Alopecia areata: Jak ji poznat a co s ní můžete dělat

Už jste slyšeli o onemocnění zvaném alopecia areata? Imunitní systém při něm napadá vlasové folikuly a způsobuje nepravidelné vypadávání vlasů, které připomíná skvrny. Může postihnout vlasy, vousy, ale také obočí, řasy nebo chlupy na těle. Jak se alopecia areata projevuje, koho se týká a co proti ní můžete dělat?

Co je alopecia areata

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů a chlupů. Slovo alopecia je označením pro plešatění a přívlastek areata vyjadřuje, že se jedná o ložiskové vypadávání vlasů. To znamená, že vlasy nebo chlupy při tomto onemocnění vypadávají nejednotně a vytvářejí nepravidelné lysiny.

Ložisková alopecie může postihnout kteroukoliv část těla. Nemusí se tedy jednat výhradně o pokožku hlavy, i když právě tam dochází k plešatění nejčastěji.

Typy alopecia areata

Podle toho, kde se onemocnění projevuje, se pak rozlišuje několik typů:

  • Alopecia barbae – Tento typ se projevuje vznikem lysých míst ve vousech.
  • Alopecia ophiasis – Při tomto druhu vznikají celé pásy vypadaných vlasů na hlavě.
  • Alopecia totalis – Tento typ vyjadřuje kompletní ztrátu všech vlasů na hlavě.
  • Alopecia universalis – Při univerzální alopecii dochází ke ztrátě nejen všech vlasů, ale také všech chlupů na těle. Tento typ se ale objevuje spíše výjimečně.

Koho alopecia areata postihuje

Toto imunitní onemocnění se může vyskytnout u kohokoliv, a to napříč pohlavími, věkovými kategoriemi i etniky. Zajímavé je, že na rozdíl od vypadávání vlasů jako takového, které postihuje ve větší míře muže, se alopecia areata vyskytuje stejnou měrou u mužů i žen.

Existuje ale několik faktorů, které mohou znamenat vyšší šanci na vznik alopecia areata:

  • Dětský věk či dospívání – Alopecia areata se často poprvé projevuje v období dětství či dospívání.
  • Věk mezi 20 a 40 lety – Kromě dětí trpí onemocněním alopecia areata nejčastěji lidé právě v tomto věkovém rozmezí.
  • Genetické predispozice – Pokud tímto onemocněním trpí někdo z příbuzných, máte vyšší pravděpodobnost, že se s ním také setkáte.
  • Autoimunitní onemocnění v rodině – Pravděpodobnost vzniku nezvyšuje jen výskyt přímo alopecia areata v rodině, ale obecně přítomnost jakéhokoliv dědičně podmíněného autoimunitního onemocnění, jako je diabetes, lupus, poruchy funkce štítné žlázy, sklerodermie a další.
  • Rasa – Podle některých studií, kterých se zúčastnily ženy s tímto onemocněním, mají černošky a ženy hispánského původu vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikována alopecia areata, než bělošky. Naopak Asiaté jsou podle výzkumů k alopecia areata méně náchylní než běloši.

Jak častá je alopecia areata

Alopecia areata je hned po mužském a ženském typu plešatosti nejčastějším důvodem vypadávání vlasů. Postihuje přibližně 2 % populace, takže jí v současnosti po celém světě trpí přibližně 160 milionů lidí.

Jak se alopecia areata projevuje

Alopecia areata nejčastěji postihuje pokožku hlavy. Běžně se ale také manifestuje na obličeji (ve vousech), hrudníku, rukou, nohou nebo zádech. Může zasáhnout jen jedno z těchto míst, ale také více nebo dokonce všechna najednou.

Už jsme zmínili, že hlavním projevem alopecia areata je nepravidelné, ložiskové vypadávání vlasů nebo chlupů. Může se jednat o menší, téměř nepostřehnutelná ložiska, ale také o několikacentimetrové lysiny či celé pruhy chybějících vlasů. Toto jsou nejčastější projevy onemocnění:

Oválné lysiny na pokožce hlavy

Vznik oválných lysin na pokožce hlavy obvykle patří k prvním příznakům alopecia areata vůbec. Typicky začíná výskytem jednoho lysého místa, které poté následuje vznik dalších a dalších skvrn. Můžete pozorovat také to, že na lysých místech začnou vlasy samy od sebe dorůstat, zatímco se objevují nová holá místa.

Lysiny ve vousech

Stejný problém se může týkat i oblasti vousů. Může jít o více prořídlých míst, nebo naopak o méně dobře ohraničených, výrazných lysin.

Přečtěte si také: Co byste měli vědět o transplantaci vousů

Rozsáhlé vypadávání vlasů

Pokud vypadávání vlasů či vousů pokračuje, stává se postupně velmi rozsáhlým. Zatímco na začátku alopecia areata byla hlava pokrytá vlasy s občasným výskytem lysého místa, nyní je spíše holá s občasným výskytem vlasů. Zdaleka ne všechny případy ovšem do tohoto stadia dojdou.

Vypadávání obočí a řas

Ztráta chloupků v oblasti obočí a vypadávání řas se nemusí objevit vždy, ale zároveň není nijak neobvyklé. Pokud k němu dojde, týká se většinou obou očí najednou. Podobně jako na zbytku těla může i v obočí a na řasách být ztráta buď částečná, nebo úplná.

Pásy vypadaných vlasů

Při typu zvaném alopecia ophiasis dochází k vypadávání vlasů v celých pruzích. Ty se obvykle objevují v zadní části hlavy, ale mohou se táhnout i podél spánků. Tím se alopecia ophiasis na první pohled odlišuje od difúzních typů ztráty vlasů.

