnost organismu.
Výsledky micrograftingu nejsou trvalé. Vydrží přibližně jeden rok, maximálně však 18 měsíců, a poté je potřeba proceduru opakovat. Neměla by se ovšem provádět příliš často – ideální rozestup je zhruba 2 roky, nikdy však ne méně než 1 rok. Pokud chcete co nejlepší výsledky, které dlouho vydrží, doporučuje se kombinovat micrografting s dalšími metodami, jako je PRP terapie nebo mezoterapie.
Péče o vlasy po micrograftingu
Po zákroku je potřeba dodržovat určitá drobná omezení, aby procedura fungovala tak, jak má. Bezprostřední péče o vlasovou pokožku po micrograftingu je velmi podobná té, která je vyžadována po transplantaci vlasů.
Pokožka hlavy by se v prvních 12–18 hodinách po zákroku neměla vůbec namočit a mýt. Poté je možné vlasy mýt šamponem, ale je nutné vyhnout se nadměrnému drhnutí a dráždění pokožky. Stejně tak by během prvního dne po zákroku neměla pokožka hlavy přijít do kontaktu s přímým teplem (fén, slunce, sauna, parní lázeň a podobně).
V dalších dnech je dobré se vyhnout pocení pokožky hlavy, bazénům a přímému slunečnímu záření. Pokožka může být několik dní po zákroku podráždění, citlivá a zarudlá, což by mělo ustoupit zhruba do týdne. Je možné na ni aplikovat studenou kompresi nebo zklidňující gely, pokud vám je lékař doporučí.
Jaké jsou výhody micrograftingu
Micrografting přichází se spoustou výhod, které některé jiné metody nenabízejí. Řadu z nich už jsme zmínili, ale neuškodí si je celkově shrnout:
- Micrografting vyžaduje pouze jedno sezení, které trvá jen 45–60 minut.
- Zákrok je miniinvazivní, nenáročný a nezanechává žádné jizvy.
- Po micrograftingu následuje krátká rekonvalescence, která pacienta výrazně neomezuje v každodenním činnostech.
- Micrografting využíváí vlastní buňky pacienta, a tím pádem nedochází k alergické reakci nebo jejich odmítnutí.
- Micrografting nabízí rychlé výsledky, které jsou viditelné už do 30 dnů.
Limity micrograftingu
Micrografting se ovšem potýká i s několika nevýhodami a limity, které je potřeba před zákrokem vzít v potaz. Micrografting sice podpoří stávající vlasové folikuly v aktivitě, ale nedokáže vytvořit na hlavě nové vlasy. V porovnání s transplantací vlasů nejsou účinky micrograftingu zdaleka tak dlouhodobé a proceduru je nutné po pár letech opakovat.
Výraznou nevýhodou také může být pro některé pacienty cena zákroku. Protože je micrografting stále poměrně novou metodou a vyžaduje využití speciálního přístroje, je také poměrně nákladný.
Micrografting zatím není příliš rozšířenou metodou, protože se poprvé objevil teprve před pár lety. Má ovšem potenciál zařadit se k nejefektivnějším způsobům řešení problémů s vypadáváním vlasů, společně s léčivými přípravky, PRP terapií a samozřejmě transplantací vlasů.