Už jste si pro svou transplantaci vlasů vybrali tu nejlepší společnost, nejlepší kliniku a teď chcete vybrat i to nejlepší roční období? Anebo možná nemáte tak úplně na výběr a transplantaci vlasů zkrátka budete muset stihnout během letní dovolené? Tak jako tak vás nejspíš napadá, zda je léto pro transplantaci vlasů vhodné, nebo zda je lepší kvůli horkému počasí, koupání a opalování odložit transplantaci na zimu. Pojďme se na to podívat!
Co je to transplantace vlasů
Transplantace vlasů je chirurgický zákrok, jehož cílem je obnovit růst vlasů v místech, kde dochází k jejich řídnutí nebo vypadávání. Nejčastějším důvodem k transplantaci vlasů u mužů i u žen je tzv. androgenní alopecie, tedy geneticky a věkově podmíněné vypadávání vlasů.
Jak transplantace vlasů probíhá
Při transplantaci vlasů se nejprve odebírají vlasové štěpy z tzv. dárcovské oblasti. Jedná se o místa, na kterých je vypadávání vlasů obvykle mírnější, a tím pádem obsahují dostatek zdravých folikulů. Typicky jsou to boční části hlavy nebo zátylek.
Na naší klinice se k odebírání a přemisťování štěpů využívají dvě z nejmodernějších metod – FUE a DHI. Existují mezi nimi drobné rozdíly v tom, jakým způsobem se s odebranými folikuly zachází, ale obě jsou shodně bezpečné, vedou k přirozeně vypadajícímu výsledku a nezanechávají jizvy.
Přečtěte si více o tom, jaké jsou rozdíly mezi metodou FUE a DHI
Odebrané štěpy se ukládají do speciálního roztoku a před dalším krokem se nejprve čistí. Následuje jejich přesun do příjemcovské oblasti, tedy tam, kde vlasy nadměrně vypadávají a řídnou – typicky oblast koutů a temeno hlavy.
Celý zákrok trvá přibližně šest hodin a probíhá pod lokální anestezií. To znamená, že pacient je celou dobu při vědomí a mezi odběrem a umístěním štěpů si dokonce pochutná na obědě, ale zákrok je pro něj naprosto bezbolestný.
Rekonvalescence po transplantaci vlasů
Důvodem, proč si někteří pacienti kladou otázku, zda je transplantace vlasů vhodná v létě, je rekonvalescence, která následuje po zákroku. Po transplantaci proto pacient vždy absolvuje krátkou schůzku s lékařem, který mu podrobně vysvětlí, jak o transplantované vlasy pečovat, a vybaví ho vlasovými přípravky na prvních pár týdnů.
V prvních hodinách až dnech po zákroku je potřeba očekávat mírnou bolest, podrážděnost pokožky a otok. K mytí vlasů je zpočátku nutné přistupovat opatrně a v prvních týdnech se úplně vyhnout přímému proudu vody.
Přečtěte si také: Jak pečovat o transplantované vlasy?
Pokožka hlavy by se pár týdnů neměla příliš namočit, a to se nevztahuje jen na mytí a sprchování, ale také plavání nebo pocení. Je proto dobré vyhnout se náročnému cvičení a pobytu v horkém prostředí. Zároveň by pokožka po transplantaci neměla být vystavena přímému slunečnímu záření. To jsou hlavní důvody, proč někteří pacienti nepovažují léto za vhodné pro transplantaci vlasů.
Výhody transplantace vlasů v létě
Transplantace vlasů v létě může být v mnoha ohledech náročná a představovat určitý problém, ale rozhodně není vyloučena. Někteří naši klienti transplantaci vlasů v létě dokonce preferují. Jaké může mít výhody?
Rychlejší hojení po letní transplantaci
Velkou výhodou transplantace vlasů v létě je rychlejší hojení pokožky. V teplém prostředí se totiž zvyšuje cirkulace krve, a organismu má tak obecně lepší schopnost regenerace. Díky zvýšenému průtoku krve navíc dostávají vlasové folikuly více živin, a vlasy tak dorůstají rychleji.
Kratší vlasy jsou v létě praktické
Většina mužů si před transplantací oholí hlavu. Je to tak praktičtější pro samotný zákrok i pro rovnoměrný vzhled, až začnou vlasy dorůstat. A v létě nebude oholení vlasů budit takovou pozornost.
