Vlasy a strava: Jaká výživa může podpořit růst vlasů po transplantaci?

Chcete mít jistotu, že po transplantaci vlasů děláte všechno pro to, aby vlasy vyrostly a zesílily co nejrychleji? Pak se kromě šetrné péče zaměřte i na svůj jídelníček. Některé vitamíny, minerály a další živiny totiž s vlasy dokážou téměř zázraky. Které to jsou?

Jak rostou vlasy

Než se pustíme do toho, které potraviny jsou po transplantaci vlasů vhodné a nevhodné, je dobré porozumět samotnému růstu vlasů. Jen tak budete schopni zařadit do svého života správné (nejen) stravovací návyky, které vašim vlasům pomohou ke zdravému a rychlému růstu – ať už bezprostředně po transplantaci, nebo dlouho po ní.

Růstový cyklus vlasu

Tím prvním, co je potřeba znát, je růstový cyklus vlasů. To vám navíc pomůže pochopit některé příčiny nadměrného vypadávání vlasů a to, jakým způsobem vlasy vypadávají – včetně toho, proč se třeba ztráta vlasů ze stresu projevuje s několikaměsíčním zpožděním.

Vlasy vyrůstají z váčků, které jsou umístěné v pokožce a nazývají se vlasové folikuly. Ty procházejí neustále se opakujícím cyklem, během nějž z nich vyrůstají a nakonec vypadávají stále nové a nové vlasy. Tento cyklus se opakuje ve třech fázích:

Anagenní fáze růstového cyklu

Nejdelší a nejpříjemnější je anagenní (růstová) fáze, ve které folikul aktivně produkuje nový vlas. Ten po celou dobu trvání této fáze roste do délky, což může trvat zhruba od 2 do 7 let.

Katagenní fáze růstového cyklu

Další fází je katagenní neboli přechodná. Trvá asi 2 až 3 týdny, během kterých vlas přestává růst a vlasový folikul se postupně smršťuje.

Telogenní fáze růstového cyklu

Třetí fázi je telogenní (klidová). Trvá 3 až 4 měsíce, kdy vlas stále zůstává na svém místě, ale už aktivně neroste a vlasový folikul se připravuje na tvorbu nového vlasu. Na konci telogenní fáze vlas konečně vypadává – můžete se setkat i s pojmem exogenní fáze, který označuje právě tento moment.

Co ovlivňuje růst vlasů

Při růstu vlasů nejde jen o stravování. A v některých případech bohužel nejde ani o ostatní aspekty, které můžeme v životě ovlivnit. To, jak rychle a zdravě vlasy porostou, případně kdy a jak budou vypadávat, určuje celá řada faktorů. K těm nejvýraznějším patří:

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Které živiny jsou pro vlasy důležité

Pro zdravý růst vlasů je důležitá především vyvážená strava bohatá na dostatek živin, které potřebuje celé tělo. Pokud se totiž organismu jako takovému nedostává všechno, co potřebuje, začne omezovat procesy, které nutně nepotřebuje k přežití – a růst vlasů rozhodně patří mezi ně. V první řadě proto vždy myslete na celkově zdravou a pestrou stravu. Existují ale některé živiny, které mohou k růstu vlasů přispět o něco více než ostatní.

Bílkoviny

Vlasy jsou tvořeny především bílkovinami, které tvoří jejich strukturu a podporují pevnost vlasových vláken. Je proto logické, že bílkoviny by ve vaší stravě rozhodně neměly chybět, pokud chcete podpořit růst vlasů. Konzumace stravy bohaté na bílkoviny může pomoci urychlit pooperační hojení a podpořit lepší růst transplantovaných vlasových folikulů.

Naopak nedostatek bílkovin ve stravě může být spojen s poklesem kvality vlasů. V takovém případě můžete očekávat zvýšenou suchost, lámavost, nižší odolnost a dokonce nadměrné vypadávání.

Vitamíny

Zdravý růst vlasů se neobejde ani bez dostatečného přísunu vitamínů. Z těch nejvýznamnějších jsou to vitamíny A, B, C a D.

Vitamín A

Vitamín A se podílí na stimulaci tvorby kožního mazu v pokožce hlavy, a zabraňuje tak jejímu vysoušení a svědění. Právě to patří po transplantaci vlasů k největším nepříjemnostem, a vitamín A tak může pomoci předejít škrábání, které by mohlo transplantované vlasové folikuly poškodit. Vlasy jsou pak navíc díky vitamínu A méně lámavé a méně se třepí.

Vitamín B

Velkou roli hrají i vitamíny B komplexu – konkrétně vitamín B7, B3 a B5. Biotin (vitamín B7) se podílí na tvorbě keratinu, který tvoří strukturu vlasů, a dělá tak vlasy pevnější a silnější. K tomu přispívá i niacin (B3), který zároveň společně s kyselinou pantotenovou (vitamínem B12) podporuje prokrvení pokožky hlavy. Vitamíny B navíc podporují hojení, což po zákroku přijde vhod.

Vitamín C

Vitamín C je známý zejména pro své antioxidační účinky, které chrání vlasové folikuly před působením vnějších vlivů. Kromě toho hraje důležitou roli v syntéze kolagenu, který vlasům dodává sílu a pružnost, a pomáhá vstřebávat železo – o jehož vlivu na vlasy se dočtete níže.

