Genetické testování pro předpověď
vypadávání vlasů

K nejčastějším příčinám vypadávání vlasů patří genetické predispozice. A tak se nabízí otázka: je možné ztrátu vlasů předvídat na základě genetického testování? I když to není zdaleka tak jednoduché, genetické testování může být do určité míry přínosné. Pojďme se na geneticky podmíněné vypadávání vlasů jeho testování a jeho léčbu podívat zblízka.

Co je vypadávání vlasů

Jako vypadávání vlasů nebo také alopecie se nazývá proces úplné nebo částečné ztráty vlasů. Obvykle jím máme na mysli vlasy na hlavě, ale stejné potíže mohou postihnout i ochlupení kdekoliv jinde na těle včetně řas, vousů nebo obočí. Ztráta vlasů může být dočasná nebo trvalá, záleží na jejích příčinách a závažnosti.

Přečtěte si také náš článek: Kolik má člověk vlasů a jak probíhá jejich růst

Příčiny vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je komplexní proces, za kterým může stát řada různých příčin. V úvodu už jsme prozradili, že mezi ně patří genetické predispozice, to ale zdaleka není jediný důvod ztráty vlasů.

Hormonální změny

Hormonální změny jsou velmi častou příčinou vypadávání vlasů zejména u žen. Mohou být způsobeny onemocněním, jako je například syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo potíže se štítnou žlázou (hypertyreóza i hypotyreóza). K vypadávání vlasů může také docházet po porodu a během menopauzy.

Zdravotní stav a léky

Vypadávání vlasů se může objevit i jako příznak některých onemocnění nebo vedlejší účinek léčby. Příkladem jsou různé kožní poruchy, infekce vlasové pokožky nebo autoimunitní onemocnění alopecia areata. Tak diabetes či lupus mohou narušit normální cykly růstu vlasů, což vede k jejich vypadávání.

Negativní vliv na růst vlasů mohou mít i některé druhy léčby. Nejčastěji se s vypadáváním vlasů můžeme setkat po léčbě chemoterapií nebo radioterapií, ale také léky na vysoký tlak, depresi či artritidu mohou mít tento efekt.

Stres

Vlas mohou vypadat i vlivem stresu. Souvisí to s působením stresového hormonu kortizolu na činnost vlasových folikulů. Zjednodušeně řečeno – stres dokáže vlasové folikuly přinutit, aby ve velkém předčasně přešly do klidové fáze, která končí vypadnutím vlasu.

Výsledkem je, že zhruba 2–3 měsíce po stresové situaci (s ohledem na růstový cyklus vlasu) dojde k vypadnutí většího množství vlasů naráz. Dobrou zprávou ale je, že pokud stres již pominul, vlasy se postupně vrátí do normálu.

Nedostatek výživy

Vlasové folikuly ke svému správnému fungování potřebují dostatek živin. Pokud máte zdravou a vyváženou stravu, pak jim většinu těchto živin zvládnete bez problému dodat z jídla, případně lze přidat doplňky stravy.

Jakmile ale tělu nebudete všechny tyto živiny, vitamíny a minerály dodávat v dostatečném množství, může se to podepsat právě na vypadávání vlasů. Jedná se zejména o železo, bílkoviny, vitamíny D a B, zinek a selen. Nezdravě vypadajícími vlasy se ale může projevit i strava, která je celkově chudá na důležité živiny – tělo totiž v takovém případě dodává živiny nejdříve životně důležitým orgánům, ke kterým vlasy nepatří.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Vliv genetiky na vypadávání vlasů

O tom, že genetika má vliv na vypadávání vlasů, už dnes není pochyb. Často se dokonce hovoří o „genu plešatosti“, tedy androgenním receptorů na chromozomu X. A kdyby to bylo takhle jednoduché, bylo by to fajn – plešatění bychom dokázali přesně předpovědět a pravděpodobně ho i poměrně efektivně eliminovat. Ale ono samozřejmě nezáleží jen na jediném genu a situaci je o něco komplikovanější.

Androgenní alopecie

Typ vypadávání vlasů, který je ovlivněn genetickými predispozicemi, se označuje jako androgenní alopecie nebo mužská a ženská plešatost. Vyznačuje se postupným řídnutím vlasů, které se obvykle řídí předvídatelným vzorem. U mužů se většinou projevuje ustupováním linie vlasů z čela, tvorbou tzv. koutů a řídnutím vlasů na temeni hlavy, u žen se obvykle objevuje jako rovnoměrné řídnutí vlasů po celé hlavě.

