5 nejčastějších problémů s vlasy

Hledáte řešení svých problémů s vlasy? Ať se potýkáte s vypadáváním, lupy, krepatěním nebo třeba nedostatkem objemu, nejste v tom sami. Sepsali jsme přehled 5 nejčastějších problémů s vlasy, jejich obvyklých příčin a přidali jsme samozřejmě i pár tipů na to, jak je vyřešit.

Vypadávání a řídnutí vlasů

Mezi nejčastější problémy s vlasy, se kterými se lidé potýkají, patří vypadávání vlasů a jejich postupné řídnutí. Může se jednat o vznik tzv. koutů, ustupování vlasové linie z čela, vypadávání vlasů na temeni hlavy nebo celkové řídnutí vlasů na celé pokožce hlavy. I když je vypadávání vlasů často považováno za mužský problém, běžně trápí také ženy – u těch se ale projevuje častěji právě rovnoměrným řídnutím namísto vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů představuje pro mnoho lidí velký problém a často vede k nepříjemným pocitům a nižšímu sebevědomí. Základem pro to, abychom dokázali problémy s vypadáváním vlasů zastavit nebo jim předejít, je porozumění jejich příčinám, projevům a rizikovým faktorům.

Co způsobuje problémy s vypadáváním vlasů

Problémy s vypadáváním vlasů mají celou řadu příčin, z nichž některé můžeme snadno ovlivnit, zatímco jiné jsou dané genetickou výbavou či věkem. Mezi nejčastější příčiny vypadávání a řídnutí vlasů patří:

  • Genetické předpoklady a vypadávání vlasů v rodině
  • Věk
  • Hormonální nerovnováha (například během těhotenství nebo menopauzy)
  • Některá onemocnění (alopecie areata, poruchy štítné žlázy a záněty vlasové pokožky, lupus)
  • Některé léky nebo léčba (například chemoterapie nebo radioterapie)
  • Špatná výživa (nedostatek železa, zinku a vitamínu D)
  • Stres (emocionální i fyzický, vypadávání vlasů často pomine, jakmile pomine stres)

Jak zastavit vypadávání vlasů

Prevence a zastavení vypadávání vlasů záleží v první řadě na tom, co problém způsobilo. Některé mírnější nebo dočasné příčiny je možné řešit pomocí úpravy životního stylu, jiné mohou vyžadovat větší zásah.

Základem je správná výživa s obsahem vitamínů a minerálů, které pomáhají předcházet většině problémů s vlasy. Dále je nutné se k vlasům chovat opatrně, netahat za ně při česání, zbytečně je netřít a omezit působení tepla. Pokud je příčinou vypadávání vlasů stres, je třeba nejprve vyřešit stresovou situaci.

Přečtěte si také: Které jsou nejlepší vitamíny na vlasy?

V závažnějších případech s vypadáváním vlasů může být vhodným řešením přípravek pro růst vlasů, jako je například minoxidil. Před jeho užíváním se ovšem poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Problémy s vlasy a jejich vypadáváním, které jsou způsobené věkem a genetickými predispozicemi, obvykle není možné pomocí úprav v životním stylu zcela vyřešit. V takovém případě může být vhodné zvážit možnost transplantace vlasů, která představuje velmi rychlé, jednoduché a především trvalé řešení problému s vypadáváním vlasů.

Lupy ve vlasech

Zhruba polovina dospělých lidí má také problémy s lupy ve vlasech. Způsobuje je odlupování odumřelých kožních buněk z pokožky hlavy, které se usazují ve vlasech jako světlé šupinky. Lupy může doprovázet svědění hlavy. Jedná se zejména o estetický problém s vlasy, za který se lidé mnohdy stydí.

Jak vznikají problémy s lupy ve vlasech

Příčiny problémů s lupy ve vlasech jsou často poměrně banální, a tím pádem také snadno řešitelné. Nejčastěji jsou lupy způsobeny jednou z těchto příčin:

  • Přemnožení kvasinky zvané Malassezia na pokožce hlavy
  • Suchá pokožka hlavy (vlivem chladného počasí, nízké vlhkosti vzduchu nebo nadměrného mytí)
  • Kožní onemocnění (například seboroická dermatitida nebo lupénka)
  • Citlivá pokožka nebo alergie na konkrétní vlasovou kosmetiku
  • Nepravidelné mytí vlasů
  • Stres a hormonální výkyvy
  • Špatná výživa

Řešení problémů s lupy ve vlasech

Problémy s lupy ve vlasech jsou velmi časté a pomocí správné péče o pokožku hlavy je většinou možné se jich efektivně a dlouhodobě zbavit.

Při problémech s lupy ve vlasech používejte speciální šampon proti lupům. Měl by obsahovat účinné látky, jako je pyrithion zinku, ketokonazol nebo sulfid selenu. Vlasy si s ním myjte pravidelně, abyste zabránili nadměrnému usazování oleje a odumřelých kožních buněk. Vždy ale používejte takové přípravky, které vaši pokožku hlavy nedráždí a nezpůsobují vám alergickou reakci.

Důležitým faktorem při řešení problémů s lupy je zdravé stravování. Jezte stravu bohatou na vitamíny a minerály a vyhýbejte se příliš tučným jídlům.

