Hormonální léčba a její dopady
na zdraví vlasů

Při léčbě některých druhů onemocnění dnes pomáhá i tzv. hormonální terapie neboli hormonální substituční léčba. Jejím principem je především užívání hormonů, které stabilizují hormonální rovnováhu pacienta. Hladina hormonů má zásadní vliv nejen na celkové zdraví organismu, ale například i na kvalitu pleti či vlasů. Jak hormonální léčba ovlivňuje kvalitu a růst vlasů, si povíme v dnešním článku.

Hormonální léčba

Hormonální léčba, nebo také hormonální substituční terapie, spočívá v užívání hormonů k léčbě různých zdravotních stavů, a to zejména těch, které souvisejí s hormonální nerovnováhou

Takovými stavy jsou třeba menopauza, léčba některých druhů rakoviny (např. rakoviny prostaty nebo prsu), ale i transgenderová hormonální terapie. Jde tedy o léčbu, při níž se tělu uměle dodávají ženské či mužské pohlavní hormony, které tělu buď chybí, nebo se nevytvářejí v dostatečném množství.

Způsoby aplikace hormonální terapie

Hormonální léčba může být podávána perorálně (tedy v podobě tablet), injekcemi nebo lokálními náplastmi či krémy. Nejlepší možnost léčby závisí na závažnosti problému a preferencích pacienta.

Různé formy hormonální terapie zahrnují různé způsoby aplikace, ke kterým patří:

  • Tablety – Poskytují konzistentní dávku hormonů, která může pomoci regulovat hladiny hormonů. Jejich užívání je pohodlné, lze je vzít i na cesty. Jsou k dispozici v různých dávkách, léčebný plán tak lze přizpůsobit konkrétním potřebám pacienta.
  • Kožní náplasti – Používají hormony, které se vstřebávají přes kůži do krevního oběhu a poté se v průběhu času pomalu uvolňují. Poskytují stálou dávku hormonů po celý den, lze je použít například k léčbě příznaků menopauzy.
  • Gely a krémy – Aplikují se přímo na kůži, takže se rychle vstřebávají do krevního oběhu. Například gel Ostergren obsahuje kombinaci bioidentických hormonů, které jsou identické s těmi, jež se přirozeně vyskytují v těle.
  • Implantáty – Jde o chirurgické umístění malých kapslí naplněných hormony pod kůži, které pomalu uvolňují hormony po dobu několika měsíců. Způsobují méně nežádoucích účinků než například tablety.

Vedlejší účinky hormonální terapie

Hormonální terapie přináší pacientům mnoho potenciálních výhod, ale může mít i některé nežádoucí účinky. U některých jedinců, většinou u žen, totiž může způsobit například vypadávání vlasů. Účinky hormonální terapie na zdraví vlasů se však výrazně liší v závislosti na typu použitého hormonu i dalších individuálních faktorech, jako je věk a zdravotní stav jednotlivce i jeho genetické předpoklady.

Některé vedlejší účinky hormonální terapie jsou krátkodobé, jiné dlouhodobé. Souvisejí s typem a délkou zvolené terapie, většinou jsou však vratné. Pokud je tedy terapie změněna nebo ukončena, dochází i k ústupu nežádoucích účinků terapie.

Nežádoucími účinky hormonální terapie (například při léčbě rakoviny) může být:

  • citlivost nebo bolest prsou
  • snížená sexuální touha
  • nevolnost nebo zvracení
  • poruchy erekce
  • únava
  • návaly horka
  • změny menstruace
  • změny nálady
  • pocení 
  • vaginální suchost nebo výtok
  • krevní sraženiny a zvýšené kardiovaskulární riziko
  • řídnutí kostí
  • problémy se zrakem
  • problémy s pamětí a náladou
  • přibývání na váze
  • změna kvality a zdraví pleti nebo vlasů

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Hormonální terapie a zdraví vlasů

Hormony hrají při regulaci růstového cyklu vlasových folikulů zásadní roli. Pokud se hormony vlivem hormonální terapie dostanou do nerovnováhy, může to vést k řídnutí a plešatění vlasů

U některých lidí dochází při zahájení hormonální léčby k počátečnímu vypadávání vlasů, protože vlasové folikuly se přizpůsobují novému hormonálnímu prostředí. Tento typ vypadávání vlasů je obvykle dočasný a vratný. Záleží však na typu a délce léčby. 

