Výživa a zdraví vlasů: Které potraviny podporují hustotu vlasů?

Už jste někdy slyšeli, že jste to, co jíte? My s tím můžeme jen souhlasit – hlavně co se vlasů týče! Na těch se totiž velmi snadno pozná, jestli jim dopřáváte všechny vitamíny, minerály a další živiny, které potřebují. Pojďme se dnes podívat na to, které živiny to konkrétně jsou a jak je zařadit do svého jídelníčku.

Jak výživa ovlivňuje zdraví vlasů

Pravděpodobně vás nepřekvapuje, že to, co jíme, má vliv na naše celkové zdraví – včetně zdraví našich vlasů. Vlasové folikuly, které mají na starost tvorbu vlasů, ke svému fungování potřebují dostatek vitamínů, minerálů, bílkovin a dalších základních živin. Pokud jim je dopřejeme, odmění se nám zdravými, hustými a silnými vlasy. V opačném případě budou vlasy slabé, lámavé a mohou začít vypadávat.

Některé složky potravy, jako jsou například vitamíny C a E, podporují cirkulaci krve, zatímco  nevhodná strava s vysokým obsahem nezdravých tuků a cukrů může krevní oběh zhoršovat. I když se na první pohled může zdát, že krev se zdravím vlasů nijak nesouvisí, opak je pravdou. Právě krví se totiž k vlasovým folikulům potřebné živiny (a kyslík) dostávají.

Co když vlasy nemají dostatek živin

Pokud se vlasovým folikulům nedostává tolik živin, kolik potřebují, velmi rychle to na svých vlasech zpozorujete. Může k tomu dojít v případě, že vlasům chybí některé konkrétní vitamíny a minerály, ale také při celkově nezdravém životním stylu a nevyvážené stravě.

Když totiž tělo nemá dostatek živin, začne s nimi šetřit a to málo, co má, využívá k podpoře životně důležitých funkcí – mezi které zkrátka růst hustých a krásných vlasů nepatří. Vlasové folikuly tak dostávají jen naprosté minimum výživy, což se na jejich činnosti neblaze podepíše.

Při nedostatečné výživě vlasových folikulů se může objevit:

  • Vypadávání vlasů
  • Řídnutí vlasů
  • Pomalejší růst vlasů
  • Slabé a lámavé vlasy
  • Zplihlé vlasy
  • Suchá pokožka hlavy

Jak zajistit vlasům dostatek živin

Pro to, abyste vlasovým folikulům zajistili všechny živiny, které potřebují, nemusíte dělat nic zvláštního. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je zdravá, vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály. Měla by zahrnovat ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, libové bílkoviny, zdravé tuky a mléčné výrobky. Pro zaručeně kvalitní výživu vlasů můžete do jídelníčku zařadit potraviny, které vlasům obzvlášť prospívají – zmíníme se o nich dále v článku.

Zdravé stravování je obvykle pro výživu vlasů dostačující. Pokud ale chcete folikuly v jejich práci podpořit ještě o něco více, můžete do jídelníčku přidat extra dávku živin, třeba v podobě doplňků stravy. To se doporučuje zejména lidem, kteří trpí horším vstřebáváním živin nebo jich nepřijímají dost v potravě (např. vegetariáni nebo vegani).

Nejdůležitější živiny pro růst vlasů

Pojďme se podívat na to, kterým složkám potravy bychom měli z pohledu zdraví vlasů věnovat největší pozornost.

Bílkoviny

Růst vlasů (a nejen vlasů, ale také řas, obočí a nehtů) začíná u bílkovin. Vlasová vlákna jsou totiž tvořena právě bílkovinou – jde o dobře známý keratin, který vlasům dodává pružnost a pevnost.

Vlasové folikuly využívají bílkoviny zejména v anagenní fázi růstového cyklu, kdy aktivně produkují nové vlasy. Dostatek bílkovin pomáhá k tomu, aby folikuly tvořily silné vlasy, které se nelámou a netřepí.

Biotin (vitamín B7)

Vitamín B7, který nejspíš znáte pod názvem biotin, je pro zdraví vlasů extrémně důležitý. Podílí se na tvorbě keratinu, stavebního a ochranného proteinu, který tvoří strukturu vlasů, a aminokyselin, stavebních jednotek bílkovin.

Dostatek biotinu znamená silnější folikuly a rychlejší produkci zdravějších, pevnějších vlasů, které nemají tendenci vypadávat.

Železo

Železo je minerál, který je důležitý pro tvorbu červených krvinek. A protože červené krvinky přenášejí kyslík do všech buněk a tkání v těle včetně vlasových folikulů, tak je železo velmi důležité i pro zdraví vlasů.

Dostatečná hladina železa v těle napomáhá tomu, že se k folikulům dostanou všechny živiny, které vyžadují, a také potřebné množství kyslíku.

Vitamín E

Vitamín E je známý zejména svými antioxidačními účinky. To znamená, že vlasy chrání před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály. Při oxidačním stresu, který vzniká při nedostatku antioxidantů v těle, dochází k poškození vlasových folikulů, narušení růstového cyklu vlasů, zánětu vlasové pokožky, předčasnému šedivění vlasů a samozřejmě k jejich vypadávání.

