Co je seborea ve pvlasech a jak ji léčit

Seborea je nepříjemné kožní onemocnění. Nejenže způsobuje svědění a bolest, má také celou škálu nevzhledných symptomů, které jsou vidět na první pohled. Lidé se seboreou ve vlasech jsou proto často nesví a snaží se ji skrývat. Léčba seborey je přitom tak snadná!

Co je to seborea

Seboroická dermatitida (seborea) je kožní onemocnění, které je charakteristické nadměrnou tvorbou mazu v pokožce, včetně pokožky hlavy. Navenek se projevuje zarudlou, mastnou, svědící a zanícenou kůží, na které se tvoří viditelné šupiny. Seborea nejčastěji postihuje místa bohatá na žlázy produkující maz, jako je pokožka hlavy, obličeje a hrudníku.

Seborea je neinfekční nemoc, která se nepřenáší z člověka na člověka ani přímým kontaktem. Faktory, které přispívají k jejímu vzniku, ale přenosné být mohou. Často doprovází například Parkinsonovu chorobu, která je do určité míry dědičná.

Seborea není závažný zdravotní stav a je možné ji efektivně léčit. Postihuje přibližně 5 % populace a u není výjimkou, že se objeví i opakovaně.

Jak se seborea ve vlasech projevuje

Seborea se projevuje obvykle v těch oblastech těla, které jsou bohaté na mazové žlázy. Nejčastěji ji tedy můžete pozorovat na obličeji, na hrudníku a ve vlasech. Vyznačuje se nadměrnou produkcí kožního mazu. To vede k hromadění odumřelých kožních buněk, které se odlupují a vytvářejí na pokožce hlavy šupinaté plochy.

Seborea se ve vlasech typicky projevuje šupinatěním a tvorbou žlutavých krust. Pokožka hlavy může být také zarudlá a svědit, což způsobuje diskomfort, a kvůli zvýšené tvorbě mazu jsou vlasy na pohled mastné. Ve vážnějších případech seboreu doprovází také boule, které připomínají akné nebo bolestivé puchýřky.

Co způsobuje seboreu ve vlasech

Přesný mechanismus vzniku seboroické dermatitidy není zcela objasněn. Odborníci se ovšem shodují na několika faktorech, které mohou vyvolávat seboreu ve vlasech:

Hormonální změny mohou vyvolat seboreu ve vlasech

Změny hladiny hormonů v těle mohou ovlivnit a rozhodit funkci mazových žláz a vést k nadprodukci mazu. Podobné změny se nejčastěji objevují v pubertě, v těhotenství, během menopauzy a u mužů vlivem hormonu testosteronu.

Hormonální změny mohou také vést ke změnám v životním stylu, včetně stravovacích návyků a spánkového režimu, a nepřímo tak ovlivnit zdraví pokožky a tvorbu mazu.

Jak ovlivňuje seboreu ve vlasech imunitní systém

Imunitní systém je klíčový pro celkové zdraví organismu a jeho ochranu před napadením bakteriemi, viry a dalšími patogeny. Pokud je imunitní systém oslaben a nefunguje správně, může se to projevit i vznikem nebo zhoršením kožních onemocnění, jako je ekzém nebo právě seborea ve vlasech.

K oslabení imunitního systému mohou vést běžné faktory, jako je chronický stres, spánkový deficit, nezdravé stravování či vyšší věk, ale také autoimunitní onemocnění. To je příčinou zvýšeného výskytu seborey ve vlasech u lidí s revmatickou artritidou, HIV či onkologickým onemocněním.

Seborea ve vlasech způsobená stresem

Stres může být jedním z faktorů, které vyvolávají a/nebo zhoršují seboroickou dermatitidu ve vlasech. Tělo totiž během stresové situace uvolňuje stresové hormony, jako je kortizol.

Nadbytek hormonu kortizolu může způsobit nadměrnou funkci mazových žláz. Maz, kterého tak vzniká větší množství než normálně, přispívá ke vzniku šupin, zarudnutí a svědění pokožky hlavy. Stresový hormon kortizol navíc oslabuje imunitní systém, což rovněž podporuje vznik seborey ve vlasech.

