Alternativní metody léčby vypadávání vlasů
mimo transplantace
Léky proti padání vlasů
Minoxidil
Minoxidil patří k nejčastěji používaným přípravkům proti padání vlasů. Nejčastěji se aplikuje lokálně ve formě roztoku nebo pěny, ale existuje i perorální verze. Minoxidil byl původně vyvinut jako lék na vysoký tlak, ale ukázalo se, že jeho vazodilatační účinky (tzn. roztahování cév) vedou také ke zvýšenému růstu vlasů.
Díky rozšíření cév se totiž k vlasovým folikulům dostává více kyslíku a živin, které potřebují pro správné fungování. Kromě toho minoxidil stimuluje tvorbu bílkovin, které jsou pro zdraví folikulů a růst vlasů důležité. Výsledkem je zkrácení klidové fáze růstového cyklu vlasů a naopak prodloužení jejich růstové fáze.
Účinnost minoxidilu
Chcete se o minoxidilu dozvědět více? Přečtěte si také náš článek: Jak funguje lék minoxidil proti padání vlasů
Finasterid
Dalším lékem, který se používá v případě androgenní alopecie, je finasterid. Tento lék funguje tak, že blokuje působení 5-alfa-reduktázy. Jedná se o enzym, který přeměňuje testosteron na dihydrotestosteron (DHT), jehož nadbytek způsobuje vypadávání vlasů.
Stejně jako v případě minoxidilu je i finasterid nutné užívat několik měsíců, abyste zaznamenali výsledky. Jeho účinnost se pohybuje okolo 70–80 %.
Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci
PRP terapie
Další oblíbenou alternativou k transplantaci vlasů je PRP terapie neboli terapie plazmou bohatou na krevní destičky (platel-rich plasma). Ta spočívá ve využívání regeneračních vlastností krevní plazmy bohaté na trombocyty k obnově tkání. Kromě podpory růstu vlasů se s touto metodou setkáte také v ortopedii, sportovní medicíně nebo dermatologii.
Plazma bohatá na krevní destičky se odděluje z odebraného vzorku krve pacienta a následně se vstřikuje přímo do pokožky hlavy, kde podporuje obnovu tkání a zdravý růst vlasů.
Účinnost terapie plazmou bohatou na krevní destičky
Chcete si toho o PRP terapii přečíst více? Pak by vás mohl zaujmout také náš článek: PRP terapie pro zahušťování vlasů: Jak funguje a jaké jsou její výhody
425
Provedených transplantací s Newhair
Nízkoúrovňová laserová terapie (LLLT)
Bezbolestnou, zcela neinvazivní alternativou k transplantaci vlasů je tzv. nízkoúrovňová laserová terapie. Spočívá v aplikaci světelných laserů o specifických vlnových délkách přímo na pokožku hlavy.
Vlasové folikuly během toho světelnou energii absorbují, což vede ke zvýšení buněčné aktivity a zvýšení průtoku krve. Výsledkem jsou aktivnější vlasové folikuly a prodloužení růstové fáze cyklu vlasů.
K hlavním výhodám nízkoúrovňové laserové terapie patří její bezbolestná aplikace, kterou lze navíc provádět i pomocí přístrojů pro domácí využití. Stejně jako u ostatních podobných metod ale nějakou dobu trvá, než se objeví výsledky.
Mikropigmentace
Zajímavou miniinvazivní metodou je takzvaná mikropigmentace pokožky hlavy. Jedná se o kosmetický zákrok, který se v mnohém podobá tetování. Do pokožky hlavy se při něm vpravuje pigment, který pomáhá zakrýt holá místa a vytvořit dojem hustých vlasů.
Na rozdíl od předchozích alternativ k transplantaci vlasů mikropigmentace nijak neřeší vypadávání vlasů jako takové a nepodporuje jejich růst. Úkolem této techniky je pouze zamaskovat následky vypadávání.
Jak funguje mikropigmentace
Pokud vás trápí celkové řídnutí vlasů nebo máte na hlavě menší prořídlé oblasti, pak může být mikropigmentace vhodným řešením. Výhodou je mimo jiné to, že poskytuje prakticky okamžité výsledky – po vymizení opuchu a zarudnutí pokožky. Na rozdíl od klasického tetování je ale mikropigmentace vlasů dočasná a je nutné ji po 4–6 letech podstoupit znovu.
Chcete se o mikropigmentaci pokožky hlavy dozvědět více? Přečtěte si také náš článek: Mikropigmentace vlasů: Co je to a jak probíhá?
Microneedling
Microneedling je miniinvazivní zákrok, který spočívá v narušování pokožky hlavy pomocí malých jehliček a vytváření drobných poranění kůže. Tento mechanismus totiž stimuluje přirozené procesy hojení ran v těle, což vede ke zvýšené tvorbě kolagenu a elastinu, které mají zásadní význam pro udržení zdraví pokožky a vlasových folikulů.
Ošetření se provádí pomocí speciálního válečku, který je opatřen mikrojehličkami, a trvá asi 10 minut. Aby začaly být vidět výsledky, je samozřejmě potřeba podstoupit těchto ošetření více.
Zaujalo vás téma alternativních metod léčby vypadávání vlasů? Přečtěte si také náš článek: Inovativní technologie ve výzkumu vypadávání vlasů
Životní styl a růst vlasů
Vliv stravy na růst vlasů
- Bílkoviny
- Biotin (vitamín B7, H)
- Niacin (vitamín B3)
- Vitamín B6
- Vitamín B12
- Kyselina pantotenová (vitamín B5)
- Vitamín A
- Vitamín C
- Vitamín D
- Vitamín E
- Železo
- Zinek
- Omega-3 mastné kyseliny
Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci
Vliv stresu na růst vlasů
Jedním z faktorů, které negativně ovlivňují aktivitu vlasových folikulů, je stres. Ať už se jedná o krátkodobý stres způsobený náhlou traumatickou situací, nebo o chronický stres, může vést k narušení růstového cyklu vlasů.
Konkrétně způsobí, že velká část vlasových folikulů předčasně přejde do klidové fáze, během níž nevyrůstají vlasy – a to způsobí náhlé vypadnutí většího množství vlasů najednou. Vzhledem k délce růstového cyklu se vypadnutí ovšem projeví zhruba po 3–4 měsících po stresové události, která problém způsobila.
Zajímá vás více o vlivu stresu na růst vlasů? Přečtěte si také náš článek: Stres a vypadávání vlasů: Jak získat zpět svou hřívu po náročném období
Péče o vlasy
Kromě zdravé, vyvážené stravy s dostatkem vitamínů a minerálů je potřeba vlasům také dopřát patřičnou péči. K té patří zejména pravidelné mytí pomocí šetrného šamponu a kondicionéru, které můžete příležitostně doplnit o masku na vlasy a masáž pokožky.
Na správnou péči o své vlasy myslete také při stylingu. Vlasům neprospívá časté přímé působení tepla, například při fénování nebo žehlení. Těmto typům se nemusíte nutně vyhýbat – stačí při nich používat přípravku pro ochranu vlasů před teplem. Snažte se také vyhnout nadměrnému tahání, například vlivem těsných účesů a drsného česání, při kterém se vlasy vytrhávají.