Hormonální terapie může vypadávání vlasů i léčit. V takovém případě funguje tak, že nahrazuje hormony, které mohou způsobovat vypadávání vlasů, těmi, které podporují zdravý růst vlasů. V závislosti na příčině vypadávání vlasů mohou někteří pacienti k dosažení nejlepších výsledků potřebovat kombinaci různých léčebných aplikací.  

Vliv hormonů na vlasy

Zdraví a kvalitu vlasů může ovlivňovat několik hormonů, jako estrogen, progesteron, jejichž hladina se upravuje například v menopauze, nebo androgeny a antiandrogeny, které zahrnuje například transgenderová hormonální terapie. Způsob aplikace a možnost léčby závisí na závažnosti vypadávání vlasů a preferencích pacienta.

Na kvalitu a růst vlasů mají vliv následující hormony:

  • estrogen a progesteron
  • androgeny (např. testosteron) a antiandrogeny
  • hormony štítné žlázy (tyroxin a trijodthyronin)
  • kortizol

Estrogen a progesteron

Estrogen může mít pozitivní vliv na růst vlasů, protože prodlužuje růstovou fázi vlasového cyklu. To může vést k hustším a plnějším vlasům. Naopak během menopauzy, kdy hladina estrogenu klesá, dochází u mnoha žen k řídnutí vlasů nebo jejich vypadávání. Hormonální substituční léčba estrogenem a progesteronem může pomoci tento efekt zmírnit.

Androgeny a antiandrogeny

Vysoké hladiny androgenů, jako je testosteron, mohou vést k řídnutí nebo vypadávání vlasů, zejména u lidí s genetickou predispozicí k androgenní alopecii, tedy plešatosti. Androgeny totiž mohou zkrátit cyklus růstu vlasů a zmenšit vlasové folikuly.

Testosteron se jako hormon přirozeně vyskytuje u mužů i žen. Hraje důležitou roli při regulaci tělesného metabolismu, energetické hladiny, svalového rozvoje, sexuálních funkcí a celkového zdraví. Hladina testosteronu bývá při hormonální terapii upravována buď prostřednictvím injekcí, nebo náplastí, které se aplikují na kůži.

Hladina androgenů a antiandrogenů bývá upravována například při transgenderové hormonální terapii. Užívání antiandrogenů (např. spironolaktonu) v kombinaci s estrogenem může u transsexuálních žen snížit účinky testosteronu a potenciálně zpomalit nebo zvrátit androgenní vypadávání vlasů. U transsexuálních mužů užívajících testosteron může naopak docházet ke zvýšenému růstu ochlupení na obličeji a na těle a potenciálnímu řídnutí vlasů na hlavě.

Hormony štítné žlázy

Růst vlasů ovlivňují i hormony štítné žlázy. Nadměrná (hypertyreóza) i nedostatečná (hypotyreóza) hladina těchto hormonů může vést k vypadávání vlasů. Hormonální terapie může vyrovnat jejich hladinu a zlepšit tak zdraví vlasů a omezit jejich vypadávání.

Stresový hormon

Stejně jako u jiných typů onemocnění je i pro zdraví a kvalitu vlasů zásadní vyhýbat se stresu. Zvýšená hladina kortizolu, tedy stresového hormonu, způsobená stresem nebo některými zdravotními stavy totiž může opět vést k vypadávání vlasů. Hormonální léčba zaměřená na snížení hladiny kortizolu může zlepšit zdraví i růst vlasů.

425

Provedených transplantací s Newhair

Zvládání vedlejších účinků hormonální terapie

Nežádoucí účinky hormonální léčby mohou trvat jen krátce nebo mohou přetrvávat až do konce léčby. V určitých případech se může stát, že přetrvávají i po jejím skončení.

Ke zvládnutí léčby i jejich nežádoucích účinků, tedy i snížení rizika vypadávání vlasů, může pacientovi pomoci cvičení, dostatek pohybu i odpočinku, zdravá a vyvážená strava, omezení alkoholu a kouření, dostatečná hydratace, snížení hladiny stresu a podobně. Během hormonální léčby vám může pomoci také sociální a emocionální podpora

Lékař může také pacientovi doporučit přidat k běžné stravě doplňky stravy, jako je biotin, železo, zinek a omega-3 mastné kyseliny, které zvýší vstřebávání živin a budou působit proti účinkům snižování hladiny hormonů. V některých případech mohou být doplňky stravy prospěšné a eliminovat nebo snížit potřebu hormonální terapie.

Podívejte se na naše reference