Počasí může mít souvislost se seboreou ve vlasech

U některých lidí může mít na vznik seborey ve vlasech vliv i počasí a roční období. Seborea se typicky zhoršuje v zimě. Chladné, suché a větrné počasí zbavuje pokožku hlavy přirozené vrstvy mazu a vysouší ji. Pokožka je tak podrážděná a může produkovat nadměrné množství mazu, což vede ke vzniku seborey. 

Vliv na vznik seborey ve vlasech mohou mít také náhlé výkyvy teplot a přechody mezi ročními obdobími.

Seborea ve vlasech způsobená kvasinkou rodu Malassezia

Seborea ve vlasech také souvisí s kvasinkou rodu Malassezia, která se běžně vyskytuje na povrchu kůže. Za normálních okolností je neškodná, ale u některých lidí může její přemnožení vyvolat zánět a rychlejší tvorbu nových buněk v horní vrstvě pokožky. Staré odumřelé buňky pak tvoří ve vlasech krusty.

Genetické predispozice mají vliv na seboreu ve vlasech

Seborea také často souvisí s onemocněními, která jsou alespoň částečně dědičná. Jedná se například o Parkinsonovu chorobu, psoriázu, atopický ekzém či diabetes. Sklony ke vzniku seborey tak mohou být geneticky zakotvené.

Zaujali jsme vás?
Potkejme se na nezávazné
online konzultaci

Koho seborea ve vlasech postihuje nejčastěji

Seborea ve vlasech se může objevit u kohokoliv bez ohledu na pohlaví, rasu a věk. Některé faktory ale její vznik podporují, a tak se velmi často projevuje u tří kategorií lidí – u kojenců, dospívajících a u dospělých (převážně mužů) mezi 20 a 40 lety.

Seborea u kojenců

Seboroická dermatitida se často objevuje u dětí v prvních 3 měsících života. U kojenců je poměrně častá, zasahuje až 50 % dětí. Projevuje se žlutými krustami na temeni hlavy, které se postupně rozšiřují i na další místa, jako například obočí, spánky nebo uši.

U kojenců je důležité nestrhávat stroupky, ale ošetřit pokožku hydratačním krémem a pokožku opatrně masírovat houbičkou. Usnadní se tak odlupování krust a seborea postupem času zmizí.

Seborea ve vlasech v pubertě

Seborea ve vlasech se může objevit také v pubertě. V tomto období ji způsobují především probíhající hormonální změny, kvůli kterým dochází k nadprodukci mazu. K působení hormonů se přidává také nezdravý životní styl, mastné jídlo a nepravidelný spánkový režim.

1543

Provedených transplantací s Newhair

Seborea ve vlasech u dospělých

V dospělosti se seborea ve vlasech vyskytuje vlivem celé řady faktorů, včetně hormonálních změn, genetických predispozic, životního stylu, stresu a přidružených onemocnění. Nejvyšší výskyt je obecně u dospělých mezi 20. a 40. rokem života. Kvůli působení hormonu testosteronu se častěji týká mužů než žen.

Jak se léčí seborea ve vlasech

Léčba seborey je především symptomatická. Cílem léčby je potlačit lokální zánět a zbavit se nepříjemných projevů, jako jsou krusty, šupinky, zarudnutí a svědění.

Léčivé šampony v léčbě seborey ve vlasech

Antimykotické a antiseboroické šampony by měly být při léčbě seborey ve vlasech vaší první volbou. Obsahují většinou složky, jako je kyselina salicylová, dehet nebo sulfid seleničitý, které pomáhají omezit růst kvasinek a produkci kožního mazu a uvolňují šupinky na pokožce hlavy.

Při používání antimykotických a antiseboroických šamponů je důležité dodržovat pokyny. Nadměrné používání totiž může pokožku vysušit a podráždit, čímž projevy seborey naopak zhoršuje.

