Tinea capitis: Příčiny, prevence a léčba plísňové infekce pokožky hlavy

Tinea capitis je odborný název pro plísňovou infekci pokožky hlavy. Způsobuje svědění, zarudnutí i vypadávání vlasů a může postihnout kohokoliv. Vzhledem k šíření blízkým kontaktem a sdílením předmětů je ale nejčastější mezi dětmi. Pojďme se podívat na to, co plísňové infekce hlavy vyvolává, jak se léčí a co můžete udělat pro to, abyste se jim vyhnuli.

Co je to tinea capitis

Tinea capitis je označení pro plísňovou infekci, která postihuje pokožku hlavy a vlasové folikuly. Stojí za ní takzvané dermatofyty – skupina plísní, které mohou vyvolat infekci ve vlasové pokožce, vlasech a nehtech.

Plísňová infekce hlavy se typicky projevuje červenými skvrnami ve vlasové pokožce, výrazným svěděním, vznikem šupinatých hrbolků a ložiskovým vypadáváním vlasů. Konkrétní projevy se liší i podle toho, zda se jedná o zánětlivou, nebo méně závažnou nezánětlivou plísňovou infekci.

Co je tinea barbae

V souvislosti s plísňovými onemocněními pokožky jste kromě tinea capitis možná slyšeli i pojem tinea barbae. Jedná se o infekci s velmi podobnými mechanismem, která ale postihuje oblast vousů. Vyskytuje se tedy spíše u dospělých, konkrétně mužů, a nejčastěji se na člověka přenáší ze zvířat. Často proto postihuje například zemědělce a farmáře.

Přečtěte si také: Co byste měli vědět o transplantaci vousů

Jak vzniká plísňová infekce pokožky hlavy

Tinea capitis je způsobena plísněmi zvanými dermatofyty, kterým se obecně velmi daří na kůži, ve vlasech a na nehtech, kde mohou způsobovat infekce. Preferují teplé a vlhké prostředí, takže nejraději mají zpocenou kůži. Nejčastějšími původci právě tinea capitis jsou druhy rodu Trichophyton a Microsporum.

Jak se plísňová infekce šíří

Plísňová infekce pokožky hlavy se velmi snadno šíří. Můžete se nakazit od člověka, který nemocí trpí, případně od zvířete. Běžně se tinea capitis ale přenáší i infikovanými předměty, jako jsou hřebeny, ručníky nebo povlečení.

Jak dermatofyty způsobují infekci

Jakmile se dermatofyty dostanou do kontaktu s pokožkou hlavy, začnou napadat vlasové folikuly i vnější vrstvu kůže. Produkují enzymy, které rozkládají keratin. A ten je, jak dobře známo, základní stavební bílkovinou vlasů, pleti a nehtů.

Přečtěte si také: Kolik má člověk vlasů a jak probíhá jejich růst

Tím plísně nejen narušují strukturu vlasů, ale také získávají potravu, aby se mohly dále množit. Oslabené vlasy se po čase mohou začít lámat, což vede k vypadávání vlasů a dalším typickým příznakům tinea capitis, jako je svědění a zarudnutí.

Koho tinea capitis postihuje

Protože se tinea capitis přenáší hlavně kontaktem a sdílením infikovaných předmětů, je výrazně prevalentní mezi dětmi. Nejčastěji postiženou skupinou jsou proto děti ve věku od 3 do 14 let. Může se ale samozřejmě objevit i u dospělých.

Plísňová infekce hlavy se také častěji vyskytuje v geografických oblastech, kde je teplo a vlhko a kde se plísním lépe daří. Nahrává jim samozřejmě také vyšší koncentrace lidí, a proto se epicentry tinea capitis stávají školy, školky a podobná zařízení.

Rizikové faktory pro vznik plísňové infekce

Plísňová infekce pokožky hlavy může postihnout kohokoliv. Existují ale některé rizikové faktory, které pravděpodobnost jejího vzniku zvyšují. Které to jsou?

 • Blízký fyzický kontakt s lidmi
 • Vlhké a teplé klimatické prostředí
 • Kontaktní sporty
 • Nadměrné pocení
 • Sdílení předmětů, jako jsou hřebeny, ručníky, čepice a podobně
 • Zanedbávání hygieny
 • Poranění vlasové pokožky
 • Oslabení imunitního systému

Jak se tinea capitis projevuje

Tím nejvýznamnějším příznakem plísňové infekce hlavy je vznik svědivých ložisek. Vlasy, které jsou oslabené ztrátou keratinu, se mohou lámat, což vyvolává dojem „teček“ na pokožce hlavy v místech, kde se vlasy odlomily. Když se infekce neléčí, tato místa se postupně rozšiřují.

