Vliv životního stylu
na vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů může mít mnoho příčin. Často ho způsobuje hormonální nerovnováha, onemocnění či stárnutí. Co si ale většina lidí neuvědomuje, je to, že zdraví a růst vlasů ovlivňujeme každý den svými návyky, zlozvyky a celkovým životním stylem. V tomto článku si představíme několik faktorů životosprávy, které mají na růst vlasů nejvýraznější vliv.

Role stravování na zdraví vlasů

Příliš velké množství cukru, málo bílkovin, nezdravé tuky i radikální diety, to všechno může do určité míry souviset s vypadáváním vlasů. Samotná strava sice vypadávání vlasů nezpůsobí, stejně jako ho nedokáže úplně napravit, může ale přispět k celkovému zdraví vlasů a podpořit jejich růst.

Bílkoviny

Dostatek bílkovin ve stravě je pro zdravé vlasy úplný základ. Vlasy jsou totiž tvořeny především keratinem, což je typ bílkoviny, která tvoří vnější vrstvu vlasového vlákna a zajišťuje jeho pevnost, strukturu a odolnost. 

K syntéze keratinu je ovšem potřeba dostatek aminokyselin, které získáváme z potravy. A pokud jich je v našem jídelníčku příliš málo, může se to projevit oslabením, vypadáváním a pomalým růstem vlasů. 

Minerály

Pro zdraví vlasů jsou důležité zejména železo, zinek a selen. Železo je důležitou součástí hemoglobinu, který přenáší kyslík z plic do zbytku těla, včetně vlasových folikulů. Pokud mají být vlasy zdravé, je potřeba zajistit folikulům dostatek živin a kyslíku. Ve chvíli, kdy tělo nemá dostatek železa, tělo směřuje dostupné zásoby do životně důležitých orgánů a připravuje folikuly o potřebné živiny, což může mít za následek řídnutí nebo vypadávání vlasů.

Zinek se podílí na mnoha buněčných funkcích, včetně syntézy DNA a bílkovin, jako je keratin. Podílí se také na správné funkci mazových žláz v okolí vlasových folikulů, které zajišťují dostatečnou hydrataci vlasové pokožky. Je-li v těle nedostatek zinku, může se to proto projevit řídnutím a vypadáváním vlasů. Nedostatek zinku může také narušit strukturu vlasových folikulů, což vede ke slabším vlasům náchylným k lámání.

Selen je silný antioxidant, který pomáhá chránit vlasové folikuly před poškozením způsobeným volnými radikály, které může vést k vypadávání vlasů. Přispívá také ke zdraví vlasové pokožky, například tím, že potlačuje růst kvasinek Malassezia, které mohou způsobovat svědění pokožky a vznik lupů.

Vitamíny

Také vitamíny jsou pro zdraví vlasů klíčové. K těm, kterým byste měli věnovat nejvíce pozornosti, patří vitamíny A, B (především biotin a vitamín B12), C, D a E. Pokud chcete předcházet nebo napravit vypadávání vlasů, měli byste právě těchto vitamínů přijímat dostatečné množství – ať už přímo ze stravy, nebo v podobě doplňků. 

  • Vitamín A podporuje tvorbu buněk a udržuje zdravou hladinu kožního mazu, který vlasům zajišťuje hydrataci. 
  • Biotin (vitamín B7) je klíčový pro tvorbu keratinu, bílkoviny, která tvoří vlasy, a podporuje růst a pevnost vlasů. 
  • Vitamín B12 se podílí na tvorbě červených krvinek, které zásobují vlasové folikuly kyslíkem. 
  • Vitamín C zvyšuje produkci kolagenu, který posiluje vlasy, a zlepšuje vstřebávání železa, čímž napomáhá optimální funkci vlasových folikulů. 
  • Vitamín D pomáhá regulovat cyklus vlasových folikulů. Dokáže stimulovat neaktivní folikuly a podpořit tak růst nových vlasů. 
  • Vitamín E působí jako antioxidant, který chrání vlasové folikuly před oxidačním stresem a zlepšuje prokrvení vlasové pokožky, čímž podporuje zdravější růst vlasů.

 

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Vypadávání vlasů ze stresu

Větší nebo dlouhodobý stres může mít na naše zdraví velmi výrazný vliv. Kromě jiných negativních projevů může v některých případech vést až k částečné nebo úplné ztrátě vlasů. Se stresem se nejčastěji pojí stavy jako telogenní efluvium, alopecia areata nebo trichotilomanie. 

Telogenní efluvium

Významný stres (například úmrtí blízké osoby, rozvod, ztráta zaměstnání) může vést k uvolňování stresových hormonů kortizolu a adrenalinu do takové míry, že naruší růstový cyklus vlasů a přimějí větší počet vlasových folikulů k tomu, aby přešly do klidové fáze cyklu. Ta se vyznačuje vypadnutím vlasu, který z folikulu vyrůstá. 

V klidové fázi se za běžných okolností nachází pouze 10–15 % vlasů najednou. Vlivem stresu do ní ale může přejít větší počet z nich, což vede k viditelné ztrátě vlasů. Dobrou zprávou ale je, že jakmile stresová situace pomine, vrátí se vlasy obvykle do normálu.

