Alternativní metody léčby vypadávání vlasů
mimo transplantace

Ne každý, koho trápí vypadávání vlasů, se hned rozhodne pro trvalé řešení v podobě transplantace. Ať už je důvodem časová náročnost, finanční stránka věci, nebo jen strach ze samotného zákroku, mnozí lidé se nejdříve uchylují k alternativním způsobům léčby. V tomto článku se na ty nejčastější z nich podíváme blíže – které to jsou, jak probíhají a co od nich očekávat.

Léky proti padání vlasů

Jedním z prvních řešení, po kterých lidé při problémech s vypadáváním vlasů sahají, jsou léky na růst vlasů. Ty ovlivňují biologické procesy, které stojí za vypadáváním vlasů, a mohou významným způsobem potlačit vypadávání a podpořit růst vlasů. Nejčastěji se používají léky minoxidil a finasterid.

Minoxidil

Minoxidil patří k nejčastěji používaným přípravkům proti padání vlasů. Nejčastěji se aplikuje lokálně ve formě roztoku nebo pěny, ale existuje i perorální verze. Minoxidil byl původně vyvinut jako lék na vysoký tlak, ale ukázalo se, že jeho vazodilatační účinky (tzn. roztahování cév) vedou také ke zvýšenému růstu vlasů. 

Díky rozšíření cév se totiž k vlasovým folikulům dostává více kyslíku a živin, které potřebují pro správné fungování. Kromě toho minoxidil stimuluje tvorbu bílkovin, které jsou pro zdraví folikulů a růst vlasů důležité. Výsledkem je zkrácení klidové fáze růstového cyklu vlasů a naopak prodloužení jejich růstové fáze. 

Laserová terapie využívá takzvanou laserovou fotobiomodulaci. Nízkoúrovňové lasery se při terapii umístí na pokožku hlavy, aby přímo do ní vyzařovaly fotony. Ty pronikají hluboko do oblasti, kterou lasery stimulují, a interagují s buňkami v organismu. Předpokládá se, že tím nejvýznamnějším mechanismem, ke kterému v těle po aplikaci laserové terapie dochází, je vazodilatace, tedy rozšíření cév a zvýšení krevního oběhu. V tomto směru tedy funguje podobně jako například minoxidil

Účinnost minoxidilu

Je ovšem potřeba vědět, že minoxidil vám nepomůže ve všech případech padání vlasů. Nejúčinnější je při léčbě androgenní alopecie, a to především v jejích počátečních stádiích. Vyžaduje pravidelnou aplikaci po dobu 4–6 měsíců, než uvidíte první výsledky, a jeho účinnost se pohybuje okolo 60–70 %.

Chcete se o minoxidilu dozvědět více? Přečtěte si také náš článek: Jak funguje lék minoxidil proti padání vlasů

Finasterid

Dalším lékem, který se používá v případě androgenní alopecie, je finasterid. Tento lék funguje tak, že blokuje působení 5-alfa-reduktázy. Jedná se o enzym, který přeměňuje testosteron na dihydrotestosteron (DHT), jehož nadbytek způsobuje vypadávání vlasů. 

Stejně jako v případě minoxidilu je i finasterid nutné užívat několik měsíců, abyste zaznamenali výsledky. Jeho účinnost se pohybuje okolo 70–80 %. 

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

PRP terapie

Další oblíbenou alternativou k transplantaci vlasů je PRP terapie neboli terapie plazmou bohatou na krevní destičky (platel-rich plasma). Ta spočívá ve využívání regeneračních vlastností krevní plazmy bohaté na trombocyty k obnově tkání. Kromě podpory růstu vlasů se s touto metodou setkáte také v ortopedii, sportovní medicíně nebo dermatologii. 

Plazma bohatá na krevní destičky se odděluje z odebraného vzorku krve pacienta a následně se vstřikuje přímo do pokožky hlavy, kde podporuje obnovu tkání a zdravý růst vlasů.

Účinnost terapie plazmou bohatou na krevní destičky

Podle posledních výzkumů je PRP účinnou metodou u lidí, kteří trpí androgenní alopecií nebo alopecií areata. Nejlepší výsledky vykazuje při využití v počátečních stádií vypadávání vlasů. Rozhodně se ale nejedná o jednorázový proces – PRP terapii je potřeba opakovat vždy po několika měsících, aby její účinky přetrvaly.

Chcete si toho o PRP terapii přečíst více? Pak by vás mohl zaujmout také náš článek: PRP terapie pro zahušťování vlasů: Jak funguje a jaké jsou její výhody

425

Provedených transplantací s Newhair

Nízkoúrovňová laserová terapie (LLLT)

Bezbolestnou, zcela neinvazivní alternativou k transplantaci vlasů je tzv. nízkoúrovňová laserová terapie. Spočívá v aplikaci světelných laserů o specifických vlnových délkách přímo na pokožku hlavy. 

Vlasové folikuly během toho světelnou energii absorbují, což vede ke zvýšení buněčné aktivity a zvýšení průtoku krve. Výsledkem jsou aktivnější vlasové folikuly a prodloužení růstové fáze cyklu vlasů.