Zánětlivý typ tinea capitis může způsobit takzvaný kerion, což jsou bolestivá, hnisem naplněná místa. Vyvolává je imunitní reakce organismu na výskyt plísně v těle. Tento typ plísňové infekce je nebezpečný v tom, že může způsobit trvalou ztrátu vlasů, a to i u dětí.

Postižená pokožka může také šupinatět a olupovat bílé nebo žluté šupinky, které připomínají lupy. V některých případech se na pokožce hlavy vytvářejí vyvýšené oválné léze. V reakci na infekci může také dojít ke zduření lymfatických uzlin.

Přečtěte si také: Co je seborea ve vlasech a jak ji léčit

Diagnostika plísňové infekce pokožky hlavy

Pokud máte podezření na infekci pokožky hlavy, vaše kroky by vždy měly vést k lékaři. Tomu typicky postačí pouze vyšetření pohledem, aby rozpoznal tinea capitis. Může také využít takzvanou Woodovu lampu, která slouží pro fluorescenční diagnostiku plísňových nebo bakteriálních kožních infekcí.

Pokud chce mít lékař jistotu, může odebrat vzorek pokožky nebo vlasů a podrobit ho mikroskopickému vyšetření, případně odeslat do laboratoře na kultivaci plísní. Ve výjimečných případech, kdy je nutné vyloučit jiné kožní onemocnění, se může provádět i biopsie.

Jak se léčí tinea capitis

Plísňovou infekci vlasové pokožky je možné snadno vyléčit, i když je léčba poměrně zdlouhavá. Je navíc nutné pamatovat na to, že může rychle dojít k opětovnému nakažení, a vyhýbat se proto rizikovým situacím.

Antimykotický šampon

Základem léčby je používání antimykotického šamponu, ať už volně prodejného, nebo na lékařský předpis. Ten obvykle obsahuje ketokonazol nebo sulfid seleničitý, účinné protiplísňové složky. Složení šamponu dokáže zastavit šíření plísně, ale neumí dermatofyty vyloženě ničit.

Antimykotika

Abyste se dermatofytů způsobujících infekci pokožky hlavy účinně zbavili, lékař vám obvykle předepíše perorální antimykotika, jako jsou griseofulvin, terbinafin nebo itrakonazol. Tyto léky je nutné užívat přibližně šest týdnů, aby skutečně fungovaly, a je nutné počítat s případnými nežádoucími účinky, které se s nimi mnohdy pojí.

Antimykotický krém

Podobně jako antimykotický šampon funguje také antimykotický lokální krém, který se aplikuje přímo na pokožku hlavy. Neléčí sice příčinu plísňové infekce hlavy, ale zabraňuje plísním v dalším šíření.

Jak dlouho trvá léčba tinea capitis

Plísňové infekce mohou být nepředvídatelné, a pokud nepřistupuje pacient k léčbě zodpovědně, mohou se velmi rychle vrátit. Je proto důležité dodržovat pokyny lékaře a užívat antimykotika přesně podle pokynů.

To může být vzhledem k poměrně široké škále jejich vedlejších účinků náročné, obzvlášť u dětí. V průběhu léčby se obvykle stav výrazně zlepší, ale předepsané léky je i přes zdánlivé vyléčení potřeba vždy dobrat – jinak se infekce pravděpodobně bude opakovat.

Délka léčby tinea capitis se případ od případů liší. Může se pohybovat od několika týdnů až po několik měsíců, a pokud pacient předčasně přeruší léčbu, trvá typicky ještě déle.

Jak předcházet plísňové infekci pokožky hlavy

Plísňové infekci pokožky hlavy se naštěstí dá poměrně snadno vyhnout. Výjimkou jsou samozřejmě situace, kdy se děti nakazí například ve školce – tomu se jen těžko ubráníte. V ostatních případech ale stačí dodržování základních preventivních pravidel.

 • Vyhněte se sdílení osobních předmětů, jako jsou hřebeny, čepice, helmy, povlečení.
 • Udržujte (především u dětí) dobrou hygienu pokožky hlavy.
 • Vyhýbejte se blízkému kontaktu s nakaženými.
 • Pravidelně perte povlečení a vyměňujte ručníky.
 • Myjte si ruce po kontaktu se zvířaty.
 • Větrejte.
 • Dezinfikujte a perte předměty, na kterých se mohou dermatofyty držet (hřebeny, čepice, klobouky…).