Alopecia areata

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění, které může vyvolat právě výrazný stres. Projevuje se náhlým, nejednotným vypadáváním vlasů a vznikem nepravidelných lysin nebo pruhů vypadaných vlasů. Vlasy mohou dorůst samy, ale léčba kortikosteroidy nebo jinou imunomodulační terapií může obnovu urychlit.

Trichotilomanie

V tomto případě nedojde sice k samovolnému vypadávání vlasů, ale přesto se jedná o ztrátu vlasů související se stresem. Trichotilomanie je psychická porucha, při které má jedinec nutkání vytrhávat si vlasy, a to především ve stresových situacích. To může způsobit i trvalé poškození vlasových folikulů, které nemusí být možné napravit. Léčba spočívá především v psychoterapii, která řeší základní příčinu. 

Spánek je pro vlasy důležitý

Klíčovým aspektem našeho zdraví je i kvalitní spánek. I když by se mohlo zdát, že s vlasy nemůže nijak souviset, opak je pravdou. Na jejich zdraví se spánek podílí hned několika způsoby.

Růst a regenerace vlasů

Během hlubokého spánku se tělo dostává do fáze obnovy a regenerace, která je klíčová pro obnovu poškozených buněk a tkání. A to se samozřejmě týká i vlasových folikulů. Při dostatku spánku dostávají folikuly čas na to, aby regenerovaly a zůstaly zdravé.

Hormonální rovnováha

Spánek pomáhá regulovat produkci klíčových hormonů, které ovlivňují růst vlasů, včetně melatoninu, kortizolu a pohlavních hormonů. Kromě toho pravidelný kvalitní spánek snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který může narušovat růstový cyklus vlasů.

Vstřebávání živin

Během spánku tělo také vstřebává živiny, vitamíny a minerály. Když tělu dopřáváte pravidelně kvalitní odpočinek, má čas vstřebávat a účinně využívat i živiny, které jsou důležité pro zdraví a růst vlasů. 

425

Provedených transplantací s Newhair

Vliv pohybu na zdraví vlasů

I když se ani v tomto případě nejedná o faktor, který by vypadávání sám způsobil či naopak zvrátil, pohyb má na zdraví vlasové pokožky a růst vlasů vliv. Hlavním důvodem je to, že se pohybem zvyšuje průtok krve celým tělem – včetně pokožky hlavy. A protože právě krví se k vlasovým folikulům dostávají potřebné živiny a kyslík, lepší cirkulace znamená spokojenější folikuly, z nichž pak vyrůstají zdravější a silnější vlasy. 

Pravidelný pohyb také snižuje stres, o kterém jsme se jako o faktoru při ztrátě vlasů zmínili v předchozích odstavcích. Kromě toho přispívá k vyrovnaným hladinám hormonů, podporuje lepší spánek a celkové zdraví organismu, které se na stavu vlasů vždy odrazí.

Jak životní prostředí ovlivňuje vlasy

Za zdravím a růstem vašich vlasů nestojí nutně vždy jen to, co děláte a konzumujete. I vaše životní prostředí na ně může mít významný vliv. A co hůř, tento faktor se velmi těžko reguluje. Je proto dobré alespoň vědět, na co si dávat pozor.

Sluneční záření

Dlouhodobé vystavení UV záření může vlasovou pokožku zbavit přirozených olejů a narušit strukturální proteiny uvnitř vlasového stvolu. To postupně vede k vysušení, zvýšené lámavosti vlasů a třepení konečků. Na přímém slunci je proto lepší používat vlasovou kosmetiku s UV ochranou a nosit čepici nebo klobouk.

Znečištění ovzduší

Látky jako prach, kouř a chemikálie, které zejména ve městech znečišťují ovzduší, se mohou při častém vystavení hromadit na pokožce hlavy. To vede k zánětům a ucpávání vlasových folikulů, ze kterých poté vyrůstají slabší vlasy náchylné k lámání a vypadávání. Prevencí tohoto problému je pravidelné mytí pokožky hlavy a zařazení dostatečného množství antioxidantů.

Teplotní extrémy

Vlasy může poškodit horko i zima, pokud se jedná o extrémní teploty. Mrazivé venkovní teploty a nízká vlhkost vzduchu, které jsou pro naše zimy typické, vysoušejí pokožku hlavy a zvyšují riziko lámání a třepení konečků. Naopak k poškození teplem nejčastěji dochází vlivem tepelného stylingu pomocí fénů, žehliček nebo kulem. Tomu se dá předcházet používáním tepelné ochrany vlasů, pokud se je chystáte fénovat či žehlit.

Jakým návykům se vyhnout

Na zdraví vlasů mají vliv i ty nejmenší zlozvyky, u kterých byste souvislost dost možná ani nehledali. Pokud je pro vás zdraví a růst vlasů prioritou, pak je rozhodně dobré vědět, co všechno je negativně ovlivňuje:

  • Vystavování vlasů vysokým teplotám při stylingu
  • Příliš časté mytí vlasů
  • Nedostatečný příjem bílkovin, vitamínů a minerálů
  • Kouření
  • Chronický stres a nedostatek spánku
  • Tahání za vlasy při rozčesávání a stylingu
  • Nošení příliš těsných účesů
  • Drhnutí ručníkem při sušení
  • Používání agresivních vlasových přípravků

Podívejte se na naše reference