Úplné vypadání vlasů/chlupů

Při alopecia totalis nebo universalis nevznikají nepravidelné lysiny, ale místo toho dochází k úplnému vypadání vlasů a v případě alopecia universalis i chlupů. Tento typ ztráty vlasů a chlupů je častější při alopecia areata u dětí a dospívajících, ale může se objevit v jakémkoliv věku.

Přečtěte si také: 5 nejčastějších příčin vypadávání vlasů

Kromě samotného vypadávání vlasů a chlupů se při alopecia areata objevují i další symptomy:

  • pocit svědění nebo pálení v postižené oblasti
  • šedivění vlasů v postižené oblasti
  • rýhy nebo léze na nehtech, zdrsnění, třepení či zčervenání nehtů

Příčiny alopecia areata

Alopecia areata se řadí k autoimunitním onemocněním. To znamená, že při ní váš imunitní systém chybně vyhodnocuje vaše vlastní buňky jako cizí a napadá je. A v tomto jsou útoky imunitního systému cíleny konkrétně na vlasové folikuly, ze kterých vyrůstají vaše vlasy, obočí, řasy a chlupy.

Imunitní buňky pronikají do vlasových folikulů a narušují jejich normální růstový cyklus. Výsledkem je předčasný přechod vlasu do klidové fáze, během které vlas vypadává. Na rozdíl od jiných příčin vypadávání vlasů ovšem při alopecia areata typicky nedochází k trvalému poškození vlasových folikulů.

Co ale způsobuje vznik autoimunitního onemocnění alopecia areata, to v současné době není odborníkům jasné. Jediné, co zatím víme, je, že má do určité míry souvislost s některými rizikovými faktory, včetně přítomnosti jiných autoimunitních onemocnění, genetických predispozic, léčby onkologických onemocnění nebo kouření.

Jak se alopecia areata léčí

V první řadě je nutné říci, že onemocnění alopecia areata nelze vyléčit. Je ale možné zmírnit jeho projevy, zpomalit vypadávání vlasů a pomoci vlasům rychleji opět dorůst. Pacienti ovšem musí počítat s tím, že tento proces může být poměrně náročný, protože každý na léčbu reaguje trochu jinak. Co funguje u jednoho, nemusí nutně pomoci druhému.

Jak se alopecia areata obvykle léčí?

Kortikosteoridy

Kostikosteroidy jsou léky, které mají protizánětlivé a imunosupresivní účinky, a často se používají právě k léčbě autoimunitních onemocnění. Můžete je aplikovat injekčně, lokálně přímo na pokožku nebo perorálně ve formě tablet. Jejich úkolem je potlačit imunitní reakci, která napadá vaše vlasové folikuly, a zpomalit vypadávání vlasů.

Minoxidil

Jako symptomatologickou léčbu můžete použít také lék minoxidil, který je oblíbený i při ostatních formách vypadávání vlasů. Doporučujeme se o jeho užívání poradit s lékařem, protože není vhodný pro všechny formy alopecia areata.

Účinek minoxidilu spočívá v jeho vazodilatačních vlastnostech. To znamená, že rozšiřuje cévy a umožňuje lepší přívod kyslíku a živin k vlasovým folikulům. Tím prodlužuje růstovou fázi vlasů.

Přečtěte si také: Jak funguje lék minoxidil proti padání vlasů

Fototerapie

Mezi novější způsoby léčby vypadávání vlasů patří také fototerapie. Ta využívá ultrafialové světlo ze speciálních lamp, které pomáhá upravit imunitní reakci a stimulovat dorůstání vlasů. Zdaleka ne každý pacient na tuto léčbu ovšem reaguje.

Plazma bohatá na krevní destičky

K nejnovějším trendům nejen v léčbě vypadávání vlasů se řadí i takzvaná PRP terapie, která využívá regenerační schopnosti krevní plazmy bohaté na trombocyty. Spočívá v odebrání vaší vlastní krve a opětovné aplikaci některých jejích složek do oblastí, která postihla alopecia areata.

PRP terapie má potenciál účinně stimulovat růst vlasů při nejrůznějších příčinách jejich vypadávání. Pro dokonalé porozumění jejímu využití bude ale ještě potřeba provést další studie a výzkumy.

Přečtěte si také: PRP terapie pro zahušťování vlasů: Jak funguje a jaké jsou její výhody

Imunosupresiva

Imunosupresiva, například inhibitory JAK, jsou přípravky, které potlačují imunitní reakci. A ta je v případě onemocnění alopecia areata hlavní příčinou vypadávání vlasů. Mohou tak pomoc zabránit imunitním buňkám v tom, aby poškozovaly vlasové folikuly a narušovaly růstový cyklus vlasů.

Užívání imunosupresiv s sebou ovšem nese rizika, jako je poškození jater a ledvin, vysoký krevní tlak nebo vznik závažných infekcí z důvodu oslabeného imunitního systému.

Mohou vlasy při alopecia areata dorůst?

Alopecia areata je ve své podstatě nepředvídatelné onemocnění. Může se objevovat v cyklech, kdy pacientovi vlasy vypadají, pak opět dorostou a za nějakou dobu začnou opět vypadávat. Může způsobit vypadávání vlasů bez dorůstání, ale také se objevují případy, kdy vlasy dorostou a už nevypadají.

Není proto možné říci, zda vlasy při alopecia areata opět dorostou, nebo ne, případně jestli poté opět vypadají. Jediné, co pacient může udělat, je podpořit růst vlasů pomocí uvedených způsobů léčby, dopřávat si vyváženou stravu bohatou na vitamíny a vyhýbat se faktorům, které by mohly vypadávání vlasů zhoršit, jako je stres nebo kouření.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den, můžeme Vám nějak poradit? Konzultace je u nás ZDARMA.

Dušan Štěpánek, zakladatel