Suché a zničené vlasy

Nadměrné zatěžování vlasů kosmetickými přípravky, vystavování teplu, barvení, ale i pobyt na slunci mohou vlasy vysušovat a ničit. Suché vlasy, které se snadno lámou, a jejich viditelné poškození patří mezi nejčastější problémy s vlasy.

Co vede k problémům se suchými vlasy

Za většinu problémů se suchými vlasy může nesprávná péče o ně a nadměrné zatěžování. Málokdo o své vlasy pečuje přesně tak, jak by měl, a vyhýbá se všem negativním faktorům, ale rozhodně stojí za to snažit se působení chemických látek a tepla co nejvíce omezit.

  • Nadměrné vystavování teplu (například při používání fénu, žehličky, kulmy…)
  • Chemické ošetření vlasů (například barvení, trvalá)
  • Vystavování náročným podmínkám, jako je slunce nebo vítr
  • Příliš časté mytí vlasů
  • Nedostatečný pitný režim a špatná strava (nedostatek vitamínů a minerálů nezbytných pro zdraví vlasů)

Řešení problému se suchými a zničenými vlasy

Problémům se suchými a zničenými vlasy lze snadno předcházet a – v závislosti na míře poškození – je také často možné je alespoň částečně napravit.

Problémy se suchými a zničenými vlasy řešte především jemnou a šetrnou péčí o vlasy. Používejte hydratační a vyživující šampon a kondicionér, ale nemyjte vlasy příliš často, abyste je nevysušovali.

Čas od času vlasům dopřejte vyživující masku, která vlasy hydratuje a posílí. Pokud je to možné, vyhněte se úpravě vlasů teplem, nebo alespoň použijte přípravky na ochranu vlasů před teplem.

Mastné vlasy

Mastné vlasy patří – stejně jako naopak příliš suché vlasy – k nejčastějším problémům s vlasy. Pokožka hlavy přirozeně produkuje kožní maz, který udržuje vlasy hydratované, ale při jeho nadměrné produkci může docházet také k nadměrnému maštění vlasů.

Příčiny problémů s mastnými vlasy

Za problémy s mastnými vlasy obvykle stojí nesprávná péče, ať už o vlasy, nebo o celkové zdraví těla. Mohou ale také být způsobeny vrozenými predispozicemi, které způsobují nadměrné maštění i při dodržování zásad zdravého životního stylu.

  • Hormonální změny (například v pubertě nebo během těhotenství)
  • Genetické predispozice k rychle se mastícím vlasům
  • Nadměrné pocení
  • Nedostatečně časté mytí vlasů
  • Časté dotýkání se vlasů nebo příliš časté česání
  • Nezdravá strava bohatá na mastná jídla

Jak se nejčastěji řeší problémy s mastnými vlasy

Problémy s mastnými vlasy vyžadují pravidelné mytí vlasů jemným šamponem. Ale pozor, příliš časté mytí naopak uškodí. Odstraňuje přirozené oleje a vede k tvorbě většího množství kožního mazu. Obecně se snažte používat na vlasy přípravky bez obsahu oleje.

Snažte se vlasů během dne příliš nedotýkat a vyvarujte se nadměrného česání, které roznáší maz od pokožky hlavy po celé délce vlasů. Problémy s mastnými vlasy může také zhoršovat používání fénu, protože teplo stimuluje tvorbu mazu.

V neposlední řadě je při problémech s mastnými vlasy třeba věnovat pozornost tomu, co jíte. Konzumace mastných a tučných jídel rozhodně neprospívá, naopak se zaměřte na dostatek bílkovin, zeleniny a ovoce. Pokud problémy s mastnými vlasy přetrvávají, poraďte se s dermatologem.

Zplihlé vlasy bez objemu

Jeden z nejčastějších problémů s vlasy, který trápí zejména ženy, je chybějící objem a zplihle působící vlasy. I když se nejedná o zdravotní problém, může být nepříjemný zejména pro ty, kdo mají rádi styling vlasů a náročnější účesy. Zplihlé vlasy mohou být způsobeny chybou ve vlasové péči, ale také mohou být dány genetickou predispozicí – v obou případech je ale možné objem vlasů alespoň trochu podpořit.

Proč se objevují problémy se zplihlými vlasy

V případě problémů se zplihlými vlasy může jít o vrozený typ vlasů, ale také o nesprávnou péči o ně. Nejčastěji je nedostatek objemu vlasů způsoben těmito faktory:

  • Geneticky daný typ vlasů
  • Nahromadění těžkých a drsných vlasových přípravků
  • Příliš časté, nebo naopak nedostatečné mytí vlasů
  • Hormonální změny
  • Nesprávná výživa a nedostatek hydratace
  • Příliš vlhké nebo horké prostředí

Řešení problémů se zplihlými vlasy

Ať zplihlé vlasy způsobila genetika, nebo kosmetické přípravky, ve většině případů je možné problém buď úplně vyřešit, nebo alespoň zamaskovat pomocí správného stylingu.

Při problémech s vlasy, kterým chybí objem, začněte používáním speciálních šamponů a kondicionérů na podporu objemu. Vyhněte se přípravkům, které jsou na olejové bázi, protože vlasy zbytečně zatěžují.

Pokud jsou problémy se zplihlými vlasy geneticky dané, často je jediným řešením se je naučit „zamaskovat“. Vyzkoušejte nové účesy, které vám pomohou vytvořit objem. Nejlépe se poraďte přímo s kadeřníkem, který vám poskytne rady a tipy právě pro váš typ vlasů.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?