Hormonální nerovnováha a vypadávání vlasů: Jak to všechno souvisí?

Hormonální nerovnováha s sebou může přinášet spoustu změn – ať se jedná o výkyvy spojené s věkem, těhotenstvím, stresem, nebo onemocněním endokrinního systému. Tyto změny se mohou týkat mimo jiné i růstu a vypadávání vlasů. Přečtěte si, jak souvisí hormonální (ne)rovnováha s vypadáváním vlasů a které hormony v něm hrají největší roli.

Role hormonů v růstu vlasů

Než se pustíme do vztahu mezi hormony, jejich rovnováhou a vypadáváním vlasů, je nutné porozumět tomu, jak vlasy rostou. To se odehrává v opakujících se cyklech, během nichž se střídají tři fáze: růstová, přechodná a klidová.

Anagenní (růstová) fáze

Během této fáze probíhá aktivní růst vlasu. Vyznačuje se rychlým dělením a diferenciací buněk ve vlasovém folikulu, díky čemuž se poté tvoří samotný vlas. To, do jaké délky vlas naroste, záleží na délce této fáze, která je u každého člověka trochu jiná.

Délka anagenní fáze se také liší podle toho, kde se vlasový folikul nachází. Zatímco v případě vlasů se jedná o 3–5 let, u ochlupení na těle nebo řas a obočí je tato fáze mnohem kratší.

Katagenní (přechodná) fáze

Jakmile růstová fáze skončí, přechází vlasový folikul do katagenní fáze. Ta je krátká, trvá přibližně 10 dní, a vlasový folikul se během ní začne smršťovat a přestává produkovat vlas. Vlas se začne připravovat na vypadnutí a vlasový folikul se chystá na odpočinkovou fázi.

Telogenní (klidová) fáze

Katagenní fáze skončí přechodem vlasového folikulu do telogenní fáze. Folikul je během ní neaktivní. Vlas neroste, ale typicky ani nevypadává. Vlasový folikul se připravuje na to, že celý cyklus začne odznova. Telogenní fáze trvá asi tři měsíce, přičemž na jejím konci vlas konečně vypadne a vlasový folikul se vrací zpět do anagenní fáze. Někteří odborníci tuto fázi rozdělují na telogenní (kdy je vlasový folikul v klidu) a exogenní (při níž vypadne vlas). 

Přečtěte si také náš článek: Kolik má člověk vlasů a jak probíhá jejich růst

Přehled klíčových hormonů

Růstový cyklus vlasů je poměrně složitý mechanismus, na kterém se podílí vícero různých tělesných pochodů a látek, včetně některých hormonů. Mezi ty, které do růstu a vypadávání vlasů mohou zasahovat nejvíce, patří testosteron, estrogen, progesteron, hormony štítné žlázy a kortizol.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Androgeny a vypadávání vlasů

O tom, že androgeny hrají ve vypadávání vlasů velkou roli, už jste možná slyšeli. Konkrétně se jedná o hormony testosteron a  jeho derivát dihydrotestosteron (DHT). Androgeny, zejména DHT, se vážou na androgenní receptory v různých tkáních v těle, zejména v prostatě, kůži a vlasových folikulech. Za normálních okolností je tento hormon důležitý pro rozvoj sekundárních pohlavních znaků, a to nejen u mužů, ale v menší míře i u žen.

Pokud ale dojde ke zvýšení hladiny DHT v těle, případně u jedinců s genetickou predispozicí k vyšší citlivosti folikulů na působení tohoto hormonu může vazba dihydrotestosteronu na androgenní receptory na vlasových folikulech vést k jejich zmenšování. Miniaturizované folikuly mohou produkovat slabší a kratší vlasy, až je nakonec přestanou produkovat úplně.

Přírodní DHT blokátory

Existují ale i způsoby, jak nadměrnému množství DHT v těle zabránit. Je možné k tomu využít takzvané DHT blokátory. Jsou to látky, které působí na aktivitu enzymu 5-alfa-reduktázy. Ten totiž může za to, že se testosteron v těle přeměňuje na dihydrotestosteron. Výsledkem je snížení hladiny DHT a stím související zpomalení vypadávání vlasů.

Zajímá vás více informací o přírodních DHT blokátorech? Přečtěte si také náš článek: 5 přírodních DHT blokátorů

Estrogen, progesteron a jejich vliv na růst vlasů

Velký vliv na růst a vypadávání vlasů mají také dva ženské pohlavní hormony, estrogen a progesteron. Na rozdíl od androgenů jsou ale jejich účinky primárně pozitivní – tedy dokud je jich dostatek.

Estrogen má schopnost stimulovat produkci růstových faktorů a zvyšovat průtok krve vlasovou pokožkou, která vyživuje vlasové folikuly a podporuje jejich růst. Kromě toho “soutěží” s androgeny o vazbu na androgenní receptory ve vlasových folikulech a může snižovat jejich citlivost na působení androgenů, čímž zabraňuje miniaturizaci vlasových folikulů. Účinky progesteronu nejsou sice tak dobře zmapovány, ale je známo, že působí synergicky s estrogenem a pomáhá při zachování celkové hormonální rovnováhy.