Kromě toho, že vlasy chrání, také podporuje cirkulaci krve, a zajišťuje tak folikulům dostatečnou výživu.

Vitamín C

Vitamín C plní v těle několik úloh, které podporují zdravý růst vlasů. V první řadě je to silný antioxidant, který stejně jako vitamín E chrání vlasy před oxidačním stresem. Hraje také důležitou roli v syntéze kolagenu, díky kterému jsou vlasy silné a pružné.

Napomáhá vstřebávání železa, jehož význam pro přísun výživy k vlasovým folikulům už jsme zmiňovali, a sám rovněž podporuje krevní oběh.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny snižují záněty a pomáhají udržovat zdravé prostředí vlasové pokožky, díky kterému mají vlasové folikuly ideální podmínky pro fungování. Zabraňují vysušování a šupinatění pokožky hlavy a vlasy jsou díky nim lesklejší, silnější a zářivější.

Zinek

Zinek je minerál, který se podílí na syntéze DNA a proteinů, což jsou zásadní procesy pro dělení a růst vlasových buněk. Kromě toho udržuje v těle vyvážené hladiny hormonů, a vytváří tak ideální prostředí pro růst zdravých vlasů.

Zinek také přispívá k regulaci činnosti mazových žláz, včetně těch v pokožce hlavy, a stará se o to, aby byly vlasové folikuly dostatečně hydratované.

Přečtěte si také: Které jsou nejlepší vitamíny na vlasy?

Nejlepší potraviny pro husté vlasy

Pokud chcete podpořit vlasové folikuly a získat silnější a zdravější vlasy, zařaďte do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem živin, které uvádíme výše. Které konkrétní potraviny byste měli svým vlasům dopřát?

Vejce

Vejce jsou skvělým zdrojem bílkovin a vitamínu B7 (biotinu), dvou nejdůležitějších látek pro růst vlasů. Zatímco bílkoviny podporují růst a obnovu vlasových buněk, biotin podporuje pevnost vlasů a pomáhá předcházet jejich lámavosti.

Kromě toho jsou vejce vynikajícím zdrojem zinku, selenu a dalších pro vlasy prospěšných živin. To z nich dělá jednu z nejlepších potravin pro zdraví vlasů.

Losos

Losos a další tučné ryby, jako jsou sledi a makrely, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Konzumací těchto ryb tak vyživujete vlasové folikuly a podporujete růst vlasů. Dostatek omega-3 mastných kyselin v kombinaci s omega-6 může výrazně snížit řídnutí vlasů a podpořit jejich hustotu.

Losos je také dobrým zdrojem bílkovin, vitamínů skupiny B (včetně biotinu) a vitamínu D, jehož nedostatek je spojován s vypadáváním vlasů.

Špenát

Se špenátem nikdy nešlápnete vedle. Je plný prospěšných živin, jako je kyselina listová, železo a vitamíny A a C, které napomáhají nejen růstu vlasů, ale také celkovému zdraví.

Pozitivní účinky vitamínu C a železa už jsme zmínili, ale i vitamín A a kyselina listová mají vlasům co nabídnout. Vitamín A se podílí na tvorbě kožního mazu, a podporuje tak hydrataci vlasové pokožky, a kyselina listová má podobně jako železo na starosti tvorbu červených krvinek, které vlasovým folikulům „doručují“ živiny a kyslík.

Ořechy a semínka

Ořechy a semínka, jako jsou například mandle, vlašské ořechy, chia nebo slunečnicová semínka, obsahují vitamín E, který působí jako antioxidant a podporuje prokrvení vlasové pokožky, a také velké množství omega-3 mastných kyselin.

Víte, že pouhých 30 gramů mandlí vám dodá 50 % vaší denní potřeby vitamínu E?

Kromě toho v ořeších najdete i vitamíny skupiny B a zinek, které přispivají k růstu hustých vlasů.

Avokádo

Avokádo patří k nejvýživnějším druhům ovoce, co se zdraví vlasů týká. Je bohaté na vitamíny C a E, biotin a je zdrojem zdravých tuků, které vyživují pokožku hlavy.

Jedno středně velké avokádo vám pokryje třetinu vaší denní potřeby vitamínu E.

Batáty

Batáty jsou mezi potravinami podporující zdraví vlasů často neprávem přehlíženy. Přitom jsou skvělým zdrojem betakarotenu, který se v těle mění na vitamín A – a jeho pozitivní vliv na zdraví vlasových folikulů už jsme zmínili.

Voda

Dostatečná hydratace je nepostradatelnou součástí zdravé stravy, a pokud toužíte po zdravých vlasech, neměli byste na ni zapomínat. Pravidelný pitný režim pomáhá udržovat pokožku hlavy hydratovanou, zabraňuje jejímu vysoušení a podporuje zdravé prostředí pro růst vlasů.

Výživa hraje v péči o vlasy (a celkové zdraví) klíčovou roli. Vyvážená strava s obsahem všech důležitých živin je to nejlepší, co svým vlasům můžete dopřát. Nezapomínejte na pitný režim, dostatek bílkovin, vitamínů B, C a E a minerálů, jako jsou železo a zinek, a vaše folikuly se vám odmění silnými, hustými vlasy.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?