Vitamín D

V neposlední řadě je potřeba zmínit i vitamín D, který se v těle stará mimo jiné o to, aby vlasové folikuly správně procházely růstovým cyklem. Navíc reguluje proliferaci a diferenciaci keratinocytů, buněk, které jsou zodpovědné za produkci keratinu.

425

Provedených transplantací s Newhair

Minerály

Kromě vitamínů nezapomínejme ani na minerály. Největší roli v růstu vlasů hrají železo a zinek.

Železo

Železo podporuje tvorbu hemoglobinu, který přenáší kyslík do vlasové pokožky a vlasových folikulů, a posiluje imunitní systém vašeho těla. Jeho nedostatek může vést k anémii, tedy chudokrevnosti, která se projevuje mimo jiné vypadáváním vlasů.

Zinek

Zinek v těle přispívá k tvorbě kolagenu, což  napomáhá regeneraci buněk a obnově tkání po transplantaci vlasů. Kromě toho se podílí na vstřebávání některých dalších důležitých vitamínů a minerálů.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny mají významné protizánětlivé účinky, které pomáhají udržet po transplantaci zdravé prostředí vlasové pokožky. Navíc podporují krevní oběh, a lepší prokrvení vlasové pokožky znamená větší přísun kyslíku a živin do vlasových folikulů. Vlasy jsou díky omega-3 mastným kyselinám silnější, odolnější a méně náchylné k lámavosti a třepení.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Jaká strava podpoří růst vlasů po transplantaci

Odpověď na otázku, jakou stravou můžete podpořit růst vlasů po transplantaci, je nyní celkem jednoduchá: stravou, která bude obsahovat vysoký podíl výše zmíněných živin. Měla by být bohatá na bílkoviny, vitamíny A, B, C a D, zinek, železo a omega-3 mastné kyseliny. Měla by ale také být zdravá, pestrá a vyvážená. Co byste tedy konkrétně měli do svého jídelníčku po transplantaci vlasů zařadit?

  • Libové maso (kuřecí, krůtí)
  • Ryby (losos, tuňák, makrela, sardinky)
  • Ústřice
  • Vejce
  • Bobulovité ovoce (jahody, borůvky, maliny)
  • Paprika
  • Listová zelenina
  • V menší míře červené maso pro obsah železa
  • Ořechy a semínka (dýňová, chia, lněná, konopná)
  • Fazole a čočka
  • Tofu
  • Spousta vody

Jakým potravinám se po transplantaci vyhnout

Kromě potravin, které mohou podpořit růst vlasů a urychlit hojení pokožky hlavy, existují i takové, kterým je lepší se alespoň dočasné vyhýbat. Obecně se jedná o jídla s vysokým obsahem sodíku, tedy příliš slaná jídla. Sodík totiž způsobuje zadržování vody v těle, což by mohlo zhoršit už tak nepříjemné pooperační otoky. Stejně tak kořeněná jídla a alkoholické nebo kofeinové nápoje vám mohou uškodit.

Čemu se při stravování vyhnout?

  • Zpracované maso (slanina, salám, párky)
  • Sýr
  • Chipsy, oříšky a další slané pochutiny
  • Smažená jídla
  • Dochucovadla s vysokým obsahem sodíku (sójová omáčka, kečup, salátové dresinky)
  • Alkohol
  • Káva

Turecké jídlo po transplantaci?

Většina našich klientů využívá příležitosti a spojuje transplantaci vlasů s prohlídkou turecké metropole Istanbulu. A pokud jste v Istanbulu někdy byli, pak dobře víte, že všudypřítomné turecké jídlo, jehož vůně se line instabulskými uličkami, patří k největším lákadlům.

A máme pro vás dobrou zprávu: ani po transplantaci se nemusíte v ochutnávání místní kuchyně příliš omezovat a můžete si užít vše, co vám návštěva Turecka nabízí. Přesto ale doporučujeme vyhýbat se příliš slaným nebo kořeněným jídlům, která by mohla způsobit podráždění a zadržování vody – toho budete mít krátce po zákroku už tak dost.

Doplňky stravy pro rychlejší růst vlasů

Pokud máte pocit, že všechny tyto živiny, vitamíny a minerály nedokážete do své stravy po transplantaci vlasů začlenit v dostatečném množství, nezoufejte. Jednoduchým řešením, které vám s tím může pomoci, jsou doplňky stravy.

Než opustíte kliniku v Turecku, lékaři vás vybaví balíčkem, který obsahuje kosmetiku a vitamíny na první měsíc po zákroku. Tu nejdůležitější výživu bezprostředně po transplantaci tak vaše vlasy dostanou. A pokud jim ji budete chtít dopřávat i nadále (což rozhodně doporučujeme), stačí si vybrat kvalitní doplňky s biotinem, železem, omega-3 mastnými kyselinami a dalšími živinami, které vlasům ve vaší stravě mohou chybět.

Tip: Hledáte doplněk stravy pro rychlejší růst vlasů? Prohlédněte si vlasové vitamíny v našem e-shopu!

Podívejte se na naše reference