Styly účesů pro lidi s vypadávajícími vlasy

Hledání toho pravého účesu není nikdy jednoduché. A může být o to těžší, pokud vás navíc trápí vypadávání vlasů! Ale stejně jako existují účesy a sestřihy, které ztrátu vlasů jen zvýrazní, jsou i takové, které dokážou řídnoucí vlasy a lysá místa účinně zamaskovat. V tomto článku vám představíme ty nejlepší účesy pro muže i pro ženy, doplňky a další tipy, které vám pomohou vypadávání vlasů zakrýt.

Typy vypadávání vlasů

Než se pustíme do samotné úpravy vlasů, pojďme se podívat na to, jak může vypadávání vlasů vlastně vypadat. V každém případě se samozřejmě jedná o ztrátu nadměrného množství vlasů (za normální se považuje vypadávání zhruba 100 vlasů denně), ale u různých lidí se mohou objevit různé typy.

Difúzní padání vlasů

Jako difúzní vypadávání vlasů se označuje stav, kdy vlasy vypadávají po celé pokožce hlavy rovnoměrně. Nevznikají tak žádná konkrétní lysá místa, namísto toho vlasy spíše řídnou.

K tomuto typu plešatění dochází nejčastěji u žen, jejichž vlasy mají tendenci rovnoměrně řídnout. Také se objevuje při telogenním elfuviu, tedy stavu, kdy náhle přejde větší množství vlasů do klidové fáze. To může vyvolat například onemocnění nebo větší stres.

Ložiskové padání vlasů

Méně častým typem je ložiskové vypadávání vlasů, při kterém na hlavě vznikají nepravidelná lysá místa. Hlava tak může působit jaksi „skvrnitě“ a postižený může pozorovat vypadávání i větších chomáčů vlasů. K tomuto typu plešatění dochází především při onemocněních, případně ho mohou způsobit některé léky.

Mužský typ padání vlasů

Nejčastěji se setkáváme s tzv. mužským typem padání vlasů. Nenechte se ale zmást, tento typ se může klidně vyskytnout i u žen. Tento typ plešatění se projevuje zejména vpředu, a to ustupující linií vlasů z čela a vznikem takzvaných koutů. Často jej doprovází také řídnutí vlasů na temeni – a postupem času se tato dvě oblasti spojují, jak vypadávání vlasů pokračuje.

Tipy pro úpravu vypadávajících vlasů

Ať už vás trápí kterýkoliv typ vypadávání vlasů a ať se pro jeho zakrytí rozhodnete využít kterýkoliv účes, máme pro vás nejdříve několik obecných tipů.

  • Konzultujte stav se svým kadeřníkem. Ten už se totiž se zakrýváním vypadávajících vlasů u svých klientů mnohokrát setkal a bude schopen vám doporučit střih nebo účes přesně na míru vašim problémům.
  • Experimentujte. Efektivní zakrytí vypadávajících vlasů bude dost možná vyžadovat trochu kreativity a dost možná i výraznou změnu střihu. Nebojte se vyzkoušet něco nového!
  • Respektujte svůj typ vlasů. Z účesů a dalších způsobů, které vám v tomto článku nabídneme, si vyberte takový, který sedne barvě, typu a textuře vašich vlasů. Přizpůsobte účes vlasům, ne naopak.
  • Vyhněte se nadměrnému stylingu. Přílišná aplikace tepla, chemické přípravky a časté mytí mohou vypadávání vlasů jen zhoršovat. Proto se jim snažte vyhýbat a volte takové styly, které vám pomohou vypadávání zakrýt, ale zároveň vašim vlasům neublíží.

Účesy při vypadávání vlasů u mužů

Muže při vypadávání vlasů obvykle nejvíc trápí ustupující vlasová linie, která vytváří takzvané kouty, a řídnoucí vlasy na temeni hlavy. Nabízíme proto několik mužských účesů, sestřihů a stylů, které právě tyto dva nejvýznamnější problémy dokážou účinně zakrýt.

Vysoký fade střih

Fade střih spočívá v jemném přechodu vlasů do ztracena. Fade může být nízký, střední nebo právě vysoký, který vám pomůže mizející vlasy zamaskovat nejlépe. Nejlepší je, pokud dole začíná úplně od holé hlavy a postupuje až k vrchu hlavy. Vlasy pak můžete pomocí gelu učesat buď dozadu, nebo dopředu, což je ideální řešení zejména v případě koutů.

Polodlouhý sestřih

Pokud vás trápí ustupující vlasová linie a máte přirozeně vlnité až kudrnaté vlasy, můžete vyzkoušet i středně dlouhý sestřih, při kterém vlasy ležérně spadají kolem obličeje a zakrývají tak řídnutí. Používejte na ně slaný sprej, který vám pomůže udržet dojem rozcuchané textury.

Buzz cut

Ačkoliv buzz cut, takzvaný vojenský sestřih, může při vypadávání vlasů působit jako poslední možnost, není to tak. I mezi muži, které ztráta vlasů netrápí, se stále jedná o jeden z nejoblíbenějších sestřihů. Nejen, že odvede pozornost od koutů, ale také vám ušetří spoustu času a starostí. Se strojkem a trochou šikovnosti ho navíc zvládnete udržovat sami doma.