K hlavním výhodám nízkoúrovňové laserové terapie patří její bezbolestná aplikace, kterou lze navíc provádět i pomocí přístrojů pro domácí využití. Stejně jako u ostatních podobných metod ale nějakou dobu trvá, než se objeví výsledky.

Mikropigmentace

Zajímavou miniinvazivní metodou je takzvaná mikropigmentace pokožky hlavy. Jedná se o kosmetický zákrok, který se v mnohém podobá tetování. Do pokožky hlavy se při něm vpravuje pigment, který pomáhá zakrýt holá místa a vytvořit dojem hustých vlasů. 

Na rozdíl od předchozích alternativ k transplantaci vlasů mikropigmentace nijak neřeší vypadávání vlasů jako takové a nepodporuje jejich růst. Úkolem této techniky je pouze zamaskovat následky vypadávání

Jak funguje mikropigmentace

Pokud vás trápí celkové řídnutí vlasů nebo máte na hlavě menší prořídlé oblasti, pak může být mikropigmentace vhodným řešením. Výhodou je mimo jiné to, že poskytuje prakticky okamžité výsledky – po vymizení opuchu a zarudnutí pokožky. Na rozdíl od klasického tetování je ale mikropigmentace vlasů dočasná a je nutné ji po 4–6 letech podstoupit znovu.

Chcete se o mikropigmentaci pokožky hlavy dozvědět více? Přečtěte si také náš článek: Mikropigmentace vlasů: Co je to a jak probíhá?

Microneedling

Microneedling je miniinvazivní zákrok, který spočívá v narušování pokožky hlavy pomocí malých jehliček a vytváření drobných poranění kůže. Tento mechanismus totiž stimuluje přirozené procesy hojení ran v těle, což vede ke zvýšené tvorbě kolagenu a elastinu, které mají zásadní význam pro udržení zdraví pokožky a vlasových folikulů.

Ošetření se provádí pomocí speciálního válečku, který je opatřen mikrojehličkami, a trvá asi 10 minut. Aby začaly být vidět výsledky, je samozřejmě potřeba podstoupit těchto ošetření více. 

Zaujalo vás téma alternativních metod léčby vypadávání vlasů? Přečtěte si také náš článek: Inovativní technologie ve výzkumu vypadávání vlasů

Životní styl a růst vlasů

Jedno z dalších možných řešení padání vlasů, které je dobré přidat ke kterékoliv další metodě, kterou zvolíte, spočívá v úpravě životního stylu. I ten má totiž velký vliv na zdraví vlasových folikulů a vlasů, které produkují. Pokud vás proto trápí vypadávání vlasů, je dobré začít právě u něj.

Vliv stravy na růst vlasů

Stejně jako všechny ostatní části těla i vlasové folikuly potřebují ke správnému fungování dostatek živin, vitamínů a minerálů. Pokud je nedostávají, mohou se vám za to „odvděčit“ lámavými, slabými vlasy a rozsáhlejším vypadáváním.

 • Bílkoviny
 • Biotin (vitamín B7, H)
 • Niacin (vitamín B3)
 • Vitamín B6
 • Vitamín B12
 • Kyselina pantotenová (vitamín B5)
 • Vitamín A
 • Vitamín C
 • Vitamín D
 • Vitamín E
 • Železo
 • Zinek
 • Omega-3 mastné kyseliny

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Vliv stresu na růst vlasů

Jedním z faktorů, které negativně ovlivňují aktivitu vlasových folikulů, je stres. Ať už se jedná o krátkodobý stres způsobený náhlou traumatickou situací, nebo o chronický stres, může vést k narušení růstového cyklu vlasů

Konkrétně způsobí, že velká část vlasových folikulů předčasně přejde do klidové fáze, během níž nevyrůstají vlasy – a to způsobí náhlé vypadnutí většího množství vlasů najednou. Vzhledem k délce růstového cyklu se vypadnutí ovšem projeví zhruba po 3–4 měsících po stresové události, která problém způsobila. 

Zajímá vás více o vlivu stresu na růst vlasů? Přečtěte si také náš článek: Stres a vypadávání vlasů: Jak získat zpět svou hřívu po náročném období

Péče o vlasy

Kromě zdravé, vyvážené stravy s dostatkem vitamínů a minerálů je potřeba vlasům také dopřát patřičnou péči. K té patří zejména pravidelné mytí pomocí šetrného šamponu a kondicionéru, které můžete příležitostně doplnit o masku na vlasy a masáž pokožky

Na správnou péči o své vlasy myslete také při stylingu. Vlasům neprospívá časté přímé působení tepla, například při fénování nebo žehlení. Těmto typům se nemusíte nutně vyhýbat – stačí při nich používat přípravku pro ochranu vlasů před teplem. Snažte se také vyhnout nadměrnému tahání, například vlivem těsných účesů a drsného česání, při kterém se vlasy vytrhávají. 

Podívejte se na naše reference

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den, můžeme Vám nějak poradit? Konzultace je u nás ZDARMA.

Dušan Štěpánek, zakladatel