Vypadávání vlasů: proč je vypadávání vlasů častější u mužů než u žen?

Statistiky ukazují, že muži mají mnohem vyšší pravděpodobnost, že budou v určité fázi jejich života řešit vypadávání vlasů, než ženy. Více než 55 % žen a 85 % mužů zaznamená během života nějaký druh vypadávání vlasů. Přestože je vypadavání vlasů běžná věc, může to být pro mnoho lidí trapné a deprimující. Vypadávání vlasů může skutečně srazit sebedůvěru a vyvolat u mnoha jedinců řadu negativních emocí, které mohou často vést k řadě psychických problémů. Mnoho mužů se pokouší prázdná místa různým způsobem co nejdéle skrývat, není to však vůbec nutné, jelikož existuje rychlý, trvalý a snadný postup zvaný transplantace vlasů.

Proč bývá vypadavání vlasů častější u mužů než u žen?

Jak již bylo řečeno výše, vypadávání vlasů bývá patrnější u mužů. Je to způsobeno tím, že vlasy vypadávají z různých důvodů u mužů a u žen. V následujícím odstavci se podíváme na to, proč je vypadávání vlasů častější u mužů než u žen.

V zásadě jsou muži náchylnější k onemocnění, které se nazývá androgenní alopecie. Jedná se o geneticky zděděný stav, často označovaný jako mužská plešatost, začíná vypadáváním vlasů na spáncích ustupujícím do charakteristické vlasové linie ve tvaru písmene “M”. Vlasy ve většině případů vypadávají na temeni. Tento stav zvyšuje aktivitu androgenních receptorů ve vlasových folikulech. Tyto receptory reagují na androgeny, jako je dihydrotestosteron (DHT), který zmenšuje vlasové folikuly a způsobuje tak ztrátu vlasů. Jelikož muži po celý svůj život produkují testosteron, neustále tak tedy tvoří DHT, což je důvod, proč jsou muži k vypadávání vlasů náchylnější než ženy. Dobrou zprávou je, že tento problém má stejné řešení u obou pohlaví, odpověď je jak jinak než transplantace vlasů.

Vypadávání vlasů u mladých mužů

U některých mužů dochází k vypadávání vlasů již v pubertě nebo na počátku dvacátých let, což obvykle důsledek hormonů. Vzhledem k tomu, že hormony zuří v pubertě, někteří muži jsou dokonce ve věku dospívání, a na počátku dvacátého roku zasaženi vypadáváním vlasů více, jelikož je během puberty testosteron produkodukován ve větším množství než v kterémkoliv jiném období mužského života. Toto zvýšení hormonů způsobuje zmenšování vlasových folikulů a následné vypadávání vlasů. Na naší klinice provádíme transplantaci vlasů již od 18 let.

Také ženy mohou zažívat vypadávání vlasů v raném věku, nicméně tento jev je častější po menopauze, nejedná se o zvýšení testosteronu, ale spíše je příčinou pokles hladiny jiných hormonů. Vypadávání vlasů před menopauzou je obvykle způsobena stavem nazývaným alopecie, která vás může postihnout kdykoli, tento stav může a nemusí být trvalý. Spouštěčem alopecie je často stres.

Vypadavání vlasů je často patrnější u mužů

Dalším důvodem, proč se může zdát, že se muži potýkají s vypadávním vlasů častěji než ženy je fakt, že je vypadávání vlasů u mužů viditelnější. Jak již bylo zmíněno, charakteristický vzorec vypadávání vlasů je u mužské plešatosti velmi zřejmý. Ženy ztrácejí vlasy po celé pokožce hlavy, tento proces je mnohem pomalejší, takže bychom tento jev mohli nazvat spíše řídnutím vlasů, kdežto muži mají tendenci ztrácet hodně vlasů za kratší dobu a vypadají ve specifických oblastech hlavy.

Dají se tak přesně klasifikovat různé fáze vypadávání vlasů podle specifického vzoru plešatosti. DHT neovlivńuje vypadávání vlasů po stranách a na zadní části hlavy. To je důvod, proč často vídáme starší pány, kteří mají stále vlasy na zadní části hlavy a po bocích. Existuje takzvaná Nordwoodova škála (obrázek níže), která
pojmenovává tyto různé fáze. Můžete se dokonce podívat, ve které z těchto fází, se právě nacházite.

Na základě vašeho problému si můžete vybrat techniku transplantace vlasů, která bude vyhovovat vašim potřebám podle různé fáze plešatosti. Na našich stránkách se dočete více o metodách transplantace vlasů pro muže, které na klinice provádíme.

Proč se rychlé vypadávní vlasů netýka všech mužů?

Možná se divíte, proč k vypadávání vlasů nedochází u všech mužů, vraťme se opět k teorii hormonů, jak již bylo zmíněno výše, testosteron se podílí na vypadávání vlasů. Někteří muži vytváří tohoto hormonu méně jiní více, dále také někteří muži mají více receptorů než jiní. Také ne všichni muži mají sklon k pešatosti, jelikož tento stav se obvykle přenáší v genech. To znamená, že muž jehož otec trpí vypadáváním vlasů, je geneticky predisponovaný k tomu, že ho bude také provázet tento problém.

Prevence vypadávání vlasů

Zatímco někteří muži jsou náchylnější k vypadávání vlasů více než jiní, existuje několik věcí, které můžete udělat proto, abyste tento proces zpomalili. Je důležité vyhnout se zánětu vlasových folikulů přílišným stylingem nebo pravidelným používáním různých chemikálií. Například časté barvení vlasů nebo tepelná úprava vlasům vůbec nesvědčí.

K dobrému růstu vlasů můžete přispět zdravou vyváženou stravou. Ujistěte se, že potraviny, které přijímate obsahují dostatek živin pro růst vlasů, jako je železo, zinek, vitamín D, vitamín A, bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny, to udrží vlasové folikuly zdravé.

Studie však také ukázaly, že nadměrné množství vitamínu A může být příčinou vypadávání vlasů, proto je důležité zjistit si více o spojitosti mezi růstem vlasů a vitamínovými doplňky.

Transplantace vlasů u mužů

Samozřejmě, pokud jste již o své vlasy přišli, možná hledáte řešení, jak je získat zpět. Transplantace vlasů je jednoduché trvalé řešení. Naše klinika v Istanbulu je jedním z nejlépe vybavených míst na transplantaci vlasů. Naši lékaři jsou specialisté ve svém oboru a pomůžou vám dosáhnout fantastických výsledků, které vám pomohou získat zpět vaši sebedůvěru a cítit se dobře. Na obrázku níže, můžete vidět výsledek transplantace vlasů na naší klinice v Istanbulu

Pokud jste se po přečtení tohoto článku rozhodli, že právě vy jste vhodným kandidátem pro transplantaci vlasů nebo stále váháte, navštivte naše stránky nebo nás kontaktujte na info@newhair.cz / +420 732 776 667, rádi veškeré vaše dotazy zodpovíme.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den, můžeme Vám nějak poradit? Konzultace je u nás ZDARMA.

Dušan Štěpánek, zakladatel