V kšiltovce nebude letní transplantace poznat
V létě nosí většina mužů venku kšiltovku, a tak nebude nijak podezřelé, když v ní vyrazíte také. (Dbejte ale pokynů lékaře, kšiltovku byste neměli nasazovat hned po transplantaci.) Zvládne zakrýt i vypadávání vlasů, které v prvních měsících po transplantaci nastává.
Letní transplantace místo dovolené
Léto je časem dovolených. Vzít si volno na transplantaci je proto jednodušší, a navíc ho můžete spojit s příjemnou dovolenou v Turecku.
Přečtěte si také: Nejčastější mýty o transplantaci vlasů
Nevýhody transplantace vlasů v létě
Co jeden vnímá jako výhodu, může být pro jiného nevýhoda. Transplantace vlasů v létě s sebou samozřejmě přináší také několik překážek a potenciálních nepříjemností.
Pocení hlavy po transplantaci v létě
Pokožka hlavy by se v prvních týdnech po zákroku neměla zpotit. To znamená, že by se pacient měl vyhýbat intenzivnímu cvičení, ale také příliš horkému prostředí – což může být uprostřed léta docela problém. Omezení pocení po transplantaci v létě vyžaduje dočasné změny v životním stylu i rozvrhu.
Vystavení slunečnímu záření
Stejně jako by se pokožka hlavy neměla po transplantaci vlasů zpotit, tak by neměla být vystavena UV záření. Je náchylnější ke spálení, které by navíc mohlo poškodit implantované vlasové štěpy. A to může být v létě, kdy slunce svítí téměř každý den, náročné. Ochrana pokožky před slunečním zářením po transplantaci vlasů v létě tak vyžaduje více snahy a plánování než v jiných ročních obdobích.
Omezení letních aktivit po transplantaci
Dalším nepříjemným aspektem transplantace vlasů v létě může být výrazné omezení typických letních aktivit. Protože se pokožka hlavy nesmí nějakou dobu zpotit, namočit a spálit, je potřeba vynechat činnosti, jako je například plavání, potápění, sportování nebo opalování.
Co očekávat od transplantace vlasů v létě
Je jen na vás, zda si vyberete transplantaci v létě, nebo v jiném ročním období. Pokud se ale rozhodnete absolvovat transplantaci v létě, máme pro vás několik tipů, jak se na ni správně připravit a co od letní rekonvalescence očekávat.
Naplánujte si dovolenou
Ještě než vůbec vyrazíte na transplantaci vlasů, na celý zákrok včetně rekonvalescence se dobře připravte. Využijte teplého letního počasí, vezměte si po transplantaci pár dní volna navíc a zotavte se po zákroku třeba na chatě – nebo si protáhněte pobyt v Turecku!
Nezapomeňte ale plánovat dostatečně dopředu. V létě si dovolenou bere nejvíce lidí, a tak doporučujeme zařídit si v práci volno včas.
Vyhněte se fyzické aktivitě
Počítejte s tím, že se v létě po transplantaci vlasů nebudete hned moci zapojit do náročnějších aktivit. Pokud si neodkážete představit léto bez sportování, rádi vyrážíte na intenzivní túry nebo si nenecháte ujít vodu s přáteli, pak pro vás možná není léto na transplantaci vlasů vhodné.
Omezte pobyt na slunci
S tím souvisí také ochrana pokožky hlavy před slunečním zářením, což v létě vyžaduje extra dávku plánování a námahy. Rozvrhněte si den tak, abyste v tom nejprudším sluníčku ideálně nemuseli vůbec vycházet, nebo si alespoň pokaždé nasaďte kšiltovku. Po transplantaci vlasů v létě byste rozhodně měli na pár týdnů oželet intenzivní slunění.
Nezapomeňte na hydrataci
Během rekonvalescence po transplantaci vlasů je důležitá hydratace a v horkém letním počasí to platí dvojnásob. Po letní transplantaci vlasů proto věnujte zvýšenou pozornost dostatečnému pitnému režimu.
Přečtěte si také: Jak se připravovat na bezproblémovou transplantaci vlasů v Turecku
Ať se rozhodnete pro transplantaci vlasů v létě, nebo v zimě, základ zůstává stejný. Pokaždé je potřeba počítat s několika týdny rekonvalescence, po které se ovšem můžete těšit na růst hustých a zdravých vlasů – a to v každém počasí!