Side part

Pokud máte vlasy dostatečně husté ve střední části hlavy, bude na vás vypadat dobře i side part. Ten spočívá v rozdělení vlasů na dvě (nestejné) části oddělené jasně viditelnou pěšinkou. Vrchní část můžete vyčesat do většího objemu nebo sčesat s ostatními delšími vlasy na bok.

Jude Law

Ustupující kouty se ale nemusíte nutně snažit zakrýt. Pokud si na to troufnete, můžete zvolit ležérní zastřižení, jaké nosí například herec Jude Law.

Jak zakrýt vypadávání vlasů u žen

Ženy se na rozdíl od mužů většinou nepotýkají s viditelně ustupující linií z čela nebo prořídlým temenem, i když stát se to samozřejmě může. Mnohem častěji pozorují rovnoměrné řídnutí vlasů po celé pokožce hlavy. Výhodou je, že není na rozdíl od mužského plešatění tak výrazné, alespoň zpočátku, ale nevýhodu představuje náročnější maskování tohoto problému. Jak na to?

Bob s vrstvami

Bob neboli mikádo si v posledních letech získal srdce mnoha žen. Je ležérní, vkusný a jednoduchý na úpravu. A při správném provedení dokáže efektivně zakrýt řídnutí. Ideální je lehký, vzdušný bob s vrstvami, které vytvářejí dojem pohybu a odvádějí pozornost od prořídlých míst.

Pixie cut

Krátký pixie střih si můžete upravit podle vlastních představ. Zvolte delší ofinu, nechte delší vlasy vzadu nebo vlasy pomocí gelu vytvarujte, aby dokonale zakryly vaše problematická místa.

Kudrny

Kudrny a vlny dodávají vlasům dojem většího objemu a hustoty. Pomocí stylingových pomůcek (a ochrany vlasů před teplem!) si vytvořte na vlasy vlnky a neposedné kudrlinky, které řidší místa spolehlivě zamaskují.

Buzz cut

Pokud na to máte odvahu a toužíte po změně, jděte do krátkého buzz cutu. Krátký sestřih vás rozhodně zbaví známek řídnutí, a navíc ušetří starostí se stylingem vlasů.

Drdol

Drdol nebo také bun je ideální účes pro ženy s delšími vlasy, které trápí vypadávání. Působí ležérně, a pokud jej příliš neutáhnete, spolehlivě zamaskuje jakékoliv řídnutí.

Přečtěte si také: Máte řídké vlasy? Vyzkoušejte těchto 5 tipů, jak je zahustit

Zakryjte padající vlasy doplňky

Při zakrývání vypadávání vlasů se nebojte sáhnout po praktických doplňcích. Pomohou vám schovat váš problém a mnohdy navíc samy o sobě nadělají spoustu parády. Které doplňky můžete vyzkoušet?

  • Čelenka – Podle typu čelenky můžete svému účesu dodat jemnější, výraznější nebo sportovní vzhled.
  • Šátek – Hedvábný šátek omotaný kolem hlavy nebo boho chic turban váš účes rozhodně ozvláštní, vhodně uvázaná bandana mu dodá ležérní styl.
  • Klobouk – Ať už to bude fedora, buřinka, elegantní bekovka, baret, či velký slamák, klobouk dokáže skvěle doladit váš styl a spolehlivě zakrýt jakékoliv vypadávání.
  • Kšiltovka – Pro sportovnější look a nekompromisní zakrytí řídnutí vlasů zvolte kšiltovku.
  • Čepice – V zimě, kdy můžete běžně vyrazit ven v čepici, je zakrývání vypadávání vlasů ještě jednodušší.

Další způsoby zakrytí vypadávání vlasů

Trpíte závažnější, pokročilou formou vypadávání vlasů, kterou už nezamaskuje ani důmyslný vlasový styling? Pak je možná načase zvážit další možnosti, jak holá místa na hlavě zakrýt.

Paruky a příčesky při plešatění

Dalším doplňkem, který se o zakrytí vypadávání vlasů postará naprosto spolehlivě, je paruka. Pokud vás trápí opravdu závažné a viditelné vypadávání vlasů a zatím neuvažujete o transplantaci vlasů, může pro vás představovat velmi efektivní, a přitom jednoduché řešení.

Mikropigmentace vlasů

Zajímavým řešením vypadávání vlasů může být také takzvaná mikropigmentace. Tento pojem označuje jednoduchý kosmetický zákrok, který může na první pohled připomínat tetování. Do pokožky hlavy se při něm aplikuje pigment, který ji zabarví a vytvoří tak dojem hustších vlasů. Pro lidi, které trápí celkové řídnutí vlasů, může být vhodným řešením. Na rozdíl od skutečného tetování ale nevydrží navždy a je nutné ji po 4–6 letech podstoupit znovu.

Transplantace vlasů

Při pokročilé, nevratné ztrátě vlasů může být jediným skutečně účinným řešením transplantace. Jedná se o jednorázový bezbolestný zákrok, při němž se odeberou vlasové štěpy z míst, kde je jich dostatek (typicky po stranách hlavy) a aplikují se tam, kde vlasy nejvíce vypadávají. Na rozdíl od ostatních způsobů se jedná o trvalé řešení, které vyřeší kouty, holá místa i řídnutí jednou provždy.

Zjistěte, jak probíhá transplantace vlasů.