Farmakologická léčba seborey ve vlasech

V závažných případech seborey ve vlasech vám lékař může předepsat lokální či celkovou léčbu.

Jednou z možností při léčbě seborey ve vlasech jsou přípravky s obsahem kortikoidů, které potlačují zánět a pomáhají pokožce k rychlejší regeneraci, což také podporuje růst vlasů v postižené oblasti. Ačkoli jsou poměrně účinné, měli byste je používat maximálně týden nebo dva v kuse. Jejich dlouhodobé používání může způsobit vedlejší účinky, jako je například ztenčení kůže.

Další možností jsou perorální antimykotika, která působí proti přemnožení kvasinek na kůži. Tyto léky se obvykle předepisují jako poslední možnost, protože obvykle vyvolávají řadu nežádoucích účinků a interakcí s jinými léky.

Léčba seborey ve vlasech pomocí lokálních krémů a mastí

Při léčbě seborey ve vlasech mohou pomoci i volně prodejné lokální masti a krémy s obsahem antimikrobiálních složek, jako je kyselina salicylová, chinolinové deriváty, dehet, selen, síra nebo zinek.

Jsou velmi účinné a snadno se používají. S léčbou krémy a mastmi se doporučuje pokračovat až do úplného vymizení příznaků seborey ve vlasech. Dejte si ovšem pozor na příliš dlouhodobé používání, při kterém se mohou objevit nežádoucí účinky. Pokud lokální léčba nezabírá ani po několika týdnech či měsících, navštivte raději lékaře.

Léčba seborey ve vlasech pomocí zdravého životního stylu

Životní styl hraje při vzniku i léčbě seborey ve vlasech velkou roli. Pokud se se seboreou potýkáte, zvažte změnu životního stylu.

V první řadě je velmi důležitá celková hygiena, především pak hygiena pokožky hlavy. Pravidelné mytí vlasů šamponem, udržování pokožky hlavy v suchu a čistotě a vyhýbání se nadměrnému používání vlasových přípravků.

Velkým faktorem, který může stát za vznikem a zhoršením seborey ve vlasech, je stres. Omezením stresu a dostatečným odpočinkem tak můžete zmírnit projevy seborey a podpořit účinek léčby.

Neméně podstatná je také strava. Měla být bohatá na vitamíny a minerály, především vitamíny skupiny B, selen, zinek, omega-3 kyseliny a probiotika. Co byste naopak měli omezit, jsou mastná jídla, sladkosti a živočišné tuky.

Podívejte se na naše reference

[dipi_carousel columns=“2″ navigation=“on“ navigation_prev_icon_yn=“on“ navigation_prev_icon=“4||divi||400″ navigation_next_icon_yn=“on“ navigation_next_icon=“5||divi||400″ navigation_size=“40″ navigation_color=“#65bcea“ navigation_bg_color=“RGBA(255,255,255,0)“ navigation_position_left=“-35px“ navigation_position_right=“-35px“ columns_tablet=“2″ columns_phone=“1″ columns_last_edited=“on|phone“ navigation_tablet=“off“ navigation_phone=“off“ navigation_last_edited=“on|phone“ _builder_version=“4.21.0″ _module_preset=“default“ global_colors_info=“{}“][dipi_carousel_child label=“Auda“ img_src=“https://newhair.cz/wp-content/uploads/2024/01/REFERENCE4.jpg“ _builder_version=“4.21.0″ _module_preset=“default“ border_radii=“on|15px|15px|15px|15px“ global_colors_info=“{}“][/dipi_carousel_child][dipi_carousel_child label=“Carev“ img_src=“https://newhair.cz/wp-content/uploads/2024/01/REFERENCE6.jpg“ _builder_version=“4.21.0″ _module_preset=“default“ border_radii=“on|15px|15px|15px|15px“ global_colors_info=“{}“][/dipi_carousel_child][/dipi_carousel]
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den, můžeme Vám nějak poradit? Konzultace je u nás ZDARMA.

Dušan Štěpánek, zakladatel