Hormonální změny v těhotenství a menopauze

Proto je například těhotenství, během nějž stoupají hladiny hormonů estrogenu a progesteronu, charakteristické výrazným zlepšením v růstu, lesku i kvalitě vlasů. Naopak po porodu, kdy se hladiny těchto hormonů drasticky změní, může dojít k náhlým problémům s vypadáváním vlasů. Ty se ovšem samy po nějaké době většinou spraví. Pokles hladin estrogenu a progesteronu je typický také pro období menopauzy, což je příčinou řídnutí vlasů, kterého si většina žen v tomto věku všimne.

425

Provedených transplantací s Newhair

Hormony štítné žlázy a jejich souvislost s vlasy

Hormony štítné žlázy trijodtyronin (T3) a tyroxin (T4) jsou zcela zásadní pro celou řadu procesů v těle. Pokud je činnost štítné žlázy narušena, ať její nadprodukcí (hypertyreózou), nebo nedostatečnou produkcí (hypotyreózou), může to mít dopad právě i na růst vlasů.

V případě snížené aktivity štítné žlázy (hypotyreóza) dojde ke zpomalení metabolismu a narušení funkce vlasových folikulů. Vlasy začnou být jemnější a lámavější a může se objevit difúzní vypadávání. Pokud je štítná žláza naopak příliš aktivní (hypertyreóza), metabolismus a buněčná aktivita se zvýší. V tomto případě vlasy spíše řídnou.

Kortizol a vypadávání vlasů způsobené stresem

Kortizol, který je známý také jako stresový hormon, je produkován v nadledvinách v reakci na nadměrný stres. V přiměřeném množství nemá na růst vlasů nijak významný vliv, ale pokud k jeho produkci dochází dlouhodobě vlivem chronického stresu, případně pokud dojde k extrémně stresové situaci, může se stát výraznou příčinou vypadávání vlasů.

Telogenní efluvium

Když je tělo ve stresu, má tendenci zaměřit se primárně na ty nejdůležitější funkce – k nimž růst vlasů zkrátka nepatří. Zvýšené hladiny hormonu kortizolu pak donutí větší množství vlasových folikulů k tomu, aby předčasně přešly do telogenní (klidové) fáze růstového cyklu. Takový stav se nazývá telogenní efluvium.
Dobrou zprávou ovšem je, že jakmile stresová situace poleví, stav se sám postupně upraví a vlasy se vrátí k normálu. Tou špatnou je, že celý tento proces se řídí růstovým cyklem a jeho tempem. Vypadání vlasů se tak obvykle objeví zhruba tři měsíce potom, co vznikla jeho příčina, ačkoliv samotný stres už tou dobou možná zmizel.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Jak řešit vypadávání vlasů způsobené hormony

Správné řešení vypadávání vlasů způsobeného hormonální nerovnováhou záleží na mnoha faktorech. V první řadě samozřejmě na konkrétní příčině, ale také na rozsahu a závažnosti vypadávání vlasů. Kromě zdravého životního stylu a péče o vlasy, které byste ovšem měli dodržovat i bez vypadávání vlasů, existují tři hlavní řešení.

Řešení základní příčiny

U vypadávání vlasů způsobeného hormonální nerovnováhou je prvním krokem vždy identifikace základní příčiny – a pokud je to možné, její řešení. Záměrně ovšem uvádíme pokud je to možné. Pokud za vypadáváním vlasů stojí například porucha funkce štítné žlázy, případně nadbytek stresového hormonu kortizolu, je možné stav upravit a zvrátit tak i vypadávání vlasů. U menopauzy nebo androgenní alopecie to ale může být náročnější, někdy dokonce i nemožné.

Lokální léčba

Jedním ze způsobů léčby vypadávání vlasů jsou také lokální přípravky. Ty se aplikují přímo na pokožku hlavy, kde působí přímo na postižená místa. Jedná se například o léky minoxidil, finasterid, případně také kortikosteroidy. U lokální léčby je však potřeba počítat s tím, že si na výsledky můžete nějakou dobu počkat a že je po tu dobu budete muset používat opravdu pravidelně.

Transplantace vlasů

Ráznějším, zato ale trvalým řešením může být transplantace vlasů. Pokud vás trápí vypadávání vlasů způsobené nezvratnými stavy, jako je androgenní alopecie, řídnutí vlasů spojené s menopauzou a podobně, může být transplantace tím nejefektivnějším řešením.

Transplantace vlasů je bezbolestný zákrok, při kterém se odebírají vlasové štěpy z oblasti, ve které je jich dostatek (typicky po straně hlavy) a přemisťují se tam, kde se vypadáváním vlasů projevuje nejvíce. Na finální výsledky si sice budete muset počkat několik měsíců po zákroku, ale jakmile se objeví, už s nimi můžete počítat navždy.

Přečtěte si více o tom, jak probíhá transplantace vlasů: Transplantace vlasů – co to je a jak probíhá

Podívejte se na naše reference