Co je to gen plešatosti?

Za viníka vypadávání vlasů se nejčastěji označuje tzv. AR gen na chromozomu X. AR gen produkuje androgenní receptory, které se pak vážou na androgeny, jako je například hormon dihydrotestosteron. Když se DHT na tyto receptory ve vlasových folikulech naváže, může u geneticky náchylných jedinců vyvolat biologickou reakci, která ovlivňuje růst vlasů. To znamená, že způsobí miniaturizaci folikulů, zkrácení růstové fáze vlasu a zvýšené vypadávání.

Přečtěte si také náš článek: 5 přírodních DHT blokátorů

Protože se jedná o gen na chromozomu X, až donedávna se za genetické predispozice k vypadávání vlasů vinily matky, od nichž muži dědí chromozom X. A je pravda, že v tomto smyslu se sklony k plešatění skutečně dědí z matčiny strany. Ale jak jsme zmínili, nic není tak jednoduché. Na chromozomu X se nachází celkem 6 genů, u nichž se prokázala spojitost s vypadáváním vlasů. Celkem jsme tuto souvislost ovšem zatím prokázali u 63 různých genů – a z toho dědíme po matce skutečně jen malý zlomek. 

Genetické testování vypadávání vlasů

Když už nyní dobře víme, že vypadávání vlasů souvisí s genetikou, nabízí se otázka, zda je možné ho pomocí genetické analýzy také spolehlivě předpovědět. Tak jednoduché to ale není. Stále totiž úplně přesně nevíme, které konkrétní geny za ztrátou vlasů stojí – a tím pádem není možné provádět stoprocentně spolehlivé testování.

Testy předpokladů k vypadávání vlasů

Testy, které zkoumají geny, o jejichž souvislosti s vypadáváním vlasů už víme, ale přesto existují. Spočívají v odběru vzorku DNA a jeho analýze v laboratoři pomocí různých technik, jako je polymerázová řetězová reakce nebo genotypové matice. Nálezy jsou poté porovnávány se známými genetickými profily spojenými s vypadáváním vlasů. Z výsledků je pak možné zjistit, jaké má člověk predispozice k vypadávání vlasů, ale také detailnější informace o konkrétních genech a variantách a případná doporučení pro preventivní opatření nebo léčbu.
K nejznámějším testům geneticky podmíněného vypadávání vlasů patří:
  • TrichoTest
  • Health + Ancestry
  • MyHeritage DNA
  • HairDX

Přečtěte si také náš článek: Role genetiky ve vypadávání vlasů a jejich obnově

425

Provedených transplantací s Newhair

Jak řešit geneticky podmíněné vypadávání vlasů

Geneticky podmíněné vypadávání vlasů je charakteristické tím, že na rozdíl od jiných typů nelze eliminovat jeho příčinu – své genetické predispozice nezměníte. Přesto existuje několik efektivních způsobů, jak vypadávání vlasů způsobené genetickými sklony zpomalit nebo dokonce zvrátit.

Minoxidil

Minoxidil je lék, který je známý svými vazodilatačními účinky. To znamená, že roztahuje cévy a umožňuje větší průtok krve, mimo jiné k vlasovým folikulům. K těm pak může proudit větší množství živin a kyslíku, což se projeví růstem zdravějších, silnějších vlasů.

Minoxidil obvykle seženete ve formě roztoku nebo pěny, která se aplikuje lokálně na pokožku hlavy. Výhodou je jeho vysoká účinnost, ale je potřeba dodržovat pravidelné nanášení. Když minoxidil přestanete aplikovat, stav se vrátí do normálu.

Transplantace vlasů

Velmi účinným řešením, které si poradí i s geneticky podmíněným vypadáváním vlasů, je transplantace. Spočívá v přesunu vlasových štěpů (folikul) z místa, kde je jich dostatek, do míst, kde jsou potřeba (tam, kde dochází k nejvýraznějšímu vypadávání vlasů).

Jedná se o jednoduchý zákrok, který se provádí pod lokální narkózou. To znamená, že pacient je po celou dobu při vědomí, ale necítí žádnou bolest. Rekonvalescence po transplantaci trvá několik týdnů a na konečné výsledky je potřeba počkat i rok (vlasy ale začnou růst už mnohem dříve). Výhodou je, že se transplantace nemusí opakovat. Stačí jeden zákrok, a problém s vypadáváním vlasů je vyřešení jednou provždy.

Podívejte se na naše reference