Nejčastější mýty o transplantaci vlasů

Vlasy z umělých vláken, bolestivý zákrok, viditelné jizvy… To vše se může leckomu vybavit, když se řekne transplantace vlasů. Je to ale pravda? Pojďme si posvítit na některé z nejčastějších mýtů o transplantaci vlasů a uvést je na pravou míru. Transplantace vlasů je stále poměrně novou metodou řešení problémů se ztrátou vlasů. Je proto přirozené, že kolem ní mezi laickou veřejností panuje řada nejasností, obav a mýtů, které se ale v naprosté většině nezakládají na pravdě. Které jsou ty nejčastější?

Mýtus č. 1: Při transplantaci se používají umělé vlasy

Tento mýtus patří mezi ty vůbec nejrozšířenější. Někteří lidé mají za to, že při transplantaci se používají syntetické, uměle vyrobené vlasy, které se připevňují k pokožce hlavy.

Jak je to s umělými vlasy ve skutečnosti

Při transplantaci vlasů se nicméně syntetické vlasy nikdy nepoužívají. Nejen, že by to bylo ze zdravotního hlediska potenciálně nebezpečné, ale ani esteticky by umělé transplantované vlasy nevypadaly tak, jak mají.

Při transplantaci se využívají vlastní vlasy pacienta, konkrétně vlasové folikuly. Odebírají se z části hlavy, ve které je jich dostatek. To je obvykle po stranách nebo v zadní části. Takže i když se vám může zdát, že kvůli plešatění není odkud čerpat, většina lidí má vlasových folikulů dostatek – jen ne na těch správných místech.

S umělými vlasy se můžete setkat u jiných způsobů řešení problémů s vypadáváním vlasů. Příkladem jsou paruky, příčesky nebo prodlužování vlasů.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné online konzultaci

Mýtus č. 2: Transplantace vlasů je vhodná jen pro muže

Řada lidí si transplantaci spojuje s mužským vypadáváním vlasů a je přesvědčena, že ženy nejen, že transplantaci nepodstupují, ale ani ji podstoupit nemohou.

Pro koho je transplantace skutečně vhodná

Není ale pravdou, že by transplantace vlasů byla vhodná pouze pro muže. Muži a ženy zpravidla ztrácejí vlasy trochu jiným mechanismem, ale transplantace může vyřešit obojí.

Je ovšem faktem, že transplantaci volí častěji muži. Je to tak zejména proto, že mužská plešatost spočívá primárně ve vzniku holých míst, ať už jsou to kouty, nebo temeno hlavy, která jsou zkrátka vidět. Oproti tomu ženy trápí spíše celkové řídnutí vlasů, které není na první pohled vždy zjevné. Ženy mají navíc více možností, jak vypadávání vlasů „zakrýt“ vhodným stylingem.

Mýtus č. 3: Transplantace vlasů je bolestivá

Transplantace vlasů je zákrok, který trvá obvykle několik hodin a spočívá v odebírání vlasových štěpů z jednoho místa a jejich umisťování do jiného místa. V řadě lidí proto takový proces vzbuzuje pocit, že se musí jednat o bolestivou záležitost.

Jaká je pravda o bolestivosti transplantace

Celý zákrok probíhá pod lokální anestezií. Pacient je tak sice celou dobu při vědomí, ale kromě vpíchnutí anestetika při zákroku vůbec nic necítí. Pokožka hlavy může být trochu citlivá a mírně bolestivá večer po transplantaci, kdy začne hlava přicházet k sobě, ale to zpravidla vyřeší volně prodejná analgetika.

Provedených transplantací s Newhair

Mýtus č. 4: Po transplantaci můžete očekávat okamžité výsledky

Někteří si transplantaci představují jako přemístění vlasů, nikoliv vlasových folikulů, a očekávají proto, že z kliniky po provedeném zákroku budou odcházet s bujnou kšticí. Jiní mají umírněnější představu a mají za to, že vlasy začnou hned v prvních dnech po zákroku dorůstat.

Jak dlouho se čeká na výsledky transplantace

Při transplantaci se přemisťují vlasové folikuly, ze kterých vlasy teprve budou vyrůstat. Okamžitě po zákroku proto žádné výsledky vidět nejsou. Postupně vlasy začnou z transplantovaných folikulů vyrůstat. To ovšem ještě nejsou konečné výsledky transplantace! Většina těchto vlasů totiž nejprve po několika týdnech vypadá. Není to důvod k panice, je to zcela normální součást procesu.

Zhruba po třech až čtyřech měsících se transplantované štěpy vzpamatují a začnou produkovat silnější vlasy, které už vám zůstanou. Finálního výsledku se proto dočkáte až za několik měsíců po transplantaci.

Mýtus č. 5: Transplantované vlasy jsou poznat na první pohled

Častou obavou mezi těmi, kdo o transplantaci uvažují, je to, že transplantované vlasy budou na první pohled poznat. Lidé se mnohdy bojí, že vlasy budou mít nepřirozené umístění, že budou růst v nepřirozeném úhlu nebo budou působit uměle.

Jak transplantované vlasy skutečně vypadají

Transplantované vlasy jsou k nerozeznání od těch „pravých“ – už proto, že jsou to pravé vlasy! Transplantují se vlasové folikuly, které v novém místě fungují stejně jako v tom původním. Vlasy tedy rostou přirozeně a v takovém úhlu, v jakém růst mají. Stejně tak umístění a rozsah transplantovaných folikulů je velmi přirozený. Navíc se před zákrokem konzultuje s pacientem, který si sám určí, kam až má linie vlasů sahat.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné online konzultaci