Jak pečovat o transplantované vlasy?

Konečný výsledek a kvalita vašich nových vlasů do značné míry závisí na správné pooperační péči. Proto byste neměli péči o vlasy a vlasovou pokožku hlavy po transplantaci podcenit. Pokud se o vlasy budete dobře starat po operaci i doma, urychlí se doba hojení a regenerace.

První mytí po transplantaci

Nejdůležitější je první mytí vlasů, během nějž nesmí být transplantované vlasy nijak narušeny. Poprvé vám vlasy umyjí při pooperačním vyšetření na klinice a provedou také instruktáž. Pokud si vlasy nebudete mýt správně, riskujete poškození implantovaných kořínků, a tím i ztrátu velkého množství nových vlasů.

Zpočátku si vlasy umývejte speciálními přípravky, které jste dostali přímo na klinice. Donorskou oblast myjte doporučeným šamponem tak, jak jste zvyklí. Můžete ji i lehce masírovat. Část hlavy s transplantovanými vlasy je však zapotřebí umývat se zvýšenou opatrností. V následujících 10 dnech si vlasy umývejte jednou denně.

Při prvních mytích buďte obzvláště opatrní. Na pokožku v oblasti transplantace nevyvíjejte přílišný tlak, vlasy omývejte zlehka a vyvarujte se jakémukoliv mechanickému poškození. Po každém mytí vlasy opláchněte dostatečným množstvím vlažné vody.

Vlasy opatrně vysušte přikládáním ručníku. Po pěti dnech od operace můžete používat i fén, ovšem pouze v režimu studeného vzduchu.

Přibližně po 10 dnech se vaše pokožka zbaví všech pooperačních strupů a můžete tedy začít používat vlastní šampon bez jakéhokoliv omezení. V prvních dvou týdnech se však nadále vyhýbejte vlasovým gelům, sprejům, lakům a tužidlům. Následující tři měsíce po zákroku si vlasy nebarvěte.

Průběh růstu nových vlasů

2‒4 týdny po transplantaci

Během prvních dvou až čtyř týdnů po operaci transplantované vlasy vypadají. Není potřeba se ničeho obávat, je to součást hojícího procesu.

3‒4 měsíce po transplantaci

Začnou vám viditelně růst nové vlasy, které budou zdravější a silnější. Každý měsíc vyrostou až o 10 mm. Postupně bude oblast hlavy s implantovanými kořínky zarůstat novými vlasy.

Do 12 měsíců od transplantace

Nové vlasy dorostou, a vy tak budete moci nosit navlas stejný účes jako tehdy, než proces plešatění odstartoval.